Produkty

Jak zrobić domek z palet?

Jak zrobić domek z palet?

Służące jako podstawy do magazynowania i transportu towarów palety są niemalże hołubione przez lubiących tworzyć niekonwencjonalne projekty DIY (do it yourself – „zrób to sam”). Nic dziwnego, ponieważ posiadają odpowiednią strukturę i wytrzymałość, a ich wszechstronność sprawia, że możemy z nich złożyć ciekawą ozdobę naszego ogrodu.

PaletyCo będzie potrzebne

Do stworzenia niewielkiego domku o wymiarach około 1m x 2 m x 2 m (szerokość, wysokość, długość) potrzebne nam będzie:

-14 palet ISO (1000 mm x 1200 mm), CEN (800 mm x 1000 mm) lub EUR (1200 mm x 800 mm),
-wiertarka,
-wkrętarka,
-2 drabiny rozstawiane,
-24 wkręty 16 mm z kołkami rozporowymi,
-35 wkrętów 20 mm z kołkami rozporowymi,
-lakier do drewna.

Oprócz tego, jeśli chcemy, by nasz domek był bezpieczniejszy dla osób przebywających wewnątrz, możemy także użyć szlifierki do wygładzenia palet. Będzie to wymagało dość dużo pracy, jednak dzięki temu z łatwością będziemy mogli oprzeć się o ściany naszej altanki.

Przygotowanie

Wiertarka udarowaPalety przed użyciem należy doczyścić, wygładzić (jeśli mamy na to ochotę), a następnie polakierować. Wybierzmy lakierobejcę, która zapewni możliwie wysoką ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, ponieważ drewno użyte do zbicia palet zazwyczaj nie jest przesadnie odporne na deszcz i mróz.

Po wyschnięciu lakieru rozłóżmy wszystkie palety w okolicy miejsca, gdzie zamierzamy stawiać nasz domek, umieszczając dwie – będące naszą podłogą – w centrum i po dwa stosiki zawierające cztery palety po każdej ze stron (posłużą do stworzenia ścian) oraz dwa stosy zawierające po dwie palety (posłużą dostworzenia sufitu). Podłoże oczyśćmy z kamieni, gałęzi i innych śmieci oraz wyrównajmy za pomocą zagęszczarki lub zwykłego udeptywania. Czas postawić nasz domek.

Projekt

Nie jest to skomplikowany projekt, ale lepiej, jeśli zawczasu ustalimy, która część znajdzie się w którym miejscu. Dwie palety służące nam za podłogę skręcamy na samym początku, ustawiając je w samym centrum, szerszą ścianą do frontu. Ponieważ każda paleta posiada trzy poprzeczne, grubsze deski, to one będą ramą, na której osadzimy łączenia. Do sczepienia naszego budulca używamy po trzy wkręty na stronę, co powinno wystarczyć z naddatkiem na taką konstrukcję. Jeśli chcemy być stuprocentowo pewni jej solidności, wystarczy, że podwoimy ilość wkrętów – uważajmy jednak, by nie naruszyć samej struktury deski. Następnie dwukrotnie konstruujemy z czterech palet na planie kwadratu ścianę, którą przytwierdzamy do podłogi. Na samym końcu pozostaje nam stworzenie więźby. Tutaj również warto najpierw wykonać każdy z dwóch spadów, a dopiero później osadzić go na szczycie. Palety są dość ciężkie, warto więc żeby pracę tę wykonywały dwie osoby. Najpierw należy połączyć nasz dach, a dopiero później przytwierdzić go na stałe pod kątem do ścian.

W ten sposób w jedno popołudnie jesteśmy w stanie, pod warunkiem że umiemy sprawnie i względnie szybko korzystać z wiertarki i wkrętarki, stworzyć małą altankę. Nie jest ona zbyt przydatna w deszczową porę ze względu na szczeliny, przez które woda z łatwością dostanie się do środka, a brak tylnej ściany sprawi, że nie ochroni zbyt skutecznie przed wiatrem. Jednak kilka usprawnień wykonanych z dykty zdecydowanie zwiększy komfort korzystania z tego prostego domku.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Prywatna oaza spokoju – historia Joanny i Piotra

Prywatna oaza spokoju – historia Joanny i Piotra
Joanna i Piotr są właścicielami dużego, przestrzennego ogrodu. Domy sąsiadów znajdują się jednak na tyle blisko, że nie są w stanie zapewnić so...
Czytaj więcej

Jak szybko i tanio zrobić domek drewniany dla dzieci?

Jak szybko i tanio zrobić domek drewniany dla dzieci?
Drewniany domek to dla dzieci świetne miejsce na spędzenie wolnego czasu. Zbudowanie maluchom kryjówki przed światem dorosłych nie jest wcale t...
Czytaj więcej

Jak zbudować domek narzędziowy Indus?

Jak zbudować domek narzędziowy Indus?
Jednym z kluczowych elementów wyposażenia działki lub przydomowego ogrodu jest domek narzędziowy. Pomieści niezbędne narzędzia ręczne i maszyny...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zrobić domek z palet?