Produkty

Metody renowacji starych mebli

Metody renowacji starych mebli

Stare meble mają w sobie duszę i niosą ze sobą historie. Każdy z nich to swego rodzaju dzieło sztuki, którego nie sposób się pozbyć. Aby jednak ten pamiątkowy mebel mógł nam służyć w niezmienionej formie jeszcze przez długie lata, konieczne jest przeprowadzenie jego renowacji, czyli szeregu prac odświeżających i naprawczych.

Renowację każdego mebla najlepiej przeprowadzać etapami. Rodzaj i intensywność prac zależy w dużej mierze od gatunku drewna, stanu technicznego mebla oraz preferencji dotyczących jego późniejszego wyglądu. Poszczególne etapy renowacji mieszczą się w zakresie: demontażu, naprawy, czyszczenia oraz wykończenia. Każda z nich wymaga odrębnego opisu.

Zawias meblowy GTV na wcisk 95 stopni
Zawias meblowy GTV

Krok 1. Wywiad

Naprawa mebla zwykle poprzedzona jest oceną jego stanu technicznego. Na starym meblu bardzo szybko dostrzeżemy oznaki zniszczeń, widocznych spękań, odnajdziemy też elementy, które bez gruntownej naprawy bądź wymiany nie będą w stanie dłużej nam służyć. Pierwszy wywiad jest niezwykle ważny, bowiem rozwiewa nasze wątpliwości dotyczące tego, czy dany mebel w ogóle nadaje się jeszcze do użytku.

Dlatego zanim zabierzemy się do prac renowacyjnych mebla, upewnijmy się:

- Jaki jest jego stan techniczny – czy renowacja w ogóle ma sens?
- Jakimi powłokami był wcześniej pokryty?
- Z jakiego drewna go wykonano?
- Które elementy należy zdemontować i wyrzucić, a które tylko wyczyścić?
- Co będzie wymagało widocznego uzupełnienia?

Usuńmy następnie zewnętrzną – z pewnością najbardziej zabrudzoną powłokę, w ten sposób zostanie nam odsłonięty pierwotny kolor mebla, pozwoli to nam podjąć decyzję o dalszych pracach.

Jeśli mebel będziemy pokrywać politurą, powinien być bardzo dokładnie oczyszczony, jeśli natomiast przemalowany farbą i tylko zatarty w niektórych miejscach, dla uzyskania ciekawego efektu postarzanego drewna, wówczas czyszczenie nie musi być aż tak dokładne. Dlaczego? Bowiem całą powierzchnię drewna i tak pokryjemy solidną warstwą.

Jeśli nasz mebel jest wiekowy i bardzo wartościowy, na pewno nie będziemy chcieli naruszać szlachetnej patyny drewna, jedynym zabiegiem, jaki wykonamy będzie odświeżenie jego powłoki nakładając na nią cienką warstwę świeżej politury albo wosku. Dla szybszego efektu warto także zastosować specjalistyczny płyn przeznaczony do starych powłok albo delikatnie powierzchnię mebla umyć wodą z dodatkiem mydła.

Porada eksperta:

W przypadku mebli pokrytych fornirem czyszczenie powinno zostać ograniczone do usunięcia starych zanieczyszczeń, które osiadły przez lata na powierzchni mebla – starych warstwach politury, wosku, lakieru.

Naturalne jest, że drewno bardzo źle znosi obecność wody, dlatego wszystkie prace z jej udziałem należy wykonywać bardzo ostrożnie. Wilgoć przenikająca do struktury drewna może spowodować nieodwracalne zmiany.

ZAŚLEPKA DIALL 14 MM ORZECH 25 SZT.
Zaślepka Diall 14 mm orzech 25 szt.

Stan techniczny mebla drewnianego może być różny. W przypadku krzeseł bardzo często trzeba wymienić siedzisko – obijając je nowym materiałem. W przypadku kredensów duże zastrzeżenia co do wytrzymałości mamy zwykle do zawiasów oraz nóżek podtrzymujących całą konstrukcję.

Zanim zatem zabierzemy się za usuwanie powłok oraz zabiegi upiększające wymieńmy, wzmocnijmy wszystkie te elementy, które sprawiają wrażenie słabych i kruchych. Jeśli uznamy, że trzeba je całkowicie wymienić na nowe, najlepiej udajmy się w tym celu do stolarza, który dobierze do naszego drewna bardzo podobne o zbliżonej kolorystyce oraz właściwościach.

Krok 2. Usuwamy stare powłoki

Brudne, podniszczone, delikatnie popękane skutecznie odbierają blask naszym meblom – powłoki to jeden w najważniejszych problemów starych mebli, z którym trzeba się zmierzyć. Ustalmy na początek, z jakiego rodzaju pokryciem mamy do czynienia: czy z lakierem, czy politurą. Jak je odróżnić? Wystarczy, że nasączonym wacikiem z odrobiną spirytusu przetrzemy powłokę mebla. Jeśli wacik będzie czysty to znaczy, że mamy do czynienia z lakierem. Jeśli natomiast wata będzie się lepić i zabarwi na kolor dokładnie taki, w jakim jest utrzymany mebel to oznacza, że jest on pokryty politurą.

Lakier ma postać przezroczystą i stanowi powłokę ochronną dla mebla. Nanosimy go pędzlem, a wyschniętą powierzchnię pokrytą lakierem wystarczy przemyć zwilżoną ściereczką.

Politura to również przezroczysty produkt, ale będący roztworem szelaku. Aby uzyskać pięknie wyglądające powłoki politury należy nałożyć na mebel nawet kilkadziesiąt warstw produktu. Dlatego metoda pokryciowa tego rodzaju jest uznawana za najbardziej czasochłonną. Powierzchnie pokryte politurą nie są niestety tak dobrze odporne na wodę, jak lakierowane. Dlatego mebel pokryty politurą czyści się przy pomocy specjalnych olejów.

Po rozpoznaniu rodzaju pokrycia czas na zdjęcie starej powłoki. Starą farbę usuwamy za pomocą szpachelki lub starej szczotki. Niestety, całkowite, zadowalające usunięcie warstwy farby jest dość trudne, zwykle ta przenika bowiem do struktury drewna, odbarwiając ją. To dlatego powłoki drewniane, które uprzednio były pokryte farbą, pokrywa się nową warstwą tego samego produktu – wówczas mebel jest odświeżony i nie widnieją na nim plamy innej farby. W innym wypadku odnowiona powierzchnia nie będzie wyglądała dobrze.

SKROBAK OLFA T-25 25 MM
Skrobak Olfa T-25 25 mm

Przechodzimy do pracy: usuwamy starą farbę w takim stopniu, na ile jest to możliwie. Ubytki wypełniamy szpachlówką, szlifujemy na gładko i ponownie malujemy farbą kryjącą. Powłoki półprzezroczyste, takie jak lakier i lakierobejca, również usuwa się specjalnymi środkami chemicznymi. Powierzchnie wykonane z drewna litego można przeszlifować szlifierką elektryczną, a następnie przetrzeć delikatnie papierem ściernym. Jednak kiedy mebel ma powierzchnię fornirowaną, nie wolno używać szlifierki – pozostałości pokrycia należy wyszlifować ręcznie, drobnoziarnistym papierem.

Metody usuwania starych powłok z drewnianych powierzchni – narzędzia:

Czyszczenie ręczne – używamy do tego papieru ściernego, noży, skrobaków oraz cyklin.

Papier ścierny – zwykle używany zarówno na koniec, jak i na początek prac konserwatorskich, szlifuje się drewno wzdłuż włókien, czyli tak, jak przebiega usłojenie. Papier trzymamy w dłoni i owijamy nim drewniany klocek. Im papier jest grubszy, tym niższy jest numer papieru. Im grubszy papier, tym ziarno jest większe i mniej delikatne. Prace z wykorzystanie grubego papieru ściernego wymagają od nas wyczucia, trzeba odpowiednio dopasować siłę nacisku, podczas przesuwania materiału po powierzchni drewna. Jeśli bowiem zbyt mocno przyłożymy go do mebla, spowodujemy jego zniszczenie. Szczególnie należy uważać przy szlifowaniu forniru, jest to bowiem bardzo delikatny materiał.

Do renowacji mebli używa się najczęściej papierów o numerach: 80, 120-150 (do mebli wykonanych z miękkich gatunków drewna np. sosny), 180-240 (do matowienia powierzchni oraz wygładzania), 400 (wygładzenie powierzchni między etapami politurowania), 600-800 (retusze na powierzchniach pokrytych politurą), 1000 (poprawki w

WAŁEK GĄBKOWY BEFASZCZOT Z RĄCZKĄ 5 CM 6 MM
Wałek gąbkowy Befaszczot z rączką

przypadku powierzchni wykończonych na wysoki połysk).

Cyklina – to stalowa i w miarę sprężysta blaszka o grubości około 1-1,5 mm. Zaostrzona z jednej lub obu stron. Cyklina spełnia swoje właściwości w momencie, kiedy przyciskamy ją mocno do drewna – wówczas układa się w delikatny łuk. Daje dużo lepsze rezultaty pracy niż gruby papier ścierny – nie przecina włókien i nie drze drewna.

Skrobaki – czyli ostrza na trzonku, którymi łatwo dotrzemy do zakamarków. Warto je stosować do czyszczenia mebli pomalowanych farbą olejną.

Czyszczenie chemiczne – stosujemy do tego specjalistyczne zmywacze w żelu oraz wełnę metalową.

Żele są niezbędne do renowacji starych mebli, bez nich trudno byłoby nam doczyścić rzeźbione elementy, a także tralki czy toczone nogi.

Zmywacze doskonale usuwają politurę, farbę oraz lakier. Produkty te nie niszczą drewna i nie odbarwiają go. Dzięki żelowej formie współczesne zmywacze zatrzymują się na danej powierzchni drewna, nie penetrując go.

Czyszczenie mechaniczne – odbywające się przy udziale szlifierek, opalarek oraz innych elektronarzędzi o podobnych funkcjach.

Uwaga!

Zupełnie inaczej usuwa się politurę lub lakier z blatu okleinowego, jest on bowiem dość delikatny. Szlifierka zniszczyłaby powierzchnię forniru i mogłaby odsłonić drewno konstrukcyjne. Przy takich powierzchniach zaleca się zatem czyszczenie ręczne lub chemiczne.

W wielu przypadkach oczyszczanie drewna odbywa się przy udziale jednocześnie kilku metod. Słabsze miejsca powierzchni drewnianej przecieramy papierem ściernym, mocniejsze – szlifierką. Dzięki temu mamy pewność, że nie naruszamy najważniejszych elementów drewna.

Krok 3. Nałożenie nowej warstwy

Oczyszczoną odpowiednią metodą powierzchnię, należy pokryć nową warstwą produktu. Głównie dlatego, by zabezpieczyć mebel przed zniszczeniem, ale również po to, by po prostu prezentował się on dużo lepiej.

Uwaga!

Przemalować powierzchnię drewna bez ściągania starej warstwy możemy tylko wtedy, jeśli poprzednia nie jest zbyt mocno uszkodzona. Zwykle duże zmiany w wierzchniej powłoce są po prostu widoczne w postaci spękań, odprysków itp. Jednakże ocena obecnej warstwy pokryciowej jest dosyć trudna dla osoby niedoświadczonej w odświeżaniu mebli, dlatego lepiej ją zdjąć niż zmarnować nowy produkt oraz czas poświęcony na renowację.

Zawias splatany 25 mm ocynkowany (P)
Zawias splatany 25 mm ocynkowany (P)

Zanim nałożymy na mebel warstwę ostatecznego wykończenia, koniecznie przetrzyjmy zabrudzoną powierzchnię i odtłuśćmy ją. Produkty wykończeniowe, jak bejca, farba, lakier czy wosk, zabezpieczą drewno, dodadzą mu blasku, połysku oraz ochronią przed wilgocią grzybami oraz pleśnią.

Sposób nałożenia nowej warstwy wykończeniowej mebla zwykle zostaje opisany na opakowaniu produktu. Zanim zatem rozpoczniemy pracę, warto zapoznać się z uwagami producenta.

W przypadku najczęściej wybieranych produktów zwykle należy nałożyć 1-2 warstwy na całą powierzchnię mebla. Po wyschnięciu pozostaje już tylko dopracować szczegóły: sprawdzić czy na malowanej powierzchni nie ma zacieków oraz czy nie występują odbarwione – nie przemalowane elementy.

Jeśli wszystko jest w porządku, mebel możemy umieścić w miejscu docelowym naszego domu.

Renowacja starych mebli może być fascynująca przygodą, w której kluczowe zadanie do spełnienia ma nasz pomysł oraz rodzaj zastosowanych środków.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?
Użytkowanie każdego rodzaju podłogi wiąże się z jej niszczeniem i ścieraniem wierzchniej warstwy. Nawet najbardziej zaawansowane sposoby konserwacji n...
Czytaj więcej

Szlifierka taśmowa – co warto o niej wiedzieć i jak wybrać najlepszą?

Szlifierka taśmowa – co warto o niej wiedzieć i jak wybrać najlepszą?
Szlifierka taśmowa to narzędzie, które przyda się w warsztacie każdego majsterkowicza. Można nią obrabiać materiały o różnym stopniu twa...
Czytaj więcej

Obróbka drewna - podstawowe techniki

Obróbka drewna - podstawowe techniki
Praca w drewnie to jedno z najczęstszych zadań majsterkowicza. Dlatego zebraliśmy dla Ciebie garść informacji na temat kilku kluczowych sposobó...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Metody renowacji starych mebli