Domowe sposoby na zabezpieczenie i konserwację powierzchni drewnianych

Drewno jest naturalnym i ponadczasowym elementem wykończenia i dekoracji wnętrz. Aby na długo zachować naturalny wdzięk drewna, warto stosować naturalne, domowe preparaty do ich konserwacji i zabezpieczenia.

Olejowanie drewna - Impregnacja

Celem impregnacji jest nasycenie drewna preparatami ochronnymi, zabezpieczającymi przed czynnikami zewnętrznymi. Możemy użyć preparatów rozpuszczalnikowych, olejowych lub solnych. Zabezpieczają one drewno przed nasiąkaniem wodą, chronią prze grzybami, pleśnią, owadami. W sklepach dostaniemy liczne gotowe już środki do impregnacji drewna, zawsze jednak warto zwrócić uwagę na ich skład.

impregnacja drewna

Domowa impregnacja

W domowych warunkach w prosty sposób możemy zaimpregnować drewno. Na początku wysuszone drewno (maksymalnie do 30% wilgotności) powinniśmy oczyścić, a jego powierzchnię oszlifować. Pęknięcia i ubytki wypełniamy szpachlą. Następnie pędzlem lub wałkiem nanosimy materiał konserwujący, czynność tę powtarzamy i odczekujemy aż całkowicie wyschnie.

Inne sposoby to:

  • zanurzenie drewna w pojemniku z substancją konserwującą,
  • impregnacja z użyciem ciśnieniowego pistoletu do malowania (polecana przy lakierobejcy).

Warto zwrócić uwagę na naturalne środki impregnujące i zabezpieczające. Do takich należą:

  • oleje, czyli substancje roślinne, są bardzo głęboko wchłaniane przez drewno, skutecznie je chronią przed wilgocią i pękaniem. Drewno staje się odporne na szarzenie, brud i wdeptywanie. Oleje bywają chętnie stosowane do twardego buku czy dębu, które są trudne w obróbce,
  • pokost – to zagęszczony olej lniany, używany do gruntowania drewna lub jako pierwsza warstwa. Można stosować pokost na gorąco, nakładając na suche drewno.

Po wyschnięciu impregnatu, według własnego gustu i życzenia, można drewno udekorować lakierem, lakierobejcą albo farbą akrylową.

Meble, boazeria z drewna

Meble czy ścienne okładziny wykonane z drewna są stosunkowo miękkie, powinniśmy więc szczególnie chronić je przed zniszczeniem. Do ich czyszczenia, wzmocnienia i konserwacji możemy użyć np. esencji z czarnej herbaty albo oliwki dla dzieci. Niewielkie ilości tych środków wystarczy rozetrzeć miękką szmatką na powierzchniach drewnianych elementów.

Meble i okładziny drewniane możemy też polerować za pomocą domowego środka sporządzonego z 2 szklanek oliwy oraz soku z cytryny. Tak wypolerowane drewno ożywa i zyskuje ładny połysk.

Innym sposobem będzie zastosowanie wywaru z ciepłego piwa, cukru pudru i wosku pszczelego. Nakładamy cienką warstwę przygotowanej mikstury na powierzchnie drewniane i czekamy aż wyschnie. Następnie polerujemy suchą, miękka szmatką.

Impregnacja

Drewniane podłogi - impregnat do drewna Castorama

Dobrym sposobem na konserwację drewnianych schodów czy podłóg, zyskanie ich gładkości oraz niewielkiego przyciemnienia desek będzie zastosowanie herbaty. Zawarte w czarnej herbacie garbniki naturalnie chronią drewno przed mikroorganizmami, a sama herbata działa na nie jak politura, delikatnie barwi podłogę oraz wygładza, łagodząc powstałe ślady użytkowania.

Najpierw podłogę dokładnie oczyszczamy, szczególnie z piasku i innych resztek, za pomocą miotły czy odkurzacza. Przemywamy powierzchnię mieszanką z 1 szklanki octu i około 4 litrów ciepłej wody. Szmatkę czy mop mocno wykręcamy, żeby nie pozostawić na podłodze zbyt wiele wilgoci.

Napar z herbaty sporządzamy z 2 do 20 saszetek czarnej herbaty. Im mocniejszy zrobimy wywar, tym ciemniejszy odcień uzyska nasza podłoga. Użycie 10 do 14 torebek eksponuje dotychczasowy odcień drewna. Napar gotujemy przez około 15 minut, a po ostudzeniu nakładamy politurę na podłogę mopem lub szmatką. Po wyschnięciu warto przetrzeć podłogi suchą szmatką dla uzyskanie połysku.

Uwaga! Ułatwieniem będzie przelanie gotowej, zimnej politury do pojemnika z dozownikiem. Wówczas całą podłogę możemy nim łatwo spryskać, a następnie przetrzeć ściereczką.

Rada na rysy i zadrapania – jeśli po wszelkich zabiegach nadal pozostaną na drewnianej powierzchni zarysowania, możemy użyć kredki świecowej. Dobieramy odpowiedni jej odcień i wcieramy w powstałe wgłębienia. Uzupełnione miejsce nagrzewamy, np. suszarką do włosów. Na koniec lekko polerujemy czystą szmatką.

Data publikacji: 23.01.2015