Produkty

Złącza ciesielskie – błędy w montażu

Złącza ciesielskie – błędy w montażu

Złącza ciesielskie to materiały, których użycie znaczący sposób może przyspieszyć prace na dachu. Więźba dachowa jest dzięki nim trwała, a cała konstrukcja odpowiednio nośna. Niestety, nie we wszystkich przypadkach potrafimy prawidłowo z nich korzystać, a niepoprawny montaż przyniesie więcej szkód niż pożytku.

złącza ciesielskieJakie błędy popełniamy najczęściej?

Zły montaż złączek oznacza nie tylko zmniejszenie nośności połączeń, ale zagrożenie dla konstrukcji budynku. Podstawowe błędy najczęściej zdarzają się tam, gdzie ekipy budowlane pracują bez nadzoru generalnego wykonawcy lub inwestora. Zwykle dotyczy to małych placów budowy. Przy dużych inwestycjach takich błędów jest już mniej.

Niewłaściwe łączniki

Ich użycie to jeden z najbardziej niebezpiecznych i niestety najpowszechniejszych błędów. Stosując łączniki niewłaściwe, spada nośność połączenia z wykorzystaniem złącza ciesielskiego. Stąd już blisko do niestabilnej konstrukcji budynku.

Na wielu budowach stosuje się łączniki systemowe w postaci: wkrętów CSA oraz gwoździ pierścieniowych CNA o nieprawidłowych parametrach. Wówczas żaden z nich nie ma dostatecznej nośności zarówno na ścinanie, jak i na wyrywanie.

Oczywiście musimy mieć także świadomość tego, że wraz ze stosowaniem nieodpowiedniego łącznika tracimy gwarancję nośności danego złącza ciesielskiego.

Prawidłowy łącznik powinien mieć odpowiednio wyprofilowany karb, który podczas wbijania będzie wchodził gładko, a podczas wyrywania zahaczał o drewno. Nośność tych gwoździ jest kilkakrotnie większa niż standardowych, gładkich. Na pierwszy rzut oka bardzo trudno odróżnić prawidłowy łącznik od tego, który nie gwarantuje odpowiedniej nośności. Dlatego warto zwracać uwagę na oznaczenia, które producenci umieszczają na zakończeniach tych elementów.

Zbyt mała liczba łączników

Oszczędność w tym wypadku nie popłaca. Poprawne połączenie to takie, gdzie wszystkie otwory na wkręty są wypełnione odpowiednim łącznikiem. Zmniejszając ich liczbę, redukujemy nośność połączenia.złącze kątowe ciesielskie

Sytuacje, w których ograniczamy zastosowanie łączników powinny być dokładnie rozpisane w projekcie. Zwykle rozumie się je jako miejsca do gwoździowania częściowego. Samodzielne podjęcie takiej decyzji może zredukować nośność połączenia w miejscach, w których wymagana jest w stopniu maksymalnym.

Ile gwoździ użyć? W przypadku gwoździowania częściowego pamiętajmy o tym, aby w głównym wieszaku wypełnić jeden rząd otworów, ten bliżej zagięcia złącza, natomiast w blachy boczne wbić co drugi łącznik.

Właściwa perforacja złączy

Wybierać należy takie kątowniki, które poprzez ilość posiadanych otworów zapewnią wymaganą nośność – im jest więcej przy zagięciach, tym nośność złącza będzie większa.

Perforacje różnią się w zależności od typów połączeń, np. drewno-drewno czy drewno-beton. Nawet przesunięcie otworów o kilkanaście milimetrów w znaczący sposób obniży nośność całego połączenia.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jakie drewno konstrukcyjne wybrać?

Jakie drewno konstrukcyjne wybrać?
Właściwości drewna konstrukcyjnego pozwalają na jego długowieczne stosowanie w konstrukcji budynków, zwłaszcza więźby dachowej. Oto wyszczególnienie k...
Czytaj więcej

Połączenia dachu z wykorzystaniem metalowych złączy

Połączenia dachu z wykorzystaniem metalowych złączy
Niektóre miejsca łączeń naszego dachu powinny wyglądać estetycznie. Aby rzeczywiście tak było, do ich montażu stosuje się złącza metalowe, które po pr...
Czytaj więcej

Jak samodzielnie wykonać łóżko?

Jak samodzielnie wykonać łóżko?
Wybierając meble do sypialni, powszechnym problemem jest dobór łóżka odpowiadającego naszym potrzebom. Mimo szerokiej oferty często zdarza się, że dec...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
04.12.2019
Dużo straszenia a żadnych konkretów....

Nawet zdjęcia, czy rysunki nie są podpisane i w sumie nie wiadomo, czy pokazują błędy, czy poprawny dobór i montaż.

Czyli jak się znasz, to rozpoznasz, ...tylko wtedy komu potrzebny taki artykuł.

Jedyny wniosek to - czytaj dobrze projekt. Ale jak chcesz coś sam się nauczyć,,, to na pewno nie w tym artykule.

Dziękujemy za Pańskie sugestie. Przekażemy ich treść odpowiednim osobom celem weryfikacji artykułu oraz jego treści, a następnie naniesienia poprawek, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Ocena i komentarz dla:

Złącza ciesielskie – błędy w montażu