Produkty

O czym pamiętać przy wznoszeniu konstrukcji z drewna?

O czym pamiętać przy wznoszeniu konstrukcji z drewna?

Budując jakąkolwiek konstrukcję z drewna należy pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam na budowanie wytrzymałych i dobrze wyglądających konstrukcji, a do tego zapewnią nam bezpieczną i wygodną pracę.

Rodzaje drewna i ich zastosowanie konstrukcyjne

Zanim zaczniemy budowę jakiejkolwiek konstrukcji, czy to altanki, czy składziku na narzędzia, warto wiedzieć jakie drewno nadaję się do naszej konstrukcji i co możemy z niego zrobić. Najczęściej podczas budowania wykorzystuje się dwa rodzaje drewna - świerkowe i sosnowe.

- Sosna to jeden z najczęściej (69,4%) występujących gatunków drzew iglastych w Polsce. Tarcica pozyskana z sosny charakteryzuje się dużą wytrzymałością,drewniana balustrada jest sprężysta i miękka. Idealnie nadaje się do zastosowań konstrukcyjnych w postaci belek, słupów oraz łat.

- Świerk nie jest tak popularny jak sosna, a jego populacja w lasach stanowi jedynie około 6%. Drewno świerkowe jest bardzo sękate, co utrudnia jego obróbkę, jest również sprężyste i dlatego wykorzystywane jest także jako drewno budowlane. Najczęściej stosuje się je jako łaty dachowe bądź mniej ważne elementy konstrukcyjne.

Rodzaje fundamentów pod konstrukcje drewniane


Najważniejszym elementem w powstającym budynku jest fundament. Przy konstruowaniu niewielkich budynków może on być punktowy – bezpośrednio pod każdym słupem nośnym. Można zastosować tutaj specjalne stopy z ocynkowanej stali, które wkopuje się w ziemię i montuje bezpośrednio do nich belki nośne. Jeśli konstrukcja jest większa i fundament musi znosić większe obciążenia, najlepiej wykonać je w postaci betonowych kostek. Podczas betonowania można włożyć bezpośrednio w beton metalowe płaskowniki, które posłużą do zamocowania belek.


Rodzaje połączeń stosowanych w konstrukcjach drewnianych

Najstarszym systemem łączenia belek jest stosowanie drewnianych czopów. Jest to połączenie trwałe, ale wymaga od konstruktora dużej precyzji przy dopasowywania elementów. Z tego powodu metoda ta jest stosowana bardzo rzadko. Najpowszechniejszą metodą łączenia belek są szkielet z drewnałączniki metalowe – rożne ich różne rodzaje można dobierać w sklepach budowlanych. Łącznik taki to element z blachy stalowej z odpowiednio wywierconymi otworami pod wkręty bądź gwoździe. Stosując łączniki metalowe można mieć pewność, że belki będą połączone solidnie i trwale.Jak najbezpieczniej wznosić konstrukcje drewniane

Podczas budowy jakiegokolwiek budynku drewnianego najlepiej zastosować tzw. sposób gotowych przęseł. Polega on na składaniu na ziemi odpowiednich elementów ścian i późniejszym ustawianiu go na miejscu. Minimalizuje to ryzyko niedopasowania elementów i błędów wykonawczych. W przypadku elementów więźby, po złożeniu elementu na ziemi i dokładnym spasowaniu można ten element rozebrać i w częściach przetransportować na dach. Minimalizuje to wciąganie dużych elementów, a tym samym niebezpieczeństwo ich upadku. Podczas prac – nawet przy małych budynkach – najlepiej wyposażyć się w specjalne szelki i linę do prac na wysokościach.

Data publikacji: 31.10.2014
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jakie drewno konstrukcyjne wybrać?

Jakie drewno konstrukcyjne wybrać?
Właściwości drewna konstrukcyjnego pozwalają na jego długowieczne stosowanie w konstrukcji budynków, zwłaszcza więźby dachowej. Oto wyszczególnienie k...
Czytaj więcej

Płytki kolczaste w drewnianych budynkach – do czego służą

Płytki kolczaste w drewnianych budynkach – do czego służą
Współcześnie coraz większą popularnością cieszy się budownictwo prefabrykowane. Gotowe elementy konstrukcyjne, tzw. prefabrykaty, przygotowywane są w ...
Czytaj więcej

Wznoszenie domu technologią szkieletu stalowego

Wznoszenie domu technologią szkieletu stalowego
Obserwując rynek budowlany, wciąż jesteśmy świadkami powstawania nowych technologii. Jedną z nich jest możliwość wznoszenia budynków w oparciu o szkie...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

O czym pamiętać przy wznoszeniu konstrukcji z drewna?