Produkty

Postarzanie mebli

Postarzanie mebli

Shabby chic to styl urządzania wnętrz, który odnosi się do tradycji wiejskich posiadłości z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego stulecia. W pomieszczeniach stylizowanych zgodnie z shabby chic dużą rolę odgrywają meble postarzane domowymi metodami (bielone, przecierane) oraz udekorowane ręcznie malowanymi wzorami, np. kwiatami. Wyposażenie pomieszczenia w stylizacji shabby chic powinno być w całości wykonane z naturalnych surowców (głównie z drewna) i nawiązywać przynajmniej w niewielkim stopniu do stylu vintage.

środek do dekoracji drewna castoramaKto z nas nie stanął przed dylematem: kupić ten mebel czy nie? Co prawda bardzo spodobał nam się jego kształt, funkcjonalność oraz dekoracyjne rzeźbienia, ale ten odrzucający kolor! W takich sytuacjach lepiej nie rezygnować z zakupu, ale samodzielnie zmienić wygląd mebla stosując różne techniki postarzania mebli.

Postarzanie mebli nie ma nic wspólnego z niszczeniem ich struktury. Chodzi raczej o nadanie sprzętom odmiennego charakteru i wdzięku.  Taki mebel od razu wygląda bardziej luksusowo i niepowtarzalnie. Sam proces postarzania mebla nie jest ani trudny, ani czasochłonny. Całość prac wykonujemy samodzielnie, przy użyciu kilku produktów.

Bielenie jako jedna z metod postarzania mebli

Bielone meble idealnie pasują do wnętrz urządzanych zgodnie z ideą shabby chic. Stylizacje tego typu zakładają bowiem duży udział barw pastelowych – bieli, różu, błękitu, delikatnych odcieni żółtego i beżowego.

efekt pęknięćDo postarzenia mebla niezbędna jest specjalna farba, którą pokrywa się cały mebel. Na niej wykonuje się przecierki tak, by uwidocznić warstwy farb znajdujących się pod wierzchnią powłoką.

Jak wygląda postarzanie mebli krok po kroku

Wybrany przez nas mebel w pierwszej kolejności należy przemyć ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Kiedy przeschnie, należy całą jego powierzchnię zmatowić papierem ściernym. Ważne, by dokładnie usunąć nadmiar lakieru, który zazwyczaj pokrywa nasze meble grubą warstwą.

Następnie malujemy szafkę białą farbą (może być akryl do drewna). W miarę potrzeby nanosimy jedną lub dwie warstwy. Gdy farba wyschnie, możemy rozpocząć przecieranie.

Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć szafę przed uszkodzeniem powłoki, możemy pomalować ją lakierem akrylowym półmatowym lub z połyskiem.

Dla uzyskania ciekawszego efektu możemy też najpierw wybielić szafkę, a następnie w niektórych miejscach pokryć ją ciemniejszą farbą, która po przetarciu gąbką pozostawi na strukturze szafki oryginalny efekt cieniowania.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!
Drewniane meble ogrodowe i elementy wyposażenia przydomowego tarasu to świetna wizytówka każdego zieleńca. Drewno jest ponadczasowe - łączy uni...
Czytaj więcej

Płot drewniany - jak go odnowić? 5 sprawdzonych porad

Płot drewniany - jak go odnowić? 5 sprawdzonych porad
Drewniany płot będzie latami zdobił Twoją posesję, o ile dobrze o niego zadbasz. W przeciwnym razie nie tylko straci atrakcyjny wygląd, ale też się ze...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - malowanie boazerii ściennej krok po kroku

Instrukcja wideo - malowanie boazerii ściennej krok po kroku
Chcąc odświeżyć znajdującą się na ścianie boazerię, możemy zdecydować się na zmianę jej koloru. Do malowania boazerii powinniśmy się odpowiednio przyg...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Postarzanie mebli