Jak malować ramy okienne?

Ramy okienne, które wystawione są na działanie czynników atmosferycznych i które z czasem po prostu niszczeją, mogą zostać z powodzeniem odnowione. Co więcej, jeśli będziemy chcieli, nadamy im zupełnie inny kolor, bez względu na to czy wykonane zostały z drewna, czy z PCV. Podpowiadamy poniżej, w jaki sposób malować ramy okien.

Okna drewniane

Drewniane ramy naszych okien, jak wszelkie przedmioty wykonane z tego materiału, potrzebują okresowej konserwacji i odświeżania. W przypadku okien szczególnie ważne jest, by odpowiednie zabiegi wykonywać odpowiednio wcześnie – zanim jeszcze dotychczasowa warstwa farby straci swoją szczelność i drewno zacznie wchłaniać wodę. Sygnałem świadczącym o konieczności odnowienia ram okiennych są przetarcia i pęknięcia na powierzchni dotychczasowej powłoki farby.

Przygotowanie drewnianych ram okiennych do malowania

Rozpoczynamy od szlifowania i odpylenia powierzchni drewna. Jeżeli dostrzegamy w niej ubytki, wypełniamy je odpowiednią masą uszczelniającą. Jeżeli natomiast chcemy pokryć ramy zupełnie nowym preparatem, powinniśmy całkowicie usunąć starą warstwę farby (np. korzystając z opalarki lub specjalnego roztworu). Zanim przystąpimy do malowania, oklejamy szyby taśmą malarską. Pamiętajmy, że farba, którą nałożymy za chwilę, powinna pokrywać także ok. 1 mm szkła, co uniemożliwi dostawanie się wody pomiędzy szybę a kit. Drewniane ramy pokrywamy następnie preparatem gruntującym, który zapewni warstwie farby odpowiednio dobrą przyczepność.

small_malowanie_okien

Malowanie

Następnie możemy przystąpić do właściwego malowania. Na pędzel nabieramy niewielką ilość farby i rozprowadzamy ją długimi pociągnięciami, tak aby kolejne nachodziły na poprzednie. Wyrównujemy malowaną powierzchnię pędzlem, by ograniczyć ryzyko pojawienia się zacieków. Pamiętajmy, by do malowania ram wykorzystać właściwą farbę – może być zarówno akrylowa, jak i emalia alkidowa, która zapewni drewnianym elementom okna odporność na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Po zakończonym malowaniu usuwamy taśmę malarską i pozostawiamy okna do wyschnięcia.

Okna plastikowe 

Również okna osadzone w ramach z PCV możemy malować, nadając im zupełnie niecodzienny wygląd. Zanim jednak przejdziemy do zmiany ich koloru, podobnie jak w przypadku ram drewnianych, będziemy musieli właściwie przygotować ich powierzchnię. Ramę z tworzywa sztucznego w pierwszej kolejności myjemy, odtłuszczamy i suszymy. Aby uzyskać lepszą przyczepność farby, traktujemy powierzchnię PCV drobnoziarnistym papierem ściernym, po czym znów musimy ją umyć, odpylić i wysuszyć. Następnie taśmą malarską zabezpieczamy elementy, których nie będziemy malować (szybę, uszczelki), po czym przystępujemy do użycia właściwej farby (przeznaczonej do malowania elementów wykonanych z tworzywa sztucznego). Zadbajmy jednocześnie o dobrej jakości pędzel – taki, który nie gubi włosia. Farbę nanosimy w dwóch cienkich warstwach i robimy to w odstępnie 2-3 godzin, chociaż dla pewności warto poczekać do następnego dnia. Zaczynamy od miejsc najmniej widocznych, a malujemy wykonując pewne ruchy. Przed zaaplikowaniem kolejnej warstwy farby wymieniamy taśmę malarską. Następnie pozostawiamy okna do wyschnięcia.

Malowanie ram z PCV można wykonać również metodą natryskową. Warto w tym wypadku powierzyć pracę specjalistom, którzy zadbają o właściwe przygotowanie ram, a także zapewnią im odpowiednie warunki do schnięcia.

malowanie