icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Klasy drewna konstrukcyjnego

Drewno jest materiałem często wykorzystywanym w budownictwie, jednak do wznoszenia konstrukcji, które mają za zadanie przetrwać pokolenia, konieczne jest użycie odpowiedniego jego gatunku o określonych właściwościach. Z pomocą w wyborze właściwego materiału przychodzi nam klasyfikacja drewna konstrukcyjnego. O czym mówią oznaczenia, które w niej spotykamy?

Klasy drewna konstrukcyjnego

Drewno wykorzystywane do budowania więźby dachowej powinno spełniać określone normy, aby wznoszona konstrukcja była trwała i spełniała swoje zadanie przez wiele dziesiątków lat. Przede wszystkim konieczne jest użycie materiału odpowiednio wysuszonego, o czym mówią przepisy prawa budowlanego. Wilgotność elementów konstrukcyjnych wznoszonych i pracujących na otwartym powietrzu nie powinna wynosić więcej niż 23%, natomiast w przypadku konstrukcji, które są trwale zabezpieczone przed oddziaływaniem wilgoci – 18%. Dlaczego jest to ważne?

Drewno mokre charakteryzuje się zupełnie innymi właściwościami mechanicznymi niż to samo poddane procesowi suszenia. Jeśli jego wilgotność wynosi powyżej 30%, jego odporność na zginanie – w porównaniu do wymaganych 18% - spada nawet o 75%. Co więcej, wznoszone z tak nieprzygotowanego materiału konstrukcje nie tylko będą miały nieprawidłową nośność, ale w miarę upływu czasu – a co za tym idzie, schnięcia – poprzez odkształcenia mogą naruszyć stabilność wzniesionej konstrukcji. Obudowane nieprzewiewaną izolacją mokre drewno, nie mając możliwości wyschnięcia, będzie się zaparzać i stworzy tym samym środowisko odpowiednie do rozwoju pleśni i grzybów. Im tarcica jest lepiej wysuszona, tym jest droższa, ale też odpowiednio mniej waży i w przypadku budowli chronionej przed wilgocią i właściwie wentylowanej, mniej trzeba wyłożyć na jej zaimpregnowanie.

Klasy drewna konstrukcyjnego

Aby drewno spełniało warunki materiału konstrukcyjnego, powinno mieć odpowiednią wytrzymałość na zginanie wyrażaną w N/mm². Do konstrukcji nośnych wykorzystywane jest drewno sosnowe, świerkowe, jodłowe i modrzewiowe, a projektant, wykonując projekt więźby, ustala obciążenia konstrukcji z uwzględnieniem klasy wytrzymałości wyrażanej symbolem C, na przykład C27 czy C30.  Drewno odpowiednie na więźbę dachową można zakupić w tartakach, jednak tylko takich, które uzyskały prawo do znakowania materiału konstrukcyjnego znakiem CE. Wykwalifikowany pracownik tartaku poddaje przetartą tarcicę oglądowi okiem nieuzbrojonym i w zależności od dostrzeżonych cech (np. ilość sęków, barwa, linia usłojenia) nadaje jej jedną z trzech klas – wyborową (KW), średnią (KS) i najniższej jakości (KG). Jeśli drewno nie uzyska co najmniej klasy KG, nie spełnia warunków materiału konstrukcyjnego i jest traktowane jako odpad.

Przykładowo, do drewna konstrukcyjne klasy C27 o grubości najmniej 38 mm należą następujące gatunki:

-sosna i świerk jako KS,

-jodła jako KW,

-modrzew jako KG.

Ten ostatni, chociaż charakteryzuje się dużą twardością, z racji swojej ceny jest rzadko stosowany jako drewno konstrukcyjne.