Produkty

Klasy drewna konstrukcyjnego

Klasy drewna konstrukcyjnego

Drewno jest materiałem często wykorzystywanym w budownictwie, jednak do wznoszenia konstrukcji, które mają za zadanie przetrwać pokolenia, konieczne jest użycie odpowiedniego jego gatunku o określonych właściwościach. Z pomocą w wyborze właściwego materiału przychodzi nam klasyfikacja drewna konstrukcyjnego. O czym mówią oznaczenia, które w niej spotykamy?

różne klasy drewna konstrukcyjnegoDrewno wykorzystywane do budowania więźby dachowej powinno spełniać określone normy, aby wznoszona konstrukcja była trwała i spełniała swoje zadanie przez wiele dziesiątków lat. Przede wszystkim konieczne jest użycie materiału odpowiednio wysuszonego, o czym mówią przepisy prawa budowlanego. Wilgotność elementów konstrukcyjnych wznoszonych i pracujących na otwartym powietrzu nie powinna wynosić więcej niż 23%, natomiast w przypadku konstrukcji, które są trwale zabezpieczone przed oddziaływaniem wilgoci – 18%. Dlaczego jest to ważne?

Drewno mokre charakteryzuje się zupełnie innymi właściwościami mechanicznymi niż to samo poddane procesowi suszenia. Jeśli jego wilgotność wynosi powyżej 30%, jego odporność na zginanie – w porównaniu do wymaganych 18% - spada nawet o 75%. Co więcej, wznoszone z tak nieprzygotowanego materiału konstrukcje nie tylko będą miały nieprawidłową nośność, ale w miarę upływu czasu – a co za tym idzie, schnięcia – poprzez odkształcenia mogą naruszyć stabilność wzniesionej konstrukcji. Obudowane nieprzewiewaną izolacją mokre drewno, nie mając możliwości wyschnięcia, będzie się zaparzać i stworzy tym samym środowisko odpowiednie do rozwoju pleśni i grzybów. Im tarcica jest lepiej wysuszona, tym jest droższa, ale też odpowiednio mniej waży i w przypadku budowli chronionej przed wilgocią i właściwie wentylowanej, mniej trzeba wyłożyć na jej zaimpregnowanie.

Aby drewno spełniało warunki materiału konstrukcyjnego, powinno mieć odpowiednią wytrzymałość na zginanie wyrażaną w N/mm². Do konstrukcji nośnych wykorzystywane jest drewno sosnowe, świerkowe, jodłowe i modrzewiowe, a projektant, wykonując projekt więźby, ustala obciążenia konstrukcji z uwzględnieniem klasy wytrzymałości wyrażanej symbolem C, na przykład C27 czy C30.  Drewno odpowiednie na więźbę dachową można zakupić w tartakach, jednak tylko takich, które uzyskały prawo do znakowania materiału konstrukcyjnego znakiem CE. Wykwalifikowany pracownik tartaku poddaje przetartą tarcicę oglądowi okiem nieuzbrojonym i w zależności od dostrzeżonych cech (np. ilość sęków, barwa, linia usłojenia) nadaje jej jedną z trzech klas – wyborową (KW), średnią (KS) i najniższej jakości (KG). Jeśli drewno nie uzyska co najmniej klasy KG, nie spełnia warunków materiału konstrukcyjnego i jest traktowane jako odpad.

Przykładowo, do drewna konstrukcyjne klasy C27 o grubości najmniej 38 mm należą następujące gatunki:

-        sosna i świerk jako KS,drewniana konstrukcja domu

-        jodła jako KW,

-        modrzew jako KG.

Ten ostatni, chociaż charakteryzuje się dużą twardością, z racji swojej ceny jest rzadko stosowany jako drewno konstrukcyjne.

 

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jakie drewno konstrukcyjne wybrać?

Jakie drewno konstrukcyjne wybrać?
Właściwości drewna konstrukcyjnego pozwalają na jego długowieczne stosowanie w konstrukcji budynków, zwłaszcza więźby dachowej. Oto wyszczególnienie k...
Czytaj więcej

Płytki kolczaste w drewnianych budynkach – do czego służą

Płytki kolczaste w drewnianych budynkach – do czego służą
Współcześnie coraz większą popularnością cieszy się budownictwo prefabrykowane. Gotowe elementy konstrukcyjne, tzw. prefabrykaty, przygotowywane są w ...
Czytaj więcej

Wznoszenie domu technologią szkieletu stalowego

Wznoszenie domu technologią szkieletu stalowego
Obserwując rynek budowlany, wciąż jesteśmy świadkami powstawania nowych technologii. Jedną z nich jest możliwość wznoszenia budynków w oparciu o szkie...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Klasy drewna konstrukcyjnego