icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rodzaje wkrętów ciesielskich do konstrukcji drewnianych

Wkręty ciesielskie są jednym z najbardziej popularnych połączeń rodzaju drewno-drewno. Obecnie jest ich bardzo wiele. Najczęściej używane to wkręty o częściowym gwincie, dociskające, ściągające. Które z cech tych wkrętów powinny nas zainteresować?

Rodzaje wkrętów ciesielskich do konstrukcji drewnianych

Aby wkręt mógł być uznany za profesjonalny, niezbędne jest posiadanie przez niego aprobaty technicznej. Jak to sprawdzić? Właściwie prawie każde wkręty mają umieszczone stosowne cechy na łbie, które nawet po montażu umożliwiają ich identyfikację.

Wkręty możemy stosować w budownictwie, do łączenia elementów ciesielskich, do konstrukcji drewnianych oraz przy montażu schodów wykonanych z drewna.

Przeczytaj także: Jakie są rodzaje wiązarów

Które wkręty wybierać?

Przede wszystkim takie, które będą pokryte powłoką antykorozyjną. Wkręty ocynkowane elektrolitycznie to za mało. Takie materiały mogą być stosowane wyłącznie w środowisku suchym. Do zastosowań w miejscach narażonych na szczególną wilgoć lub bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym przeznaczone są wkręty ocynkowane specjalnie – ogniowo – lub wykonane ze stali nierdzewnej. Takie będą nas najmocniej interesować.

Podstawowe rodzaje wkrętów

Najczęściej wymieniane to wkręty o łbie stożkowym i talerzykowym. Pierwsze stosuje się w połączeniach, gdzie ważne będzie zlicowanie się łba wkrętu z powierzchnią elementu, który dokręcamy. Tego rodzaju wkręty będą idealne wszędzie tam, gdzie do ścian zamontujemy warstwy wykończeniowe. Przy zastosowaniu innych wkrętów powstałyby nam bowiem nierówności.

Natomiast wkręty o łbach talerzykowych mają zdecydowanie lepszą nośność. Wybieramy je do miejsc niewidocznych, gdzie nie zależy nam tak bardzo na uzyskaniu płaskiej powierzchni.

Warto pamiętać, że wkręty stożkowe mogą podrywać włókna. W konsekwencji całe wykończenie będzie nieestetycznie poszarpane.

Rodzaje wkrętów ciesielskich do konstrukcji drewnianych

Na niektóre elementy wkrętów ciesielskich należy zwrócić szczególną uwagę, w tym na:

Frez na gwincie – przecina włókna drewna w czasie wkręcania, ułatwia wkręcanie bardzo długich wkrętów, oszczędza czas przeznaczony na wkręcanie.

Podwójne gwintowanie – dzięki niemu gwint natychmiast wkręca się w element mocowany i nie ma konieczności dociskania wkrętu.

Gniazdo AW – to optymalne centrowanie, wysoka żywotność, przełożenie momentu obrotowego na wkręt.

Zobacz też: Jak konserwować krokwie?

Wkręty ciesielskie oczywiście są dobrym rozwiązaniem w wielu połączeniach. Jednakże nie można o nich myśleć jak o rozwiązaniu każdego problemu. Należy zawsze pamiętać, że są bardziej wymagające połączenia, w których bez złączy ciesielskich się nie obejdzie.

Dobry wkręt zapewnia bardzo szybkie oraz trwałe mocowanie zarówno kozłów, jak i murłat oraz innych elementów zaliczanych do tych, na które składa się konstrukcja dachowa.