Produkty

Jak malować drewnianą elewację?

Jak malować drewnianą elewację?

Drewno jest materiałem ponadczasowym, którym chętnie wykańczamy nie tylko wnętrze domu, ale również elewację. Ze względu na swoją specyfikę wymaga ono jednak wyjątkowej i troskliwej konserwacji. Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest malowanie.

malowanie elewacjiKonserwacja drewna

Elewacja wykonana z drewna prezentuje się niezwykle. Przybliża nas do natury, daje poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Z biegiem lat naturalne materiały nie tracą swojego pierwotnego uroku, a stają się jeszcze piękniejsze. Niezbędna jest do tego jednak odpowiednia konserwacja i pielęgnacja. Drewno powinniśmy chronić przed szkodnikami, chorobami, wilgocią oraz niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Właściwe zabezpieczenie drewna zminimalizuje także ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Regularne odświeżanie wpłynie również na estetykę domu – drewniana elewacja może być niezwykłą ozdobą.

Jaką farbę wybrać?

Najlepszym i najtrwalszym sposobem konserwacji drewna jest malowanie. Naszym zadaniem jest wybranie farby, która zabezpieczy surowiec i podkreśli jego wygląd. Do malowania drewnianych elewacji przeznaczone są farby rozpuszczalnikowe i wodorozcieńczalne. Najlepszą ochronę gwarantują te pierwsze, jednak na korzyść farb rozpuszczalnych w wodzie przemawia fakt, iż nie zawierają one żadnych środków toksycznych i schną zdecydowanie krócej. impregant castoramaWybierając farbę, zwróćmy także uwagę na to, czy jest ona przeznaczona do stosowania na zewnątrz. Niektóre farby (np. akrylowe) wymagają zastosowania podkładu. Wiąże się to zatem z koniecznością dwukrotnego pomalowania elewacji. Do malowania drewnianej elewacji możemy użyć także bejcy. Pozostawia ona widoczny rysunek słojów, wnika bowiem w głąb drewna i nie tworzy dodatkowej powłoki na jego powierzchni.

Malowanie elewacji

Częstotliwość konserwacji elewacji z drewna zależna jest od kilku czynników. Pod uwagę należy wziąć działanie warunków atmosferycznych oraz zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Nie bez znaczenia jest także usytuowanie budynku i jego orientacja względem stron świata. Niektóre farby do drewna wystarczają na 3-5 lat, inne nawet na 10. Przed rozpoczęciem malowania należy dokładnie wyczyścić powierzchnię i usunąć z niej wszelkiego rodzaju zabrudzenia, kurz oraz ślady żywicy. Wykorzystać możemy do tego papier ścierny lub szczotkę drucianą, dzięki którym pozbędziemy się z elewacji także starej powłoki. Malując elewację, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta – może się bowiem okazać, iż nałożenie zbyt dużej (lub małej) ilości farby i impregnatu wpłynie na to, że nie będą one chronić drewna we właściwy sposób.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Mały ogród na balkonie – stwórz strefę wypoczynkową z wykorzystaniem palet

Mały ogród na balkonie – stwórz strefę wypoczynkową z wykorzystaniem palet
Palety są materiałem wykonania wielu domowych i ogrodowych sprzętów, a ich sporządzenie będzie sprawdzianem dla każdego, kto chce zajmować się majster...
Czytaj więcej

Emalie do drewna i metalu – jakie mają właściwości i zastosowanie?

Emalie do drewna i metalu – jakie mają właściwości i zastosowanie?
Emalie do drewna i metalu to produkty, dzięki którym poradzimy sobie z wykończeniem lub renowacją różnorodnych przedmiotów czy konstrukcji. Jaki mamy ...
Czytaj więcej

Tanie i dobre farby do podłogi, jako sposób na ich renowację

Tanie i dobre farby do podłogi, jako sposób na ich renowację
Decydując się na zmianę domowych posadzek, najczęściej wymieniamy je na nowe – wiąże się to zarówno z koniecznością przeprowadzenia większego remontu,...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
17.11.2016
nie ma nic przyjemniejszego od malowania drewnianego domku :) relaksujące i można to robić z pasją. mój domek letniskowy jest odnawiany średnio co rok :)

Ocena i komentarz dla:

Jak malować drewnianą elewację?