Jak malować drewnianą elewację?

Drewno jest materiałem ponadczasowym, którym chętnie wykańczamy nie tylko wnętrze domu, ale również elewację. Ze względu na swoją specyfikę wymaga ono jednak wyjątkowej i troskliwej konserwacji. Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest malowanie.

Konserwacja drewna

Elewacja wykonana z drewna prezentuje się niezwykle. Przybliża nas do natury, daje poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Z biegiem lat naturalne materiały nie tracą swojego pierwotnego uroku, a stają się jeszcze piękniejsze. Niezbędna jest do tego jednak odpowiednia konserwacja i pielęgnacja. Drewno powinniśmy chronić przed szkodnikami, chorobami, wilgocią oraz niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Właściwe zabezpieczenie drewna zminimalizuje także ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Regularne odświeżanie wpłynie również na estetykę domu – drewniana elewacja może być niezwykłą ozdobą.

malowanie

Jaką farbę wybrać?

Najlepszym i najtrwalszym sposobem konserwacji drewna jest malowanie. Naszym zadaniem jest wybranie farby, która zabezpieczy surowiec i podkreśli jego wygląd. Do malowania drewnianych elewacji przeznaczone są farby rozpuszczalnikowe i wodorozcieńczalne. Najlepszą ochronę gwarantują te pierwsze, jednak na korzyść farb rozpuszczalnych w wodzie przemawia fakt, iż nie zawierają one żadnych środków toksycznych i schną zdecydowanie krócej. Wybierając farbę, zwróćmy także uwagę na to, czy jest ona przeznaczona do stosowania na zewnątrz. Niektóre farby (np. akrylowe) wymagają zastosowania podkładu. Wiąże się to zatem z koniecznością dwukrotnego pomalowania elewacji. Do malowania drewnianej elewacji możemy użyć także bejcy. Pozostawia ona widoczny rysunek słojów, wnika bowiem w głąb drewna i nie tworzy dodatkowej powłoki na jego powierzchni.

Malowanie elewacji

Częstotliwość konserwacji elewacji z drewna zależna jest od kilku czynników. Pod uwagę należy wziąć działanie warunków atmosferycznych oraz zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Nie bez znaczenia jest także usytuowanie budynku i jego orientacja względem stron świata. Niektóre farby do drewna wystarczają na 3-5 lat, inne nawet na 10. Przed rozpoczęciem malowania należy dokładnie wyczyścić powierzchnię i usunąć z niej wszelkiego rodzaju zabrudzenia, kurz oraz ślady żywicy. Wykorzystać możemy do tego papier ścierny lub szczotkę drucianą, dzięki którym pozbędziemy się z elewacji także starej powłoki. Malując elewację, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta – może się bowiem okazać, iż nałożenie zbyt dużej (lub małej) ilości farby i impregnatu wpłynie na to, że nie będą one chronić drewna we właściwy sposób.

impregnat