icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Konserwacja drewna na tarasie – olejowanie w 5 krokach

Drewno to jeden z najchętniej wybieranych materiałów stosowanych do budowy przydomowych tarasów. Ten naturalny surowiec nie tylko pięknie się prezentuje, ale również doskonale harmonizuje z ogrodowym krajobrazem. Aby jednak na długi czas zachował swój wygląd i pierwotny stan, należy odpowiednio o niego dbać, w czym pomoże regularne olejowanie. Oto na czym polega ten zabieg.

Olejowanie tarasu jest jedną z czynności, które w trosce o kondycję drewnianego tarasu powinniśmy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Samo pokrycie desek odpowiednim preparatem nie przyniesie oczekiwanych efektów – niezbędne jest także przeprowadzenie innych prac, dzięki którym wybrany przez nas środek skutecznie wniknie w drewno i zabezpieczy je przed działanie promieni słonecznych, wody oraz insektów.

Krok 1. Czyszczenie

Zanim przystąpimy do nakładania oleju na deski tarasowe, niezbędne będzie dokładne ich oczyszczenie. Z drewna usuwamy zalegający na nim kurz i brud – zwracamy uwagę na zakamarki, w których gromadzi się ich najwięcej. Warto także przy okazji wyczyścić barierki. Do umycia tarasu zwykle wystarczy nam woda i szare mydło. Po specjalistyczne preparaty czyszczące sięgajmy dopiero wtedy, gdy na naszym tarasie pojawiły się silniejsze, trudniejsze do usunięcia zabrudzenia. Mycie tarasu warto rozpocząć rankiem, tak by deski mogły swobodnie schnąć w ciągu całego dnia. Pamiętajmy, że olej możemy nakładać jedynie na dobrze wysuszony materiał.

Krok 2. Usuwanie starych powłok wykończeniowych

Zdarza się, że drewniane tarasy pokrywane są farbami albo lakierami. Jeżeli użyte do ich wykonania drewno chcemy zaolejować, będziemy musieli pozbyć się zdobiących je do tej pory powłok. W tym celu konieczne będzie szlifowanie. Do tego przyda nam się szlifierka i papier ścierny, za pomocą których wyrównamy także drobne nierówności i zniwelujemy rysy. Nie zapominajmy, że wygładzone drewno będziemy musieli oczyścić – odpylić i przetrzeć na mokro. Następnie pozostawiamy je do pełnego wyschnięcia.

czyszczenie tarasu

Krok 3. Impregnacja

Jeżeli drewno tarasowe wymagało szlifowania i usuwania powłok malarskich, konieczne będzie uprzednie jego impregnacja. Zabieg ten będzie także niezbędny w przypadku, gdy nasz taras wykonany jest z drewna rodzimego. Najlepiej wybrać w tym celu jeden z bezbarwnych preparatów, dzięki któremu drewno stanie się odporne na korozję biologiczną.

Krok 4. Olejowanie

Czyste, suche i zaimpregnowane drewno możemy już pokryć olejem. Korzystamy w tym celu z szerokiego pędzla, którym łatwo rozprowadzimy środek wzdłuż desek. Wszelkie zakamarki, krańce desek czy miejsca łączeń zabezpieczymy z kolei przy użyciu nieco mniejszego pędzla o miękkim włosiu. Olej nakładamy niezbyt grubymi warstwami, by nie spowodować przebarwień na powierzchni tarasu. Po upływie określonego czasu zbieramy z powierzchni desek nadmiar preparatu, który nie został wchłonięty. W zależności od tego, jakiego oleju używamy, może się okazać konieczne powtórzenie olejowania po upływie określonego czasu.

Krok 5. Suszenie

Gdy naniesiemy na deski tarasowe ostateczną powłokę oleju, pozostawiamy taras do wyschnięcia. Przez około 2 dni nie korzystamy z niego i nie ustawiamy na nich żadnych elementów wyposażenia. Aby olej mógł się dobrze wchłonąć i wyschnąć, a powierzchnia tarasu nie została zanieczyszczona kurzem i innymi drobinami, olejowanie przeprowadzamy podczas suchych, bezwietrznych, ciepłych (ale nie upalnych) dni, najlepiej bez mocno świecącego słońca.

Olej do tarasów