Jakie środki do drewna możemy zastosować w pokoju dziecka?

Planując odświeżenie drewnianego wyposażenia w pokoju dziecka, powinniśmy szczególną uwagę poświęcić wyborowi preparatów. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie sprawdzą się w tym pomieszczeniu. Zobaczmy, po jakie środki do drewna możemy sięgnąć!

Jakie preparaty nadają się do stosowania w pokoju dziecka

Szukając odpowiednich środków do zabezpieczenia drewna w dziecięcym pokoju, powinniśmy zwrócić uwagę na takie właściwości, jak:

- krótki czas schnięcia – im szybciej wyschnie farba, tym szybciej wywietrzymy pomieszczenie i będziemy mogli wpuścić do niego maluszka;

- trwałość – wyposażenie w pokoju dziecięcym będzie narażone na dość intensywną eksploatację – nietrudno więc o zdarcie lakieru czy farby, a w efekcie o uszkodzenie drewnianej powierzchni. Wybierzmy więc trwały preparat, który będzie odporny na takie urazy;

- brak zapachu – dzieci są bardziej wrażliwe na zapachy, dlatego też może być to dla nich bardziej uciążliwe niż dla nas. Najlepiej zrezygnujmy z preparatów z rozpuszczalnikiem i wybierajmy te na bazie wody – są równie trwałe, lecz mają mniej intensywny zapach;

- nietoksyczny skład – zwracajmy uwagę na skład chemiczny farb i lakierów, gdyż pewne substancje mogą spowodować u dzieci ostre reakcje alergiczne lub kontaktowe zapalenie skóry.

Czy wiesz, że…

Do najbardziej alergennych środków zaliczamy farby rozpuszczalnikowe (z benzyną lakową), mineralne oraz bazujące na żywicach i ołowiu.

Jakie środki do drewna

Lakierowanie podłogi – jak przeprowadzić i po jakie środki sięgnąć?

Wydawać by się mogło, że drewniana podłoga w pokoju dziecka to niezbyt dobry pomysł – wystarczy tylko wspomnieć o tych wszystkich samochodzikach, klockach czy kredkach, na kontakt z którymi będzie narażona. Okazuje się jednak, że wystarczy ją tylko odpowiednio zabezpieczyć, by zachowała swoją estetykę przez długi czas. Najlepiej wykorzystać w tym celu lakiery wodorozcieńczalne, które nie wydzielają toksycznych oparów ani nie powodują alergii kontaktowej, a jednocześnie są trwałe i odporne na zadrapania.

Po jakim czasie dziecko może zacząć korzystać z pomieszczenia? Lakiery do drewna najczęściej utwardzają się do 14 dni – dla pewności dodajmy do tego 2 dni na wywietrzenie pomieszczenia. Maluch może zacząć spać w pomieszczeniu dopiero wtedy, gdy uciążliwy zapach całkowicie zniknie.

Jakie środki do drewna

Malowanie drewnianych mebli i zabawek w pokoju malucha

Wybierając preparat do renowacji drewnianych mebli i zabawek, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy spełnia Europejską Normę Bezpieczeństwa Zabawek. Rozpoznamy to po obecności następujących oznaczeń:

- PN-EN 71-1;

- PN-EN 71-2;

- PN-EN 71-3.

Decydując się na preparat spełniający te normy, możemy być pewni, że jego skład jest wolny od toksycznych związków, które mogłyby zagrozić zdrowiu dziecka. Pomalowana powierzchnia nie będzie zatem wydzielać szkodliwych oparów, powodować alergii skórnej po dotknięciu czy problemów żołądkowych w przypadku połknięcia – a przecież wiemy, że maluch musi wszystkiego dotknąć i spróbować.

Jakie środki do drewna