Produkty

Rodzaje olejów do wykończenia drewnianej podłogi

Rodzaje olejów do wykończenia drewnianej podłogi

Olejowanie, obok lakierowania, stanowi najchętniej wybieraną metodę zabezpieczania podłóg drewnianych przed niszczeniem. Warto więc dowiedzieć się, jakiego rodzaju środki możemy wybrać do olejowania podłogi i czym się one charakteryzują.

olej do drewna bezbarwnyOgólny podział olejów

Oleje służące do wykończenia drewnianej podłogi dzielimy ogólnie na dwie grupy – twardniejące oraz nietwardniejące. Obie grupy obejmują oleje przygotowane na bazie różnych naturalnych składników. Warto wyróżnić także substancje olejowo-woskowe, wśród których wyróżnia się preparaty, w których olej i wosk stanowią jeden produkt oraz takie, gdzie oba składniki występują osobno. Ze względów estetycznych wyróżnić można natomiast preparaty bezbarwne oraz barwiące, umożliwiające zmianę naturalnego koloru drewnianej podłogi na zupełnie inny odcień.

Oleje twardniejące

W ich składzie znajdziemy bazę olejową wzbogaconą dodatkowo naturalnymi albo sztucznymi żywicami. Dzięki nim olej zyskuje na twardości i aby był gotowy do użycia, wymagane jest zastosowanie również rozpuszczalników. To właśnie one umożliwiają regulowanie lepkości danego środka, a także decydują o czasie jego schnięcia. Wraz z ilością rozpuszczalnika w oleju rośnie szybkość jego schnięcia – dodatek ten szybko bowiem paruje. Jako rozpuszczalniki służą w olejach łagodne substancje, np. wodorki węgla albo terpentyny.

Oleje nietwardniejące

Podstawowy składnik tego typu środków stanowią także różnego rodzaju oleje – najczęściej olej lniany, sojowy, tungowy czy słonecznikowy. Jako dodatki pojawią się czasem barwniki albo sole mineralne mające za zadanie przyspieszyć proces schnięcia warstwy wykończeniowej. W ich składzie nie znajdziemy natomiast ani rozpuszczalników, ani żywic – są także pozbawione substancji konserwujących czy szkodliwych dla zdrowia (podobnie zresztą, jak oleje twardniejące). Cechą charakterystyczną owych produktów jest fakt, że zabezpieczają one drewniany surowiec tylko częściowo – z tego powodu zaleca się, by pokryte nimi powierzchnie ostatecznie także woskować.

Produkty olejowo-woskowe

Preparaty takie pozostawiają na powierzchni widoczną warstwę. W ich składzie znajdują się naturalne oleje oraz woski wzbogacone rozpuszczalnikami przyspieszającymi schnięcie. Pierwsze ze składników wnikają w głąb surowca, natomiast woski utwardzają się na jego powierzchni.

Zastosowanie

Wszystkie oleje oraz produkty olejowo-woskowe nadają się do zastosowania na dowolnym rodzaju drewna i różnych miejscach, bez względu na panujący w nich ruch olej do drewnaczy intensywność eksploatacji. Sprawdzą się więc zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i w salach tanecznych.

Inne rodzaje olejów

Na rynku znajdziemy także oleje pielęgnacyjne oraz naprawcze. Pierwsze z nich będą pomocne podczas okresowego odświeżania drewnianej, olejowanej podłogi i przywracania jej blasku. Preparaty naprawcze dają natomiast możliwość punktowego odnowienia zadrapanej czy przypalonej posadzki, jednak należy dobrać ich kolor odpowiednio do oleju, jakim pierwotnie zabezpieczyliśmy podłogę.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak naprawić parkiet?

Jak naprawić parkiet?
Parkiet to wykończenie podłogi, które z jednej strony jest naturalne i klasyczne, a z drugiej ponadczasowe. Sprawia, że pomieszczenie wygląda e...
Czytaj więcej

Jak odnowić ogrodowy plac zabaw?

Jak odnowić ogrodowy plac zabaw?
Plac zabaw jest tą częścią naszego ogrodu, która po zimie wymaga szczególnie szybkiego i efektywnego odnowienia. Spragnione słońca, ciepła i ruchu na ...
Czytaj więcej

Środki do renowacji drewna – wybór i zastosowanie

Środki do renowacji drewna – wybór i zastosowanie
Drewno jest surowcem o wielu zastosowaniach, a jego dużą zaletą jest możliwość wielokrotnej jego renowacji. Odnawianie drewna nie byłoby jednak możliw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
31.03.2016
Oleje najlepsze! Nie zabijają prawdziwego wyglądy drewna, a jednak je chronią. Ja użyłam do wykańczania podłogi w sypialni lnianego - podobno najlepszy. No i fakt, że bardzo dobry efekt dał

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje olejów do wykończenia drewnianej podłogi