Remont mebli kuchennych – krok po kroku

Wymiana starych szafek kuchennych na nowe to dość spora inwestycja. Koszt nowej zabudowy może znacznie przekroczyć zaplanowany przez nas budżet. Dlatego lepiej spróbować innego rozwiązania. Odświeżenie starych mebli to nie tylko znacznie niższe koszty, ale przede wszystkim możliwość otrzymania mebla nietypowego i oryginalnego.

Czy wiemy, że samodzielnie przeprowadzony lifting szafek kuchennych może nas kosztować nawet o połowę mniej niż wymiana starych mebli na nowe? Co więcej, prace renowacyjne możemy też przeprowadzić znacznie szybciej. Odliczamy bowiem wówczas czas oczekiwania na nowy mebel, jego wykonanie oraz zamontowanie.

Dlaczego szafki kuchenne niszczą się szybciej niż inne meble?

Kuchnia to jedno z najintensywniej i najczęściej eksploatowanych pomieszczeń w domu. W szafkach przechowujemy żywność, sprzęt kuchenny oraz akcesoria. Wszystkie te produkty wyjmujemy często, regularnie korzystając z szuflad, uruchamiając zawiasy, a także obciążając półki.

Codzienne gotowanie, unosząca się para oraz tłuszcz osadzający się na frontach szafek również nie działają dobroczynnie na fronty mebli. Zwykle po kilku latach intensywnego użytkowania, korpusy mebli pozostają jeszcze w dobrym stanie, ale fronty oraz uchwyty nadają się wyłącznie do wymiany.

Drobna renowacja frontów nie jest jednak droga. Podobnie zresztą w przypadku wymiany półek. Niekiedy działanie takie znacznie wpływa na wygląd oraz funkcjonalność naszego wyposażenia, podnosząc bezpieczeństwo przechowywania produktów.

Systematyczne czyszczenie może przedłużyć dobry wygląd mebli

 

W kuchni wszystko brudzi się dwa razy szybciej aniżeli w innych pomieszczeniach. Przyczyną zabrudzeń są osady powstające podczas gotowania i tłuszcze, które nie zawsze możemy szybko i łatwo usunąć.

Tłuszcz bardzo mocno przywiera do frontów, ale nie tylko do nich. Dociera także do spodu szafek, boków, a czasem nawet silnie przenika w głąb materiału, z którego jest wykonany mebel. Przy tak trudnych zabrudzeniach tradycyjne wycieranie na mokro nie wystarcza. Do skutecznego odtłuszczenia powierzchni należy użyć środków czyszczących rozpuszczających zaschnięte zabrudzenia oraz lepki tłuszcz.

Aby nasze meble posłużyły nam na dłużej, warto także co jakiś czas przeprowadzać przegląd zawartości szuflad oraz półek. Rezygnując z nieużywanych przedmiotów, możemy zmniejszyć obciążenie danego segmentu. Ponadto warto sprawdzać także stan zawiasów, uchwytów oraz koniecznie przyjrzeć się tyłom szafek.

Uwaga:

Jeśli w kuchni przez długi czas będzie utrzymywała się bardzo wysoka wilgotność powietrza, nie usprawniając domowej wentylacji, możemy szybko doprowadzić do zagrzybienia tylnych ścian zabudowy kuchennej. W skutek tego pleśń oraz grzyby dotrą do naszych mebli, a do ich usunięcia konieczne będzie użycie specjalnych środków.

Odnawiamy stare meble – malowanie

 

Pokrycie starych frontów nową warstwą farby to najczęstszy i najszybszy sposób na odnowienie ich wyglądu. Aby praca była wykonana dokładnie, należy najpierw odkręcić wszystkie elementy zestawu kuchennego, a następnie zeszlifować wierzchnią powłokę lakieru lub farby papierem ściernym. Najlepiej sprawdzi się tutaj ten o gramaturze 100-120. Papier ścierny możemy też zastąpić szlifierką. Jeśli w niektórych miejscach pozostaną resztki farby, pozbędziemy się ich przy pomocy rozpuszczalnika.

Arkusz papieru MacAllister

Malowane części szafki powinny być pokryte nową farbą bardzo dokładnie, dlatego dla usprawnienia pracy przygotujmy wcześniej rusztowania, na których rozłożymy półki.

Malowanie możemy przeprowadzić przy pomocy emalii do drewna, jednak pamiętajmy, że najlepsze efekty osiągniemy wówczas, gdy pierwsze warstwy wykonamy tradycyjnym produktem w puszce, a ostatnią – farbą w sprayu.

Uwaga!

Jeśli szafki w pierwotnej wersji miały bardzo nietypowy kolor – zwykle dużo ciemniejszy od planowanego – ich powierzchnię należy pokryć primerem. Jest to podkład, który ułatwi pokrycie starej powłoki, nową.

Aby nowa farba całkowicie pokryła stare fronty szafek, zwykle konieczne jest nałożenie 2 lub 3 warstw produktu. Po aplikacji każdej z nich należy odczekać do jej przeschnięcia – dopiero później możemy rozpocząć nakładanie kolejnej powłoki.

Blat drewniany dębowy 302 x 60 x 2,7 cm

Uchwyty oraz montaż szafek do korpusu przeprowadzamy dopiero wówczas, gdy mamy pewność, że szafka jest całkowicie sucha.

Uwaga!

Zniszczone fronty z płyt MDF można pomalować wodorozcieńczalną farbą akrylową, najlepiej półmatową.

Odnawiamy stare meble – okleina

 

Niestety, pomimo że malowanie mebli daje bardzo ciekawe rezultaty, nie każdy materiał się do tego nadaje. Niektóre powierzchnie trzeba odnowić w inny sposób, np. oklejając je. Okleina jest o tyle ciekawszym materiałem, że pozwala uzyskać także nową fakturę – niekoniecznie gładką.

Farba Śnieżka Satynowa błogi poranek 2,5 l

Naklejanie okleiny wymaga jednak dużo większej precyzji oraz zaangażowania od osoby wykonującej tę pracę.

Najlepiej wybrać produkt łatwo zmywalny oraz odporny na działanie detergentów. Pamiętajmy, że okleina powinna wytrzymać warunki, jakie panują w kuchni.

Prace rozpoczynamy od odkręcenia uchwytów oraz wyczyszczenia wszystkich frontów. Odtłuszczamy je, przecierając szmatką nasączoną denaturatem lub spirytusem.

Następnie przygotowujemy odcinki okleiny na wymiar frontów. Naklejanie rozpoczynamy od górnej krawędzi, kierując pas ku dołowi. Na koniec przykręcamy uchwyty.

Uwaga!

Jeśli chcemy oklejać całe fronty, z pewnością łatwiej będzie nam pracować na odkręconych elementach szafki. Wówczas podczas przygotowywania potrzebnych odcinków okleiny, oznaczajmy je numerami – dzięki temu będziemy wiedzieć, który pas powinien być naklejony na dany element szafki.

Okleina dobrej jakości powinna być pokryta grubym laminatem, który będzie odporny na niewielkie zadrapania, zarysowania czy zmiany temperatur. Wzór okleiny trzeba dobrać do wielkości płaszczyzny. Nie każdy wzór w skali 1:1 nadaje się na małe powierzchnie.

Uchwyt meblowy 1757, stary mosiądz

Nie tylko wygląd – stan techniczny mebla

 

Szafki kuchenne eksploatowane dość intensywnie mogą ulec zniszczeniom, które wpłyną na ich stan techniczny. Obciążenia zastawą kuchenną oraz produktami wpływa na pojawienie się odkształceń lub kruszenie się laminatu – szczególnie na krawędziach.

Takie uszkodzenia zagrażają bezpieczeństwu oraz stabilności szafek. Kruszejący laminat może oderwać się, a wygięta półka wypaść z uchwytów. Tym samym wszystkie przedmioty wypełniające daną szafkę wypadną, niszcząc blaty oraz pozostałe szafki.

Nieco kosztowniejsza może być wymiana półek dolnych w szafkach, które są umieszczone na prowadnicach.

Konieczność wymiany starych półek na nowe ma jednak swoje zalety. Jeśli obecnie posiadamy półki tradycyjne, mało wygodne – możemy zamienić je na szafki obrotowe, tzw. cargo. Wówczas wyjmowanie przedmiotów z szafek umieszczonych w narożnikach będzie znacznie wygodniejsze niż dotychczas.

Małe, wielkie zmiany – uchwyty, ręcznie malowane wzory, witraże

 

Jeśli kolor naszego kuchennego zestawu jest dla nas zadowalający, a jednak chcielibyśmy w jakiś sposób odmienić wygląd mebli, warto pomyśleć o wymianie uchwytów. Kolorowe, nowoczesne lub zupełnie nietypowe zwrócą na siebie uwagę i odmienią wizerunek mebli. Całość nabierze zupełnie nowego wyrazu.

Farba Śnieżka Kolory Natury fioletowy bez

Podobnie na dekoracyjny wygląd starych mebli kuchennych wpływają ręcznie malowane wzory. Najczęściej dominują one w lekkich i jasnych kuchniach stylizowanych na angielskie lub prowansalskie. Drobne motywy kwiatowe możemy malować odręcznie lub za pomocą gotowych planszy.

Jeszcze inną dekoracją szafek kuchennych będą kolorowe witraże, czyli szklane wstawki w tych szafkach kuchennych, w których przechowujemy zastawę porcelanową. Szkło optycznie powiększa wnętrze i sprawia, że meble nabierają lekkości.

Podążając tropem kuchni prowansalskich, warto także wspomnieć o elementach dekoracyjnych wykonanych z tekstyliów. Zasłonki będące wykończeniem jednaj z szafek, delikatnie zwisające zamiast tradycyjnych frontów, to kolejny nietypowy, ale bardzo romantyczny pomysł możliwy do zastosowania w kuchni. Kraciasta zasłonka sprawi, że nasze wnętrze będzie nawiązywało do pomieszczeń sprzed kilku wieków. Do czasów, gdy to właśnie kuchnia była głównym, najważniejszym pomieszczeniem w domu.

Data publikacji: 09.02.2016