Jak malować meble?

Samodzielne pomalowanie nieco już podniszczonych mebli jest najprostszym sposobem na ich odświeżenie bez konieczności opróżniania portfela. W ten sposób możemy również odnowić znalezione w piwnicy meble, które mogą stać się ciekawym elementem aranżacji i zupełnie odmienić nasze wnętrze.

DIY – malowanie mebli

Poszukując inspiracji w Internecie często można spotkać się z nieco tajemniczo brzmiącym skrótem DIY. Do it yourself oznacza zrób to sam. Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne wykonywanie różnego rodzaju elementów, które stają się częścią wyposażenia i aranżacji mieszkania. Podobnie rzecz ma się z meblami – nie tylko montujemy je od podstaw, ale własnoręcznie je odnawiamy i odświeżamy. Jeżeli szafki i komody w naszym salonie nie są już pierwszej młodości, a my patrzymy na nie z coraz większą niechęcią, to wcale nie trzeba od razu jechać do salonu meblowego po nowy zestaw. Odmalowanie mebli może tchnąć w nie nowe życie, co będzie również korzystne dla naszego domowego budżetu. W trakcie prac może się też okazać, iż takie czynności będą dla nas dużą przyjemnością i skutecznym sposobem na pozbycie się stresu.

Przygotowanie mebli do malowania

Jeżeli chcemy pomalować meble, najpierw należy je odpowiednio do tego przygotować. Położenie farby bezpośrednio na starą i niewyczyszczoną powłokę nie jest dobrym pomysłem, dlatego na samym początku należy odczyścić podłoże. Działania te różnią się w zależności od materiału, z którego meble są wykonane, jednak niektóre czynności będą podobne. Najprostsze zadanie mają przed sobą ci, którzy od razu zdecydowali się na zakup surowego mebla i samodzielne jego pomalowanie – wystarczy z niego usunąć (odkurzaczem lub wilgotną ściereczką) kurz i można przystąpić do działania. Odnawiając elementy, które są już pokryte farbą lub lakierem, w pierwszej kolejności powinniśmy przygotować podłoże do malowania. Dotychczasową warstwę należy usunąć poprzez oszlifowanie mebla. Można wykorzystać do tego papier ścierny, wykonując ruchy zgodne z kierunkiem włókien – w ten sposób unikniemy powstania zadrapań na drewnianych elementach. Następnie przystępujemy do polerowania, które wykonujemy papierem ściernym o drobnej ziarnistości. Do oszlifowania wystarczy 60-80, natomiast do polerowania sięgnijmy przynajmniej po 180.

Pędzel

Jakich farb użyć?

Aby zapewnić meblom jak najdłuższą żywotność i odpowiedni wygląd, musimy do ich malowania wybrać odpowiednią farbę. Kolor jest tutaj sprawą drugorzędną, bowiem dla nas istotne powinny być przede wszystkim właściwości dostępnych na rynku farb, bejc i lakierów. Najczęściej decydujemy się na odnawianie drewnianych mebli, do których możemy zastosować farby rozpuszczalnikowe. Właściwości zabezpieczające drewno mają impregnaty koloryzujące – jest to optymalne rozwiązanie, bowiem możemy dostosować estetykę mebla do naszych potrzeb, a jednocześnie zapewnić mu odpowiednią ochronę.

Bejca_Colours_0_5_l_mahon