Środki do renowacji drewna – wybór i zastosowanie

Drewno jest surowcem o wielu zastosowaniach, a jego dużą zaletą jest możliwość wielokrotnej jego renowacji. Odnawianie drewna nie byłoby jednak możliwe bez użycia stosownych preparatów. Jakie środki przydadzą nam się, jeśli chcemy przywrócić drewna mym obiektom dawny urok?

Renowacja drewna – podłogi, meble, elementy architektury

Niemal wszystkie elementy i powierzchnie wykonane z drewna możemy odnowić. Będziemy w tym celu potrzebowali szlifierki, przy użyciu której wygładzimy surowiec, usuwając z niego starą warstwę wykończeniową. W zależności od stanu drewna, przydadzą nam się produkty służące do wypełniania ubytków bądź szczelin, a także środki zabezpieczające materiał przed dalszym nieszczenieniem. Preparaty należy dobierać w taki sposób, by skutecznie chroniły drewno w określonych warunkach – inne środki dobierzemy do renowacji drewnianej podłogi bądź mebli, a inne do odnowienia wykonanego z drewna ogrodzenia, altanki czy pergoli.

Środek do renowacji drewna

Masa szpachlowa, kit do drewna i korektor

Zarówno szpachlówka, jak i kit, będą pomocne podczas uzupełniania w drewnie ubytków. Masy szpachlowe do drewna dostępne są jako gotowe preparaty, a dzięki zawartości mączki drzewnej po utwardzeniu mają podobne cechy jak sam surowiec. Dzięki masie szpachlowej uzupełnimy ubytki, dziury czy szpary w drewnie, a następnie wyszlifujemy je i wykończymy w dowolny sposób. Szpachlówkę nakładamy szpachelką, pamiętając, że jej warstwa nie może być zbyt gruba – jeśli wypełniamy większy ubytek, może być konieczne nałożenie masy w kilku warstwach (każdą kolejną nakładamy po utwardzeniu poprzedniej).

Kit do drewna ma podobne zastosowanie i często może być używany zamiennie ze szpachlą. Nałożymy go za pomocą szpachelki lub wyciskając z kartusza, co zapewnia dużą precyzję pracy. Po aplikacji masę należy wygładzić palcem. Kit szczególnie dobrze nadaje się do uszczelniania parkietów, paneli, boazerii czy framug okiennych, a także do wypełniania w nich rys i pęknięć. Dzięki dużej elastyczności pozwala drewnu pracować, nie ulegając przy ty pęknięciu czy wykruszeniu.

Porada eksperta:

Masę szpachlową oraz kit nakładamy zawsze na miejsca oczyszczone i odpylone. Najlepiej sięgać po produkty zbliżone kolorystycznie do barwy drewna – oba środki dostępne są w wielu drewnopodobnych odcieniach. Ponadto po utwardzeniu nadają się do szlifowania i pokrycia warstwą wykończeniową, co pozwala zamaskowań wypełniane nimi miejsca.

Korektor do zarysowań

Warto w tym miejscu wspomnieć także o korektorach do drewna, które idealnie nadają się do maskowania niewielkich niedoskonałości surowca – zarysowań, pęknięć, przetarć czy zadrapań. Dzięki korektorowi szybko zatuszujemy powstałe ubytki w powierzchniach lakierowanych, woskowanych lub olejowanych (w zależności od przeznaczenia konkretnego produktu). Korektora używamy na powierzchniach suchych, czystych i odtłuszczonych, aplikując go punktowo w miejscu uszkodzenia.

Impregnaty do drewna

Użycie impregnatu do drewna będzie konieczne szczególnie wtedy, gdy renowacji poddajemy drewno znajdujące się na świeżym powietrzu. Tego typu produkt wnika głęboko w pory drewna, zabezpieczając je przed rozwojem mikroorganizmów, atakiem owadów czy działaniem wody. Impregnaty dostępne są w wersji bezbarwnej lub barwionej, mogą być wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe. Nałożymy je na czystą, odpyloną powierzchnię przy użyciu tradycyjnego pędzla bądź wałka. Powierzchnia drewna zabezpieczonego impregnatem może być na dalszym etapie wykończona także innym preparatem, np. farbą do drewna, lakierem lub lakierobejcą.

Wosk wybielający

Wosk do drewna

Wśród środków do renowacji drewna pokaźną grupę produktów stanowią woski. Woskowanie drewna sprawia, że jego powierzchnia staje się lśniąca i jedwabiście gładka. Taki produkt zamyka pory drewna, chroni je przed działaniem wody, podkreśla naturalny rysunek usłojenia, a także umożliwia wyrównanie jego kolorytu. Woskowaną powierzchnię drewna można także łatwo odnowić w wybranym miejscu, co nie jest możliwe w przypadku surowca wykończonego np. lakierem.

W zależności od rodzaju zastosowanego wosku, do jego aplikacji oraz polerowania posłużą nam różne akcesoria. Środek należy delikatnie wcierać w drewno, zbierając jego nadmiar. Nakładamy go oczywiście na powierzchnię czystą i suchą, zarówno surową, jak i np. bejcowaną. Woski do drewna doskonale nadają się do podłóg, do renowacji mebli czy wykańczania blatów i rzeźb. Niektóre z nich służą także do wypełniania drobnych ubytków.

Czy wiesz, że...?

Woski do drewna dostępne są w formie past, aerozoli czy kremów, a sposób ich aplikacji zależy od rodzaju wybranego przez nas środka. Można nanosić je pędzlem, metodą natryskową bądź szmatką lub pakułami. Należy pamiętać, że jedną z najważniejszych zasad woskowania drewna jest stosowanie tylko takiej ilości preparatu, jaką surowiec jest w stanie wchłonąć.

Bejca do drewna surowego

Bejca do drewna

Jedną z metod stosowanych podczas renowacji drewna jest bejcowanie. Bejce do drewna służą przede wszystkim do zmiany naturalnego koloru surowca i nie stanowią dla niego zabezpieczenia – z tego powodu ich nałożenie nie kończy jeszcze prac renowacyjnych, które powinny uwzględniać także późniejsze polakierowanie drewna lub pokrycie go woskiem. Kolory bejcy, których w sklepach znajdziemy bardzo wiele, są transparentne, co oznacza, że nawet jeśli przyciemnią drewno, pozostawią widoczne jego usłojenie.

Do wyboru mamy bejce, wodne, rozpuszczalnikowe oraz olejowe, które dobieramy w zależności od rodzaju wykańczanego drewna oraz funkcji, jaką pełni. Poszczególne produkty sprawdzą się np. do barwienia mebli, schodów, ram okiennych, drzwi, balustrad czy podłóg. Nakłada się je pędzlem, pakułami, szmatką lub gąbką na odtłuszczoną, gładką i suchą powierzchnię.

Lakier do drewna

Lakiery do drewna pełnią funkcję dekoracyjno-ochronną. Stanowią ostateczną powłokę wykończeniową surowca, która może mieć różny stopień połysku. Przede wszystkim po utwardzeniu tworzą warstwę chroniącą drewno przed matowieniem, zarysowaniami i wnikaniem wody, co znacznie przedłuża jego żywotność. Lakiery różnego rodzaju stosowane są najczęściej do wykańczania parkietów, ale także mebli, zabawek, desek tarasowych czy innych elementów architektury ogrodowej. Konkretne preparaty dobieramy do rodzaju lakierowanych obiektów oraz ich przeznaczenia.

Lakierowanie drewna wykonujemy przy użyciu pędzla, wałka albo natrysku – środek nakładamy na podłoże wygładzone i oczyszczone, a także zaimpregnowane (jeśli lakierowany obiekt stanowi cześć wyposażenia zewnętrznego). Preparat najlepiej nakładać dwukrotnie, pamiętając o szlifowaniu międzywarstwowym poprzedzającym nałożenie drugiej powłoki.

Olej do drewna

Wśród produktów do renowacji drewna znajdziemy także lakierobejce, które łączą w sobie właściwości lakierów oraz bejc.

Olej do drewna

Jest obok lakieru najchętniej wybieranym produktem wykończeniowym do podłóg. Oleje do drewna to zróżnicowane preparaty produkowane na bazie naturalnych składników, które dobrze podkreślają naturalny charakter surowca i wnikają głęboko w jego pory, nie pozostawiając na jego powierzchni widocznej powłoki. Zabezpieczają surowiec przed działanie wody i czynnikami atmosferycznymi i podobnie jak lakiery nadają się do użytku wewnętrznego i zewnętrznego.

Olejowanie drewna polega na nakładaniu wybranego środka pędzlem, wałkiem, tamponem malarskim albo bawełnianą ściereczką, zbieraniu jego nadmiaru i polerowaniu powierzchni, o czym więcej dowiemy się tutaj.

Czy wiesz, że...?

Impregnacja drewna olejem będzie wymagała regularnego powtarzania, szczególnie w miejscach intensywnie użytkowanych, w których surowiec jest narażony na ścieranie. Jest to jednak zadanie łatwe i niezbyt czasochłonne, ponieważ możliwe do wykonania z dobrym skutkiem punktowo. Przeciwnie jest w przypadku renowacji drewna lakierowanego, z którego nawet w przypadku drobnego uszkodzenia trzeba najczęściej zetrzeć całą powłokę – dopiero wtedy można nałożyć świeżą warstwę preparatu.

Pozłota Starwax decoupage białe złoto

Farby do drewna

Efektownym sposobem wykończenia drewnianej powierzchni jest zastosowanie farb do drewna, których kolory dają niezliczone możliwości nadania naszym przedmiotom nowego wizerunku. Emalie do drewna (akrylowe, ftalowe, kredowe) charakteryzują się tym, że są kryjące – pokryte nimi elementy zyskują jednolity kolor, a ich usłojenie zostaje zamaskowane. Środki te nadają się do malowania drewnianych podłóg, mebli, zabawek, dekoracji i elementów architektury ogrodowej.

Farby łączą w sobie właściwości dekoracyjne z ochronnymi, skutecznie chroniąc surowiec przed działaniem szkodliwych czynników. Można nakładać je za pomocą pędzla, wałka lub natrysku. Preparat rozprowadza się wzdłuż włókien na drewnie suchym, gładkim i czystym – najczęściej czynność tę przeprowadza się nawet kilkukrotnie. Jeśli malujemy drewno surowe, trzeba pamiętać o uprzedniej impregnacji.

 

Data publikacji: 22.02.2017