Malowanie podłogi drewnianej

Wykończenie posadzki deskami podłogowymi jest inwestycją, z której z pewnością będziemy zadowoleni. Zakup prawdziwego drewna, choć bardziej kosztowny od zakupu paneli podłogowych, daje nam gwarancję wieloletniej trwałości podłogi i zminimalizowanie konieczności jej wymiany. Co więcej, jeśli poczujemy potrzebę zmiany, będziemy mogli łatwo zmodyfikować jej wygląd, np. przez malowanie farbą. Oto co należy wiedzieć o tego typu zabiegu.

Moda na malowanie podłogi

Jeszcze do niedawna najpopularniejszymi sposobami wykończenia podłogi drewnianej było lakierowanie oraz olejowanie. Zabiegi te wciąż nie wychodzą z mody, jednak coraz częściej rezygnujemy z nich na rzecz malowania drewna farbą kryjącą. Pokrycie nią desek pozwala na uzyskanie zupełnie odmiennego efektu niż w przypadku użycia lakieru lub oleju – pomalowany surowiec zyskuje jednolitą powierzchnię, a jego naturalny kolor oraz usłojenie znikają pod warstwą farby o wybranym przez nas kolorze. Istnieją jeszcze inne zalety tego rozwiązania. Farba doskonale zamaskuje wszelkie defekty podłogi, które powstały na przestrzeni lat – skutecznie ukryje ewentualne plamy albo przebarwienia. Warto także wspomnieć, że decydując się na takie rozwiązanie, możemy urządzić nasze wnętrza w niepowtarzalny sposób lub diametralnie zmienić panujący w nich do tej pory klimat. To prosta droga do uzyskania niezwykle modnej białej podłogi, ale także stworzenie podłoża o barwie, jakiej nie oferują np. lakierowane deski czy panele podłogowe. Należy jednak pamiętać, że efekt malowania drewnianej podłogi zależy od wielu czynników – przede wszystkim od odpowiedniego jej przygotowania do nałożenia warstwy wykończeniowej oraz zastosowania odpowiedniej emalii do drewna. Mimo wszystko z niezbędnymi pracami poradzimy sobie samodzielnie, jeśli tylko będziemy mieli czas i wyposażymy się w niezbędne do tego narzędzia i akcesoria

Malowanie podłogi drewnianej – niezbędne narzędzia i akcesoria:

- szlifierka oscylacyjna lub taśmowa,
- polerka talerzowa,
- papier ścierny o gradacji od P24-P120,
- farba gruntująca bądź impregnat,
- preparat izolujący do sęków,
- farba do drewna przeznaczona do malowania podłóg,
- pędzel lub wałek,
- ewentualnie rozpuszczalnik.

Deska lita olejowana

Przygotowanie desek podłogowych do malowania

Każdy drewniany przedmiot czy powierzchnię poddawaną renowacji musimy do tego odpowiednio przygotować. Nie inaczej jest z drewnianą podłogą. W zależności od tego, w jakim jest stanie, będziemy musieli poświęcić na prace przygotowawcze mniej lub więcej czasu.

W żadnym wypadku nie obędzie się bez szlifowania – w ten sposób usuniemy z drewna starą powłokę wykończeniową i wygładzimy nierówności jego powierzchni. W tym celu niezbędna będzie jedna ze szlifierek, np. oscylacyjna lub taśmowa, oraz papiery ścierne o różnej gradacji. W pierwszej kolejności stosujemy ten o największych ziarnach (P24-P60), stopniowo zastępując go materiałem coraz drobniejszym i delikatniejszym (P100-P120). Końcowym etapem cyklinowania podłogi jest jej polerowanie, do którego przyda się polerka talerzowa.

Uwaga!

Pomiędzy kolejnymi szlifowaniami posadzki dobrze jest wypełnić ubytki widoczne w podłodze. W tym celu do preparatu wypełniającego(masy szpachlowej) dodajmy pył wytworzony podczas cyklinowania podłogi. Gdy „plomby" w parkiecie wyschną, należy go po raz kolejny przeszlifować.

Szlifierka oscylacyjna

Kiedy ubytki są wypełnione, a parkiet gładki, pora usunąć wszelkie nieczystości. Kurz, pył, brud, paprochy muszą zostać bezwzględnie usunięte z powierzchni desek – na końcu należy ją także umyć. Zanim przystąpimy do kolejnej czynności, musimy zaczekać, aż podłoga dobrze wyschnie.

Bardzo ważnym aspektem w czasie przygotowywania drewna do malowania jest zabezpieczenie jego sęków. Zabiegu tego nie można pominąć w przypadku malowania drewna świeżego lub takiego, w którym w wyniku szlifowania odsłoniliśmy surową warstwę. Sprawdźmy, czy sęki pokrywa żywica – jeśli tak, musimy ją zeskrobać. Jeżeli jednak zauważymy, że wciąż wycieka, najlepiej ogrzać sęki i zbierać pojawiającą się substancję. Później dobrze je przeszlifujmy, a następnie pokryjmy specjalnie przeznaczonym do tego preparatem izolującym – warto zrobić to dwukrotnie. Taki zabieg zatrzyma wyciek żywicy, a w efekcie sprawi, że na pomalowanej podłodze nie pojawią się spowodowane nią plamy.

W następnej kolejności przystępujemy do nałożenia na deski odpowiedniej farby gruntującej – jest to ważne szczególnie w miejscach, w których odsłoniliśmy surowe drewno, lub które uzupełnialiśmy masą szpachlową. Jeśli takich punktów jest niewiele, możemy nakładać grunt miejscowo. W innym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie zagruntowanie całej powierzchni podłogi. Dzięki zastosowaniu gruntu podłoże zostanie ujednolicone, zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci, a nawierzchniowa warstwa farby będzie lepiej do niego przylegała.

Masa szpachlowa

Porada eksperta:

Jeśli decydujemy się na pomalowanie farbą nowych desek podłogowych, powinniśmy najpierw je zaimpregnować, a następnie wyszlifować. Dopiero wtedy możemy przestąpić do nakładania na nie farby.

Jaką farbą malować podłogę drewnianą?

Odpowiednio przygotowane do malowania podłoże to jedynie połowa sukcesu. Drugą stanowi właściwie dobrana farba. Jaki preparat sprawdzi się do malowania desek podłogowych? Wśród farb do drewna znajdziemy produkty o rożnych parametrach. Te do malowania podłogi powinny wyróżniać się przede wszystkie dużą odpornością na ścieranie, powstawanie zarysowań oraz na szorowanie. Warunki te spełnia np. rozpuszczalnikowa farba ftalowa, ale też farba uretanowo-alkidowa, która nadaje się również do malowania innych powierzchni niż drewniane. Do dekoracyjnego pokrywania drewnianej podłogi możemy zastosować innego typu emalie do drewna,spełniające określone warunki. Ponadto, po zakończeniu malowania zaleca się także zabezpieczenie ich powierzchni za pomocą lakieru.

Impregnat do drewna

Malowanie desek podłogowych

Do malowania podłogi drewnianej potrzebny będzie pędzel lub wałek – najlepiej, by ich części robocze miały szerokość odpowiadającą szerokości deski. Przed rozpoczęciem aplikacji farby należy ją dokładnie wymieszać. Za każdym razem stosujmy się do instrukcji widniejących na opakowaniu preparatu – niektóre z nich wymagają nałożenia w dwóch warstwach i przy pierwszym malowaniu należy je np. rozcieńczyć. Przygotowaną farbę nanosimy na drewno wzdłuż słojów, unikając aplikowania zbyt grubych powłok – w ten sposób ograniczamy ryzyko marszczenia się powłoki w czasie schnięcia. Jeśli istnieje potrzeba dwukrotnego malowania posadzki, kolejną warstwę emulsji nakładamy dopiero po dokładnym wyschnięciu pierwszej – najlepiej w tym celu odczekać 24 godziny. Pamiętajmy, że do całkowitego wyschnięcia warstwa farby potrzebuje więcej czasu – może trwać to od kilku dni do kilku tygodni. Dopiero po tym czasie można zacząć normalną eksploatację podłogi. Warto także pamiętać o zasadzie, by tak rozplanować przebieg prac, aby nie przerwać malowania w połowie jednej deski. Jeśli nie damy razy pomalować wyznaczonej powierzchni bez wykonania przerwy, najlepiej zatrzymać się po domalowaniu do końca wyznaczonego elementu. W ten sposób ograniczymy ryzyko wystąpienia sytuacji, w której na naszej podłodze widoczne będą ślady łączenia nakładanych w różnym czasie warstw farby.

Porada eksperta:

Zanim zaczniemy malować podłogę, upewnijmy się, że posiadamy wystarczającą ilość farby pochodzącej od jednego producenta i najlepiej także z jednej partii produkcyjnej. Dzięki temu możemy mieć pewność, że kolor parkietu będzie jednolity na całej jego powierzchni.

Farby do podłóg

Planując malowanie podłogi drewnianej, weźmy także pod uwagę, by nakładanie farby wykonać w odpowiednich warunkach. Najlepszą temperaturą sprzyjającą tego typu pracy jest ta wahająca się w granicach od 10-25 stopni Celsjusza – informację o optymalnych do malowania warunkach również znajdziemy na opakowaniu farby. Tak jak w przypadku malowania innych powierzchni wewnątrz mieszkania, również w tym wypadku zadbajmy uprzednio o to, by zabezpieczyć przed zachlapaniem farbą te elementy, których nie chcemy zmieniać. Jeżeli już pojawi się niechciana plama, natychmiast ją zetrzyjmy.

Farba do podłóg