Farby podkładowe do drewna i metalu
 

Farby podkładowe to preparaty, które wykorzystuje się w celu przygotowania podłoża do malowania. Często korzystamy z nich podczas remontowania mieszkań, gdzie stanowią warstwę nakładaną na ściany pod właściwą farbę dekoracyjną. Odpowiedni podkład jest także potrzebny podczas malowania metalu oraz drewna. Oto co należy na ten temat wiedzieć.

Podkłady do metalu

Konstrukcje i elementy wykonane ze stali, żeliwa, aluminium, cynku czy blachy ocynkowanej, szczególnie te na stałe znajdujące się na świeżym powietrzu, wymagają zastosowania właściwego podkładu. Wśród produktów tego typu znajdziemy przede wszystkim podkłady antykorozyjne – zabezpieczają one malowane elementy przed

Farba podładowa

rozwojem korozji, jednocześnie poprawiając przyczepność nakładanych na kolejnym etapie renowacji farb. Co więcej, podkład w połączeniu z odpowiednim preparatem nawierzchniowym może także zwiększyć jego trwałość.

Podkłady do metalu dostępne są w wielu różnych wersjach. Jedne z nich służą do pokrywania powierzchni żeliwnych, inne aluminiowych, a jeszcze inne nadają się do użytku na wielu różnych podłożach. Występują w szerokiej gamie kolorów, więc możemy dopasować je do barwy farby nawierzchniowej. Dodatkowo mogą wyróżniać się także odmiennymi właściwościami, które okażą się pożyteczne w zależności od rodzaju odnawianych elementów. Niektóre z podkładów antykorozyjnych tworzą np. powłokę o dużej twardości lub odporną na działanie wysokiej temperatury. Mogą także posiadać zdolność do wypełniania drobnych rys.

Podkłady do drewna

Podkłady do drewna znajdują zastosowanie szczególnie w sytuacji, gdy malujemy drewno po raz pierwszy. W wielu wypadkach nadają się nie tylko do samego drewna, ale także do materiałów drewnopochodnych czy płyt pilśniowych. Pokrycie ich podkładem pozwala na dokładne zamalowanie odnawianej powierzchni i zmniejszenie zużycie

Podkład

emalii nawierzchniowej – wynika to z faktu, że podkłady wyrównują chłonność surowca. Podkłady do drewna przyjmują także formę lakierów, które mogą wykazywać – podobnie jak podkłady antykorozyjne – dodatkowe zalety. Jedną z nich jest np. zabezpieczanie surowca przed ciemnieniem.

W roli podkładu do drewna sprawdza się także pokost lniany – naturalny produkt głęboko penetrujący surowiec i zabezpieczający go przed działaniem czynników atmosferycznych oraz wpływem wilgoci.

Warto także wspomnieć o preparatach stanowiących połączenie gruntu i impregnatu. Dobrze sprawdzają się jako warstwa podkładowa pod lakiery czy farby nawierzchniowe, a jednocześnie chronią drewno przed rozwojem pleśni i grzybów czy zajęciem przez owady.

Na rynku znajdziemy także preparaty gruntujące przeznaczone do drewna, które nadają się jednocześnie do malowania metalu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku elementów metalowych nie zastąpią one podkładu antykorozyjnego. Można stosować je przeważnie na powierzchnie zabezpieczone uprzednio przed korozją.

Data publikacji: 19.01.2016