Jak zwalczać szkodniki drewna

Drewno jest materiałem o licznych zastosowaniach – większość z nas znajdzie je w swoim domu. Wykorzystywane jest podczas budowy, wykańczania, wyposażania oraz dekoracji wnętrz. Niestety, jeśli nie zadbamy odpowiednio o jego zabezpieczenie, może stać się pożywką i miejscem bytowania licznych szkodników, zwanych ogólnie drewnojadami. Jak poradzić sobie z ich inwazją?

Jak pozbyć się szkodników?

Niestety pozbycie się ksylofagów, które zasiedliły się w naszych wykonanych z drewna elementach wyposażenia, nie będzie proste. W wielu sytuacjach będzie wymagało sięgnięcia po pomoc fachowców i ich specjalnych zabiegów. Aby zwalczyć szkodniki, które zaatakowały drewno, można wykorzystać jedną z 3 metod:

- fizyczną,

- chemiczną,

- biologiczną.

Metoda fizyczna

Metoda fizyczna obejmuje dezynsekcję termiczną (mikrofalową i powietrzną). Metoda termiczna polega m.in. na wykorzystaniu fal elektromagnetycznych. Drewno jest w tym przypadku nagrzewane do temperatury 55-56 stopni Celsjusza, która dla drewnojadów jest zabójcza. Użycie systemu mikrofalowego nie jest ograniczone warunkami pogodowymi czy porą roku, nie wymaga także opuszczania mieszkania czy kwarantanny. Pozwala również na zlikwidowanie larw szkodników. Innym rodzajem metody termicznej jest ta, w której wykorzystuje się gorące powietrze.

Metoda chemiczna

Metoda chemiczna obejmuje gazowanie oraz zastosowanie preparatów impregnujących, które nie tylko zabezpieczają drewno przed szkodnikami, ale mają także właściwości owadobójcze. Jedne z nich działają powierzchniowo i unieszkodliwiają larwy, które jeszcze nie naruszyły struktury drewna lub które żerują tuż pod jego powierzchnią. Wystarczy, że środek taki dostanie się w głąb surowca na 3 mm, by być skutecznym. Wytwarza jednocześnie powłokę, która ma właściwości toksyczne i chroni przed ponownym atakiem szkodników.

Środki, które przeznaczone są do zwalczania ksylofagów, nazywane są insektycydami. Charakteryzują się dłuższym czasem działania. Wprowadza się je w kanały wydrążone przez owady bądź w specjalnie wywiercone w tym celu otwory. Preparaty tego typu dostępne są w formie aerozolu lub w płynie – można więc spryskiwać nimi drewno, wstrzykiwać je, malować, a także zanurzać w nich zajęte przez szkodniki drobne elementy. Warto zastosować je także prewencyjnie, by uchronić zdrowe drewno przed atakiem szkodników.

kornik

W ramach metody chemicznej wyróżnić należy także dezynsekcję gazową (fumigację). Polega ona na zastosowaniu fumigantów (chemicznych środków gazowych), za pomocą których gazuje się wybrane elementy, a nawet całe budynki. Metoda ta daje bardzo dobre rezultaty. Jednak aby była w pełni skuteczna, wymaga dodatniej temperatury, a także odpowiedniego przygotowania dezynfekowanego miejsca. Fumigację przeprowadza się zwykle wtedy, gdy obecność szkodników stanowi realne zagrożenie dla konstrukcji budynku.

Metoda biologiczna

Metoda biologiczna natomiast nie ma zastosowania w przypadku drewna, które stanowi element naszych domostw. W naturalnym środowisku zagrożeniem dla ksylofagów są bowiem dzięcioły.

opryskiwanie drewna