Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Drewno świerkowe – właściwości i zastosowanie

Nietrudno docenić wszelkie elementy wyposażenia czy wykończenia z naturalnego drewna. Jest ono ciepłe i trwałe, a przy tym odnawialne i zdrowe dla naszych organizmów. A czym wyróżnia się konkretnie drzewo świerkowe? Sprawdźmy.

Charakterystyka drewna świerkowego

Drewno świerkowe stanowi dość popularny materiał – stosuje się go w budownictwie do tworzenia konstrukcji, ale i meblarstwie do wykańczania powierzchni. Jest więc wszechstronne i uniwersalne. Dlaczego tak jest? Oto cechy drewna świerkowego, które sprawiają, że tak często możemy spotkać je w roli materiału budowlanego:

- poziom gęstości sprawia, że jest stosunkowo miękkie i lekkie, co ułatwia jego obróbkę,

- szybko schnie,

- łatwo daje się malować i lakierować,

- duża podatność na klejenie,

- trwałe i wytrzymałe.

Czy wiesz, że…?

Drewno świerkowe ma wyjątkowe „zdolności ostrzegawcze”. Co to oznacza? W razie znacznej utraty jego właściwości i możliwości uszkodzenia konstrukcji drewnianej poprzez łamanie się czy pękanie, wydaje one wyraźne dźwięki. Trzeszczenie ostrzeże nas na długo przed ewentualną możliwością zawalenia się konstrukcji świerkowej.

Drewno świerkowe jest stosunkowo łatwo dostępne i tanie, dlatego chętnie stosuje się je w budownictwie. Ma podobne właściwości do sosny, choć jest od niej nieco gorsze. Najlepsze parametry techniczne osiągają drzewa w wieku 80-120 lat. Kolor drewna sosnowego jest najczęściej białawy, w innych odmianach żółtawy i czerwonawy.

Wykorzystanie drewna świerkowego

To drzewo iglaste ma bardzo szerokie zastosowanie. Jedynym jego „mankamentem” jest to, że nie nadaje się do impregnacji ciśnieniowej, dlatego drewno to nie powinno być stosowane w miejscach bardzo wilgotnych czy w bezpośrednim kontakcie z gruntem. W innych przypadkach możemy swobodnie wykorzystać świerk wszędzie tam, gdzie chcemy. Co ciekawe drewno to nadaje się do stosowania pod wodą – całkowicie w niej zanurzone nie traci swych właściwości.

Drewno_swierkowe_wlasciwosci_i_zastosowanieDrewno_swierkowe_wlasciwosci_i_zastosowanieDrewno_swierkowe_wlasciwosci_i_zastosowanieDrewno_swierkowe_wlasciwosci_i_zastosowanie

W budownictwie z drewna świerkowego najczęściej powstają:

- deski,

- tarcica,

- kantówki.

Elementy konstrukcyjne nadają się również w budownictwie wodnym i górniczym.

W wykończeniówce stosuje się świerkowe:

- podłogi,

- listwy,

- schody,

- fornir, płyty i sklejkę.

Z drewna świerkowego wykonuje się też opakowania – skrzynki czy pudła.

Jest popularnym materiałem stolarskim wykorzystywanym do produkcji mebli – zarówno przeznaczonych do wnętrz, jak i ogrodów czy na tarasy. Świetnie spisują się choćby półki świerkowe.

Innymi zastosowaniami drewna świerkowego są:

Drewno_swierkowe_wlasciwosci_i_zastosowanieDrewno_swierkowe_wlasciwosci_i_zastosowanieDrewno_swierkowe_wlasciwosci_i_zastosowanieDrewno_swierkowe_wlasciwosci_i_zastosowanie

- produkcja papieru – jeden z głównych materiałów w przemyśle celulozowym,

- produkcja instrumentów smyczkowych,

- materiał opałowy.

To świerki są również wykorzystywane co roku jako drzewka bożonarodzeniowe. Możemy sobie zatem wyobrazić, jak pachną wnętrza wykończone elementami z tego surowca bądź te, w których spotkamy się ze świerkowym wyposażeniem. Dobrze zaimpregnowana świerczyna posłuży nam na lata. Pamiętajmy jedynie, że drewno to łatwo nie poddaje się obróbce poprzez polerowanie.

Drewno_swierkowe_wlasciwosci_i_zastosowanieDrewno_swierkowe_wlasciwosci_i_zastosowanieDrewno_swierkowe_wlasciwosci_i_zastosowanieDrewno_swierkowe_wlasciwosci_i_zastosowanie