Konserwacja podłóg olejowanych i lakierowanych – czym się różni?

Podłogi drewniane stanowią wciąż jedno z najchętniej wybieranych wykończeń naszych posadzek. Zwykle decydujemy się na drewno lakierowane lub olejowane – od tej decyzji będzie zależało, w jaki sposób będziemy później dbać o podłogę. Na czym polega i czym różni się konserwacja jednych i drugich?

Olejowanie i lakierowanie

Olejowanie to, najprościej mówiąc, zabezpieczenie powierzchni drewnianej podłogi za pomocą oleju do drewna. Lakierowanie natomiast polega na pokryciu jej warstwą lakieru. Obie metody mają swoje wady i zalety: olej np. chroni podłogę przed wnikaniem w nią wody, nie zabezpiecza natomiast przed bezpośrednimi uszkodzeniami. Lakier natomiast tworzy powłokę ochraniającą drewno przed zarysowaniami, które są jednak na nim bardziej widoczne, niż na podłodze olejowanej. Bez względu na to, który środek do zabezpieczenia drewna wybierzemy, będzie ono wymagało odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. To podstawowe zabiegi, które pomogą uchronić podłogę przed zniszczeniem i zachować jej świeży, estetyczny wygląd.

Konserwacja podłogi olejowanej i lakierowanej

Podstawowym zabiegiem, jaki niezbędny jest w przypadku dbałości o oba rodzaje podłóg, jest usuwanie z ich powierzchni kurzu i brudu – szczególnie piasku. Robimy to za pomocą miękkiej szmatki oraz odkurzacza wyposażonego w końcówkę z miękkim włosiem.

Zwykłe czyszczenie podłogi olejowanej przeprowadzamy w zależności od stopnia jej zabrudzenia – co tydzień – dwa. W tym celu korzystamy z odpowiedniego preparatu i wody.

Wszelkie trudno usuwalne plamy także likwidujemy przy użyciu roztworu wody z odpowiednim preparatem i miękkiej ściereczki. Należy przy tym pamiętać, że środki, z których korzystamy, muszą być przeznaczone konkretnie do podłogi, jaką posiadamy. W innym razie grozi nam trwałe jej zniszczenie. Nie używamy także mopa czy ścierki, zanim dokładnie nie odsączymy ich z wody – jej nadmiar, wnikając w mikroszczeliny parkietu, może grozić deformacją podłogi.

Co około 1,5 – 2 miesiące powinniśmy także przeprowadzać bieżącą konserwację podłogi olejowanej, do czego wykorzystujemy twardy wosk nabłyszczający. Rozprowadzamy go mopem na powierzchni parkietu, pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie polerujemy czystą szmatką.

Zwykle raz w roku niezbędne jest także odświeżenie powierzchni olejowanej. Polega ono na usunięciu starych powłok wosku, do których na stałe przywarły zabrudzenia. Następnie podłogę pokrywa się pierwotnie zastosowaną warstwą oleju pielęgnacyjnego i poleruje się. Przez około 2 dni po zabiegu odświeżania podłogi olejowanej nie powinno się myć na mokro. Wskazane będzie także ograniczenie je eksploatacji.

Konserwacja podłóg lakierowanych przebiega podobnie, jednak stosujemy w jej przypadku preparaty przeznaczone do drewna lakierowanego. Poza regularnym odkurzaniem oraz zmywaniem na mokro (wodą i właściwym detergentem), powierzchnia lakieru również wymaga okresowego odnowienia. Jego warstwę uzupełniamy odpowiednimi preparatami, stosując je od 2 do 4 razy w roku. Ich właściwości sprawiają, że w otrzymujemy powłokę o cechach zbliżonych do cech samego lakieru. Po nałożeniu środka, nie polerujemy podłogi lakierowanej– jest to znacząca różnica w porównaniu do posadzek olejowanych. Warto też zauważyć, że przed każdym ponownym nałożeniem środka regenerującego powinniśmy usunąć jego poprzednią warstwę (również korzystając z przeznaczonego do tego specyfiku).

lakierowanie podlogi

Zarówno w przypadku podłogi olejowanej, jak i lakierowanej powinniśmy dbać o regularne odkurzanie jej powierzchni oraz czyszczenie wodą z dodatkiem właściwego detergentu. Pamiętajmy, że mycie na mokro powinno odbywać się przy minimalnym kontakcie parkietu z wilgocią – zawsze używamy dobrze wyciśniętych szmatek czy mopów. Po naniesieniu środków konserwujących powierzchnię olejowaną polerujemy, natomiast lakierowaną – nie.

narzędzia