Farby o różnym stopniu połysku – gdzie je stosować

Wybierając farby do malowania ścian, zwracamy uwagę na ich kolor i właściwości. Jednym z istotnych paramentów jest także stopień połysku. Jakie ma on znaczenie dla efektu i trwałości stworzonej przez nas powłoki wykończeniowej?

Kilka stopni połysku

Wśród farb do wnętrz znajdziemy produkty, które przyporządkować można do jednej z kilku kategorii, biorąc pod uwagę stopień ich połysku. Są to farby:

- matowe,
- półmatowe,
- z połyskiem.

Rodzaje połysku

Możemy jednak spotkać się także z takimi określeniami jak półpołysk czy głęboki mat, a nawet eggshell czy połysk perłowy. Stopień połysku ma duże znaczenie dla wyglądu ścian, ponieważ odpowiada za to, w jakiej ilości będą one odbijały światło. Nie jest to jedyna ważna kwestia. Na co w praktyce ma wpływ stopień połysku wybranej przez nas farby?

Połysk a mat

Możemy ogólnie stwierdzić, że im większym stopniem połysku charakteryzuje się dana farba, tym więcej światła odbija. Farba o wysokim połysku odbija więc dużo światła, co wpływa z kolei na rozjaśnienie wnętrza oraz optyczne powiększenie go. Charakteryzuje się także intensywniejszą barwą. Im bardziej matowa jest emulsja, tym słabiej odbija światło – z tego powodu środki matowe lub o niskim połysku nadają się do pomieszczeń dobrze oświetlonych.

Stopień połysku wpływa również na taki parametr farby, jakim jest jej zmywalność. Połyskująca, gładka powierzchnia będzie łatwiejsza w czyszczeniu, a do tego bardziej odporna na wchłanianie zanieczyszczeń. Powłoki o wykończeniu matowym nie nadają się natomiast do szorowania i umożliwiają łatwe wnikanie brudu czy tłuszczu.

Kolejnym czynnikiem zależnym od stopnia połysku farby jest jej zdolność do tuszowania nierówności podłoża. Farby z połyskiem nie poradzą sobie z tym zadaniem, a co więcej, uwidocznią także wszelkie mankamenty wykonanej pracy. Do dużych powierzchni z niewielkimi nierównościami poleca się farby matowe.

Gzie połysk, a gdzie mat

Farba na rdzę połysk

Ze względu na swoje właściwości farby matowe oraz z połyskiem sprawdzają się w różnych wnętrzach.

Jak już wspomnieliśmy powyżej, emulsje z połyskiem dobrze rozjaśnią bardziej ciemne i niewielkie pomieszczenia – w przestronnych nie dają tak dobrych efektów. Ze względu na dużą zawartość żywic nadają się także do stosowania w miejscach narażonych na zabrudzenia, np. w kuchni, w korytarzu, przedpokoju czy pokoju dziecięcym. Będziemy mogli łatwo zmyć z nich wszelkie plamy bez naruszenia powłoki dekoracyjnej.

Farby o niskim połysku i matowe dobrze nadają się z kolei do malowania powierzchni, które trudno doprowadzić do idealnej gładkości i równości – ukryją ich niedociągnięcia. Dobrze sprawdzą się w dużych pomieszczeniach, szczególnie w pokojach typu salon czy sypialnia. Tutaj nie jest także wymagana tak duża odporność mechaniczna farby, dlatego emulsje matowe o niewielkiej zawartości żywicy są tu chętnie i często stosowane.

Pamiętajmy, że wybierając farby do poszczególnych wnętrz, możemy także zdecydować się na jedno z rozwiązań pośrednich. Pozwoli nam ono na nadanie ścianom trwałego, zmywalnego wykończenia, pozbawionego jednak efektu błyszczenia.

Data publikacji: 19.01.2016