Renowacja starej podłogi

Drewniane podłogi uznawane są za jedne z najmocniejszych materiałów pokryciowych dla naszego domowego podłoża. Z reguły ich trwałość i możliwość użytkowania ustala się nawet na kilkadziesiąt lat. Oczywiście aby nasza podłoga długo wyglądała na zupełnie nową, warto poddać jej powierzchnię różnym zabiegom renowacyjnym.

reperowanie podłogi

Zniszczenia pojawiające się na naszej podłodze mogą mieć różną postać, np. na podłodze lakierowanej mogą być widoczne zarysowania.

Konieczność renowacji drewnianej podłogi jest naturalną konsekwencją jej eksploatacji. Efekt zużycia podłogi drewnianej zależy od następujących czynników:

- gatunku drewna oraz jego współczynnika twardości,

- rodzaju użytego oleju lub lakieru,

- użytkowania podłogi (częstotliwości, rodzaju obuwia, czy pomieszczenie jest komercyjne, czy domowe),

- pielęgnacji podłogi.

Najpewniejszą ochroną podłogi przed zużyciem jest zabezpieczenie jej przed nadmiernym obciążeniem mechanicznym, stosowanie miękkiego obuwia, a także podkładek filcowych pod meble i unikanie zanieczyszczeń.

Sposoby na udaną renowację podłogi:

1. Co zrobić z odrywającymi się od podłoża fragmentami podłogi? Z takim problemem zazwyczaj spotykamy się przy starych parkietach klepkowych mocowanych do gruntu lepikami bitumicznymi. Podłoga wymagająca renowacji podczas chodzenia ugina się i charakterystycznie skrzypi. Remont takiej podłogi polegać będzie na rozebraniu całości posadzki i powtórnym złożeniu. Jeśli chcemy, by efekt był naprawdę zadowalający, warto poszczególne klepki przeszlifować na specjalistycznej obrabiarce. Ponowne klejenie powinno się odbyć przy użyciu lepiku do parkietu lub specjalistycznego kleju.

2. Zamiast zrywania starej posadzki możemy na jej powierzchni położyć cienkie panele podłogowe. W miejscach, gdzie parkiet odstaje od podłoża, należy zamontować kołki mocujące go do podkładu i naciąć jego powierzchnię na grubość deszczułek, krzyżowo, w odstępach co ok. 1,5 m. Ustabilizuje to starą podłogę i zapobiegnie dalszym jej odkształceniom.

odnowiona podłoga

3. Zmiana koloru podłogi jako renowacja? Myśl o zmianie dotychczasowej barwy podłogi na nową najczęściej przychodzi nam do głowy podczas kapitalnego remontu. Zmianę koloru najczęściej inicjuje przeszlifowanie całej podłogi, a następnie jej polerowanie. Podczas planowanej zmiany koloru uważajmy na stosowanie ciemnych bejc, które uwypuklają wady drewna.

4. Oprócz zmiany barwy można pomyśleć także o jej szczotkowaniu. Polega ono na wybieraniu twardymi szczotkami miękkiego drewnianego włókna, czego efektem jest nadanie struktury powierzchni zgodnej z usłojeniem charakterystycznym dla starszej podłogi. Dzięki temu zabiegowi nasza podłoga idealnie wpasuje się w modny nurt vintage.

5. Jeśli po dłuższym użytkowaniu podłoga zaczyna matowieć lub szarzeć, można ją odświeżyć przy pomocy pasty pielęgnacyjnej lub oleju. Pastę lub olej mocno wcieramy w drewno polerką ręczną lub maszynową. Następnie trzeba je wypolerować miękką szmatką bawełnianą lub białą wkładką polerską.

Podczas renowacji podłogi zazwyczaj musimy się przygotować na to, że z pomieszczenia będzie trzeba wynieść wszystkie przedmioty. Wszelkie zabiegi w zależności od tego jak bardzo zniszczona jest nasza podłoga, mogą trwać nawet kilka tygodni.

Data publikacji: 23.01.2015