Jak zamontować próg drewniany – instrukcja

Przy montażu drzwi zewnętrznych może się zdarzyć tak, że niezbędny będzie montaż dodatkowego progu. Decydując się na próg drewniany, musisz liczyć się z tym, że będzie on wymagał odpowiedniej pielęgnacji. W efekcie jednak zachowa on na dłużej swój estetyczny wygląd. Jak zamontować próg drewniany, dbać o niego i w jaki sposób impregnować? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Przejdź do następnych akapitów:

Jak zamontować próg drewniany? Instrukcja krok po kroku

Progi są wykorzystywane przy montażu drzwi od wieków. Oddzielają pomieszczenia i różniące się pomiędzy pokojami pokrycia podłogowe. Instalowane są zarówno w drzwiach zewnętrznych, jak i w wewnętrznych. W tych pierwszych odgrywają one szczególną rolę – uszczelniają drzwi, zabezpieczają przed przepływem niechcianego zimna, światła czy izolują dźwięki. Z podobnych względów stosuje się progi wewnętrzne, choć niekiedy rezygnuje się z tego rozwiązania.

Szczególną uwagę na to, jak zamontować próg drewniany, warto zwrócić w przypadku drzwi wejściowych do budynku. Wynika to z narażenia progu, na działanie warunków atmosferycznych. 

Porada eksperta:


Decyzja o montażu progu nie musi być podejmowana jedynie ze względów praktycznych, niekiedy dobrym powodem mogą być kwestie estetyczne. Jeśli pomiędzy pokojami pokrycia podłogowe są zupełnie inne – próg może być doskonałym elementem łączącym i zapewniającym im spójność.

 

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup drzwi w zestawie z progiem, jednak nie zawsze jest to możliwe. Na szczęście montaż progu drewnianego nie jest zbyt skomplikowany i z pewnością będziesz w stanie zrobić to samodzielnie. 

  • Przygotowanie powierzchni

Zanim przystąpisz do montażu progu drewnianego, przygotuj odpowiednio powierzchnię, do której będziesz go mocować. Kanał montażowy w przypadku drzwi wewnętrznych wymaga oczyszczenia z okruchów i kurzu. Z kolei ten pod drzwiami wejściowymi, powinien zostać zabezpieczony poprzez materiał termoizolacyjny do warstwy betonu, która znajduje się poniżej ocieplenia podłogi. Ważne jest nie tylko zabezpieczenie przed zimnem, ale także wilgocią. Z tego powodu termoizolację należy dodatkowo wykończyć hydroizolacją. 

  • Łączenie progu z betonem

Czym przykleić próg drewniany do betonu? Wiele osób montuje progi bezpośrednio do posadzki, przy pomocy kleju montażowego – jest to rozwiązanie proste i szybkie. Inną metodą jest przytwierdzenie progu za pomocą kołków i jest to rozwiązanie najbardziej solidne.

  • Grunt to szczelność

Aby montaż progu drewnianego był kompletny, należy uszczelnić przerwy. Możesz wykorzystać do tego piankę silikonową lub inny rodzaj uszczelniacza.

jak-zamontowac-prog-drewniany

Zasady dbania o drewniane progi

O każdy drewniany element, który mamy, należy odpowiednio zadbać, jednak progi są szczególnie narażone na zużycie. Na szczęście możemy je odnawiać praktycznie w nieskończoność. Gdy już wiesz, jak zamontować próg drewniany, dowiedz się, co robić, aby konieczność odnawiania tego elementu zachodziła jak najrzadziej.

Progi drewniane ulegają ścieraniu, są szczególnie narażone na zabrudzenia, a w zależności od tego, gdzie się znajdują, mogą być też wystawione na działanie wilgoci. Te, które zamontowaliśmy wewnątrz, nie są tak podatne na zniszczenie, jednak należy je również zabezpieczyć i poddawać odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym. Progi drewniane w drzwiach wyjściowych powinny być natomiast traktowane tak, jak drewno do użytku zewnętrznego. Oznacza to, że musimy je szczególnie mocno zaimpregnować i częściej powtarzać czynności zabezpieczające i pielęgnujące.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o podłogę drewnianą? 

Porada eksperta:


O ile progi wewnętrzne możemy jedynie zaolejować, a czynność tę powtarzać odpowiednio często, o tyle musimy się liczyć wtedy, z tym że taka powierzchnia nie może być czyszczona przy użyciu nadmiaru wody ani detergentów. Możemy stosować odpowiednie środki do olejowanego drewna. Lepiej jednak zabezpieczać drewniane progi trwałą powłoką, którą tworzy np. lakier. W ten sposób powierzchnia będzie bardziej odporna na wodę i zabrudzenia.

 

Przede wszystkim progi drewniane powinny być odpowiednio zaimpregnowane – to pierwsza czynność, jaka powinna być wykonana na surowych elementach. Jeśli producent to zrobił, nie musimy powtarzać zabiegu. Czym pomalować próg drewniany? Pokryj jego powierzchnię wybranym środkiem do drewna – wedle preferencji. Od niego będzie zależało to, w jaki sposób będziemy musieli potem dbać o ten element.

Pamiętajmy, aby do czyszczenia progu używać specjalnych środków pielęgnujących drewno, które pomagają nam dodatkowo zabezpieczać je przed rozmaitymi czynnikami. 

Jak odnowić drewniany próg, kiedy zajdzie taka konieczność? Bardzo ważne są prace przygotowawcze. Na początek usuń starą powłokę, która stanowi wierzchnią warstwę drewnianego progu. Możesz to zrobić ręcznie lub użyć do tego szlifierki oscylacyjnej. Kolejnym krokiem jest odpylenie powierzchni za pomocą wilgotnej szmatki. Jeśli w progu powstały ubytki, wypełnij je szpachlówką. Dopiero wtedy możesz zacząć nakładać nową powłokę. 

jak-zamontowac-prog-drewniany

Rodzaje progów i sposoby ich łączenia

Poza progiem drewnianym możesz wybrać również inny rodzaj materiału na takie łączenie. Wyróżniamy m.in. listwy wykonywane z metalu, drewna, jak i tworzyw sztucznych. W niektórych przypadkach zupełnie wystarczy zamontowanie listew progowych, w innych – lepszym wyborem będzie instalacja progu dopasowanego wymiarami do ościeżnicy.

Przeczytaj także: Zmiana wyglądu ościeżnicy – pomysły 

Progi PCV są tanie i szczelne – charakteryzują się dobrą izolacją termiczną oraz z reguły są dopasowane kolorystycznie do ościeżnic.

Progi metalowe (aluminiowe) – są trwałe i odporne na ścieranie, najchętniej używane do drzwi zewnętrznych.

Progi drewniane – kiedyś najpopularniejsze, teraz używane są raczej przy drzwiach wewnętrznych, ze względu na walory estetyczne. Progi drewniane najlepiej sprawdzają się przy podłogach drewnopochodnych. Mogą być zastosowane właściwie przy każdym rodzaju ościeżnic, a dobrze zabezpieczone i wykonane z wysokiej jakości drewna, nadadzą się również do drzwi wyjściowych. Kolejnym plusem jest możliwość dostosowania ich wysokości i wymiarów w każdej chwili – jeśli zakupiony próg okaże się za wysoki lub za szeroki, można go bez trudu spiłować – co w przypadku innego materiału okazałoby się niemożliwe.

Data publikacji: 31.01.2018