Produkty

Progi drewniane - kiedy je zastosujemy?

Progi drewniane - kiedy je zastosujemy?

Niekiedy przy montażu drzwi okazuje się, że niezbędne jest zastosowanie dodatkowego progu. Decyzja, jaki próg wybrać oraz dylematy, jak przeprowadzić montaż, mogą jednak znacząco utrudniać to zadanie. Jakie rodzaje progów są dostępne na rynku, kiedy je stosujemy i w jaki sposób je zamontować? Oto odpowiedzi!

progi drewnianeKiedy należy zamontować próg?

Progi są wykorzystywane przy montażu drzwi od wieków, oddzielają pomieszczenia i różniące się pomiędzy pokojami pokrycia podłogowe. Instalowane są zarówno w drzwiach zewnętrznych jak i w wewnętrznych. W tych pierwszych grają szczególną rolę – uszczelniają drzwi, zabezpieczają przed przepływem niechcianego zimna, światła czy izolują dźwięki. Z podobnych względów stosuje się progi wewnątrz choć niekiedy rezygnuje się z tego rozwiązania.

W przypadku osób niepełnosprawnych, starszych czy dzieci progi mogą być uciążliwą przeszkodą w codziennym życiu. Przy dobrze dopasowanych drzwiach szpara pomiędzy skrzydłem a posadzką będzie na tyle mała, że próg nie będzie potrzebny. W innym wypadku jednak nieszczelne drzwi mogą stać się utrapieniem, a instalacja progu koniecznością. Kolejny przypadek, w którym lepiej zastosować próg jest różnica wysokości podłogi pomiędzy pomieszczeniami oddzielonymi drzwiami. Zastosowanie tego elementu jest więc sprawą indywidualną – przy decyzji i wyborze progu należy kierować się własnymi preferencjami oraz aspektami technicznymi.

Porada eksperta

Decyzja o montażu progu nie musi być podejmowana jedynie ze względów praktycznych, niekiedy dobrym powodem mogą być kwestie estetyczne. Jeśli pomiędzy pokojami pokrycia podłogowe są zupełnie inne – próg może być doskonałym elementem łączącym i zapewniającym spójność.

próg drewnianyRodzaje progów i sposoby ich montażu

Istnieje kilka podstawowych łączeń stosowanych razem z drzwiami do oddzielania pomieszczeń. Wyróżniamy m.in. progi wykonywane są z metalu, drewna jak i tworzyw sztucznych. W niektórych przypadkach zupełnie wystarczy zamontowanie listw progowych, w innych – lepszym wyborem będzie instalacja progu dopasowanego wymiarami do ościeżnicy.

Progi PCV są tanie i szczelne – charakteryzują się dobrą izolacją termiczną oraz z reguły są dopasowane kolorystycznie do ościeżnic.

Progi metalowe (aluminiowe) są trwałe i odporne na ścieranie, najchętniej używane do drzwi zewnętrznych.

Progi drewniane kiedyś najpopularniejsze, teraz używane są raczej przy drzwiach wewnętrznych ze względu na walory estetyczne.

Próg sosnowy Floorpol 20 x 80 x 950 mmTo w jaki sposób należy przymocować próg oraz z jakiego powinien być materiału zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób zamontowano wcześniej ościeżnicę wraz z drzwiami. Niektóre ościeżnice można kupić w zestawie wraz z progiem i wtedy instalacja nie stanowi problemu. Wiele osób montuje progi bezpośrednio do posadzki przy pomocy kleju montażowego – jest to rozwiązanie proste i szybkie, choć może grozić odklejeniem. Inna metodą jest przytwierdzenie progu za pomocą kołków i jest to rozwiązanie najbardziej solidne.

Dlaczego progi drewniane?

Progi drewniane odznaczają się wysoką estetyką, najlepiej sprawdzają się przy podłogach drewnopochodnych, mogą być zastosowane właściwie przy każdym rodzaju ościeżnic, a dobrze zabezpieczone i wykonane z wysokiej jakości drewna nadadzą się również do drzwi wyjściowych. Progi drewniane są też najchętniej wykorzystywane w domach i mieszkaniach – w opozycji do tych wykonanych z tworzyw sztucznych czy aluminium, które lepiej sprawdzają się w budynkach użyteczności publicznej. Progi drewniane zapewniają też lepsze wyciszenie i nie przepuszczają zimna. Kolejnym plusem jest możliwość dostosowania ich wysokości i wymiarów w każdej chwili – jeśli zakupiony próg okaże się za wysoki lub za szeroki można go bez trudu spiłować – co w przypadku innego materiału okazałoby się niemożliwe.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Progi drewniane – jak o nie dbać?

Progi drewniane – jak o nie dbać?
Decydując się na progi drewniane, musimy liczyć się z tym, że będą one wymagały szczególnego traktowania. W zamian za odpowiednią pielęgnację o...
Czytaj więcej

Jaki próg wybrać?

Jaki próg wybrać?
Decydując się na drzwi oraz wykończenie podłogi, musimy również dokonać wyboru w kwestii progów – zarówno ich obecności, ja...
Czytaj więcej

Drzwi fornirowane a rodzaj podłogi – jak stworzyć spójny zestaw

Drzwi fornirowane a rodzaj podłogi – jak stworzyć spójny zestaw
Wykańczając i urządzając mieszkanie, staramy się, by wszystkie jego elementy komponowały się w estetyczną całość. Tym, co w dużej mierze pochłania nas...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Progi drewniane - kiedy je zastosujemy?