Zastosowanie płyt laminowanych

Płyty laminowane znajdziemy w większości marketów budowlanych. Możemy zamówić docięcie ich na odpowiedni wymiar, tak by dopasować je do naszych potrzeb. Do czego przyda nam się tego typu materiał?

Zastosowanie płyt laminowanych

Różnorodność płyt laminowanych

Płyty laminowane to nic innego jak wykończone ozdobną powłoką płyty wiórowe lub MDF. Dobrej jakości płyta pokryta laminatem będzie odporna na uszkodzenia, a także na działanie wody czy promieni słonecznych. Dużą zaletą materiału tego typu jest także jego estetyczny wygląd – odpowiada za niego dekoracyjna warstwa, która może przybierać różne kolory, desenie i fakturę. Płyty laminowane dostępne są w wielu jednolitych barwach (od pasteli po kolory nasycone), a także w modnych odcieniach drewna – dzięki temu doskonale imitują naturalny surowiec. Ponadto możemy zakupić je w różnych rozmiarach, a także zlecić docięcie ich na wybrany wymiar.

Zobacz także: Co musisz wiedzieć o sklejce?

Do czego wykorzystać płyty laminowane?

Płyty pokryte laminatem znajdują szerokie zastosowanie przede wszystkim w meblarstwie. Wykorzystuje się je do produkcji mebli domowych – zarówno pokojowych, jak i kuchennych czy łazienkowych. Ich popularność wynika nie tylko z możliwości nadania meblom dowolnego wyglądu, ale także względnie niskiej ceny w porównaniu do elementów wyposażenia wyprodukowanych z innych surowców. Ponadto niektóre z płyt laminowanych można z powodzeniem wykorzystać do stworzenia blatów, które sprawdzą się w kuchni i łazience.

Zastosowanie płyt laminowanych

Meblarstwo nie jest jednak jedynym obszarem, w którym możemy wykorzystać płyty laminowane. Są one też przydatne w aranżacji wnętrz, gdzie służą np. do dekoracji ścian. Takie rozwiązanie popularne jest np. w kuchni, gdzie do wykonania blatu i wykończenia ściany ponad nim możemy zastosować tę samą płytę laminowaną.

Płyty laminowane posłużą nam więc do stworzenia nowych lub renowacji starych mebli – sprawdzą się za zarówno w roli blatów dla stołów czy szafek, jak i ich frontów. Ponadto wykonamy z nich także inne konstrukcje – docięta na wymiar płyta z oklejonymi obrzeżami będzie podstawą oryginalnego panelu, do którego przykręcimy wieszaki i uchwyty. W takiej formie możemy przymocować ją do ściany w przedpokoju i korytarzu, gdzie spełni rolę pojemnego wieszaka na odzież wierzchnią. Płyta laminowana może pełnić także funkcję tła dla powieszonego na ścianie telewizora. Oryginalny wygląd takiej kompozycji to nie wszystko – dzięki takiemu panelowi łatwo ukryjemy wszelkie kable, tak by nie zaburzały estetyki naszego salonu.