Jak dbać o podłogi lakierowane?

Spośród wszystkich podłóg drewnianych jednymi z popularniejszych są te lakierowane, głównie ze względu na to, że są trwałe, estetyczne i pozwalają wydobyć naturalne piękno drewna. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji, a także okresowej renowacji.

podłoga castorama

 Rodzaje podłóg lakierowanych

Do lakierowanych podłóg zaliczyć możemy takie ich odmiany jak:

- lakierowane naturalne deski, układane równolegle,

- parkiet z klepek drewnianych, lakierowany,

- lakierowane powierzchnie paneli podłogowych,

- deski i inne drewnopodobne wyroby lakierowane fabrycznie,

- podłogi lite lub parkiety lakierowane fabrycznie – posiadają zwykle lekko frezowane krawędzie, specjalnie tuszowany jest w nich proces naturalnej pracy drewna

Lakierowanie podłogi z surowego drewna

W przypadku układania podłogi z surowego drewna, należy je przedtem poddać procesowi suszenia, tak aby aby zapobiec późniejszym odkształceniom materiału. Jeszcze przed położeniem lakieru podkładowego, warto powierzchnię desek pokryć warstwą lakieru bezbarwnego. Uchroni to drewno przed ciemnieniem oraz zmniejszy zużycie lakieru.

Tak zwane lakiery bezpodkładowe (zawierają w sobie mieszankę wszelkich niezbędnych do konserwacji drewna składników) kładziemy bezpośrednio na deski.

Warstwa czy warstwy odpowiedniego lakieru stanowią po wyschnięciu bardzo wytrzymałą, odporną i trwała powierzchnię.

Wrogowie lakierowanych podłóg

Lakierowanym podłogom najbardziej szkodzi woda oraz zarysowania twardymi, także tymi drobnymi materiałami, jak np. piasek, żwir czy kamienie. Nie warto także układać lakierowanych podłóg w wilgotnych pomieszczeniach jakich jak łazienka, ubikacja czy pralnia.

Pamiętajmy o tym, że nie powinno się także myć podłóg zbyt mokrą myjką, mopem czy ociekającą ścierką. Po nasączeniu środkiem do zmywania – materiały którymi chcemy zmywać, powinniśmy mocno i dokładnie wyżąć.

Z uwagi na wnoszenie piasku czy błota bezpośrednio z dworu, przy wejściu do domu, także z tarasu czy ogrodu – nie warto układać podłogi lakierowanej. Jeśli już – to warto zabezpieczyć ją wykładziną, matą czy wycieraczkami.

Do lakierowanych podłóg nie powinniśmy stosować żadnych środków, tworzonych na bazie silikonu czy parafiny, gdyż mogą one powodować późniejsze kłopoty z renowacją. Środki te głęboko wnikają w strukturę drewna (np. w rysy czy złącza) i utrudniają przyczepność nowego lakieru, tworząc tzw. rybie oczka.

Czyszczenie podłóg lakierowanych

Warto pamiętać o częstym czyszczeniu lakierowanej podłogi – czyli o regularnym zamiataniu czy odkurzaniu, przeprowadzanymi na sucho. Jeśli niezbędne okaże się mycie na mokro, to przecierajmy podłogę lekko wilgotnym materiałem, tak, aby już po około minucie, powierzchnia podłogi mogła stać się całkiem sucha.

Jeśli na lakierowanej powierzchni pojawią się plamy, oto kilka sposobów na ich szybkie usunięcie:

- zabrudzenie asfaltem możemy wyczyścić np. masłem,

- plamy z mleka, śmietany, soków, piwa, wina czy owoców – możemy usunąć niewielką ilością płynu do naczyń,

- plamy z krwi traktujemy zimną wodą, którą zaraz potem usuwamy, wycierając powierzchnię do sucha,

- plamy z atramentu, ołówka, kredek usuwamy spirytusem

- czekoladę, tłuszcze, pastę do butów, smołę – czyścimy benzyną ekstrakcyjną

lakier castorama

Konserwacja podłogi lakierowanej

Jeśli zauważymy drobne matowienie i zarysowania na lakierowanej posadzce, możemy sami dokonać jej odświeżenia. Na czystą i odtłuszczoną powierzchnię, nanosimy odpowiednio dobrany do gatunku drewna, tzw. lakier odświeżający. Możemy go nałożyć, używając bawełnianej szmatki albo gąbki. Taki lakier wysycha już po około 30 minutach. Powinniśmy go nakładać zdecydowanymi, szybkimi ruchami.

Zabiegi tego typu możemy powtarzać co 6 czy 12 miesięcy.

Renowacja podłogi lakierowanej

Jeśli pojawiły się już głębokie rysy oraz ubytki w podłodze lakierowanej – warto wypełnić je szpachlówką stolarską do drewna. Możemy też wypełnić ubytki drewnianym pyłem, zwanym wiórkami. Po wyschnięciu wyrównujemy szpachlówkę i całość pokrywamy lakierem. Najpierw wypełniamy punktowo największe rysy i ubytki, a potem stosujemy tam specjalny preparat do zadrapań. Tak działać możemy jedynie w przypadku miejscowych zniszczeń.

Jeśli jednak całość podłogi jest w złym stanie, jest np. zmatowiała i porysowana – warto usunąć całą zniszczoną warstwę. Większość podłóg wymaga wówczas szlifowania (jedynie niektóre odmiany tego nie wymagają) za pomocą szlifierki lub cykliniarki. Po odpyleniu i odtłuszczeniu podłogi, można nakładać nową warstwę lakieru. Zaczynamy zwykle od skrajnej części pomieszczenia, a kończymy lakierowanie – przy wejściu.

Data publikacji: 03.08.2015