Jak gruntować drewno, metal, szkło i tworzywa sztuczne?

Jak gruntować drewno, metal, szkło i tworzywa sztuczne?

Gruntowanie jest czynnością kojarzoną przede wszystkim z wykańczaniem ścian. Środek gruntujący nakłada się przed malowaniem na ich powierzchnię, aby poprawić jej właściwości – głównie przyczepność. Niewielu z nas jednak wie, że podobny zabieg można przeprowadzić także na przedmiotach wykonanych z innych materiałów, w tym z drewna, metalu, tworzyw sztucznych, a nawet szkła. Jak to zrobić?

gruntowanieCo zyskamy dzięki gruntowaniu?

Gruntowanie jest bardzo ważną czynnością, która poprawia właściwości materiałów poddawanych renowacji – wzmacnia je, a także wyrównuje jego chłonność. Bezpośrednio prowadzi to do zwiększenia się przyczepności farb nawierzchniowych do podłoża i zmniejsza ich zużycie. W przypadku drewna grunt chroni także przed wilgocią, a metal zabezpiecza przed korozją. W związku z tym warto poddawać podłoża temu procesowi, pozwala to bowiem na ograniczenie tempa niszczenia malowanych przedmiotów, zwiększa ich trwałość i pozwala na dłużej zachować estetyczny efekt dekoracyjny.

Gruntowanie drewna

Środek gruntujący Uzin PE 317 1 kgDo gruntowania drewna posłużą nam preparaty akrylowe, alkidowe oraz olejno ftalowe. Są one dostępne w postaci farb i najłatwiej nakłada się je pędzlami – wielkość narzędzia powinniśmy dopasować do wymiarów gruntowanej powierzchni, aby zrobić to z dużą precyzją. Dostępne są także podkłady styrenowane oraz lakiery nitrocelulozowe, które też sprawdzają się w roli gruntu. Powszechnie stosowanym środkiem jest też pokost lniany, który można używać zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz budynków. Przed nałożeniem gruntu należy osuszyć i oczyścić drewniane powierzchnie, a także usunąć z nich tłuste plamy i zacieki z żywicy za pomocą rozpuszczalnika. Wymieszany preparat nanosimy na podłoża i zostawiamy na jeden dzień do wyschnięcia – później możemy malować.

Porada eksperta

Jeśli planujemy gruntowanie i malowanie drewna, wcześniej zajmijmy się zabezpieczeniem sęków. Jeśli wydzielają one żywice, powinniśmy ją zebrać, następnie sęki wyszlifować i tak przygotowane miejsca pomalować środkiem izolującym, który zapobiegnie kolejnym wyciekom żywicy.

Gruntowanie metalu

gruntowanie2Odnawianie powierzchni metalowych wymaga ich uprzedniego, dokładnego oczyszczenia. Trzeba pozbyć się nie tylko rdzy, zabrudzeń i kurzu, ale też poprzednich warstw malarskich, jeśli takie się na nich znajdują. Gruntowanie płotu lub innych metalowych konstrukcji o sporych rozmiarach ułatwi pistolet natryskowy, choć jeśli takiego nie posiadamy, z powodzeniem możemy użyć do tego pędzla. Oferta środków do gruntowania metalu jest bardzo szeroka, należy jednak każdorazowo sprawdzić, ile warstw preparatu zaleca nakładać producent. Dostępne są również farby nawierzchniowe, które mają jednocześnie działanie gruntujące – wtedy nie ma potrzeby wcześniejszego nakładania gruntu.

Gruntowanie szkła i tworzyw sztucznych

Do gruntowania tych materiałów możemy wybrać farby gruntujące alkidowe lub lakiery epoksydowe. Poprawią one przyczepność do śliskich podłoży, również do ceramiki. Nakładanie tych preparatów nie różni się od gruntowania innych podłoży, jednak zawsze powinniśmy działać zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Późniejszy wybór farby nawierzchniowej również będzie miał znaczenie – zaopatrzmy się w farby dostosowane do malowania szkła i plastiku.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak malować płyty gipsowo-kartonowe?

Jak malować płyty gipsowo-kartonowe?
Płyty gipsowo-kartonowe są jednym z najczęściej wybieranych materiałów do tworzenia ścianek działowych, sufitów podwieszanych czy innych konstrukcji w...
Czytaj więcej

Jak przygotować ścianę do malowania? Szpachlowanie, gruntowanie ściany i inne etapy

Jak przygotować ścianę do malowania? Szpachlowanie, gruntowanie ściany i inne etapy
Samo malowanie ścian nie jest trudne. Jednak bez odpowiednio przygotowanego podłoża może okazać się niemożliwe. Z artykułu dowiesz się, jak przygotowa...
Czytaj więcej

Preparaty gruntujące - jaki grunt pod tynk?

Preparaty gruntujące - jaki grunt pod tynk?
Użycie środków gruntujących ma na celu odpowiednie przygotowanie podłoża przed dalszą pracą wykończeniową. Produkty pozwalają zmniejszyć chłonn...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak gruntować drewno, metal, szkło i tworzywa sztuczne?