LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak gruntować drewno, metal, szkło i tworzywa sztuczne?

Gruntowanie jest czynnością kojarzoną przede wszystkim z wykańczaniem ścian. Środek gruntujący nakłada się przed malowaniem na ich powierzchnię, aby poprawić jej właściwości – głównie przyczepność. Niewielu z nas jednak wie, że podobny zabieg można przeprowadzić także na przedmiotach wykonanych z innych materiałów, w tym z drewna, metalu, tworzyw sztucznych, a nawet szkła. Jak to zrobić?

Jak gruntować drewno

Co zyskamy dzięki gruntowaniu?

Gruntowanie jest bardzo ważną czynnością, która poprawia właściwości materiałów poddawanych renowacji – wzmacnia je, a także wyrównuje jego chłonność. Bezpośrednio prowadzi to do zwiększenia się przyczepności farb nawierzchniowych do podłoża i zmniejsza ich zużycie. W przypadku drewna grunt chroni także przed wilgocią, a metal zabezpiecza przed korozją. W związku z tym warto poddawać podłoża temu procesowi, pozwala to bowiem na ograniczenie tempa niszczenia malowanych przedmiotów, zwiększa ich trwałość i pozwala na dłużej zachować estetyczny efekt dekoracyjny.

Gruntowanie drewna

Do gruntowania drewna posłużą nam preparaty akrylowe, alkidowe oraz olejno ftalowe. Są one dostępne w postaci farb i najłatwiej nakłada się je pędzlami – wielkość narzędzia powinniśmy dopasować do wymiarów gruntowanej powierzchni, aby zrobić to z dużą precyzją. Dostępne są także podkłady styrenowane oraz lakiery nitrocelulozowe, które też sprawdzają się w roli gruntu. Powszechnie stosowanym środkiem jest też pokost lniany, który można używać zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz budynków. Przed nałożeniem gruntu należy osuszyć i oczyścić drewniane powierzchnie, a także usunąć z nich tłuste plamy i zacieki z żywicy za pomocą rozpuszczalnika. Wymieszany preparat nanosimy na podłoża i zostawiamy na jeden dzień do wyschnięcia – później możemy malować.

Porada eksperta

Jeśli planujemy gruntowanie i malowanie drewna, wcześniej zajmijmy się zabezpieczeniem sęków. Jeśli wydzielają one żywice, powinniśmy ją zebrać, następnie sęki wyszlifować i tak przygotowane miejsca pomalować środkiem izolującym, który zapobiegnie kolejnym wyciekom żywicy.

Jak gruntować drewno

Gruntowanie metalu

Odnawianie powierzchni metalowych wymaga ich uprzedniego, dokładnego oczyszczenia. Trzeba pozbyć się nie tylko rdzy, zabrudzeń i kurzu, ale też poprzednich warstw malarskich, jeśli takie się na nich znajdują. Gruntowanie płotu lub innych metalowych konstrukcji o sporych rozmiarach ułatwi pistolet natryskowy, choć jeśli takiego nie posiadamy, z powodzeniem możemy użyć do tego pędzla. Oferta środków do gruntowania metalu jest bardzo szeroka, należy jednak każdorazowo sprawdzić, ile warstw preparatu zaleca nakładać producent. Dostępne są również farby nawierzchniowe, które mają jednocześnie działanie gruntujące – wtedy nie ma potrzeby wcześniejszego nakładania gruntu.

Jak gruntować drewno

Gruntowanie szkła i tworzyw sztucznych

Do gruntowania tych materiałów możemy wybrać farby gruntujące alkidowe lub lakiery epoksydowe. Poprawią one przyczepność do śliskich podłoży, również do ceramiki. Nakładanie tych preparatów nie różni się od gruntowania innych podłoży, jednak zawsze powinniśmy działać zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Późniejszy wybór farby nawierzchniowej również będzie miał znaczenie – zaopatrzmy się w farby dostosowane do malowania szkła i plastiku.