Jak czyścić drewniane powierzchnie?

Popularność drewnianych mebli, podłóg i innych elementów wykończeniowych jest ciągle niesłabnąca. Ten ponadczasowy surowiec doskonale prezentuje się w każdej aranżacji – stanowi ciepłe uzupełnienie klasycznych wnętrz oraz naturalne, minimalistyczne tło dla bardziej nowoczesnych stylizacji. Aby jednak drewno na długo czas zachowało swój dekoracyjny charakter, należy je odpowiednio czyścić – jak to robić?

Drewno – ogólna pielęgnacja

Drewniane powierzchnie znajdujące się wewnątrz budynków najlepiej pielęgnować bez lub z minimalnym użyciem wody – należy unikać intensywnego namaczania drewna, ponieważ surowiec ten posiada mikrorysy, przez które ciecz przedostaje się do wewnątrz, powodując powstawanie brzydkich smug. Dodatkowo woda działa także niszcząco na ten materiał, dlatego warto zabezpieczyć go impregnatami i innymi środkami chroniącymi przed wilgocią. Jednak żaden preparat nie jest w stanie w 100% wyeliminować ryzyka przenikania wody w głąb struktury drewna, więc powinniśmy unikać tego typu pielęgnacji.

Oczywiście nie da się całkowicie wyłączyć wody z zabiegów czyszczących drewniane powierzchnie. Nawet zastosowanie specjalistycznych płynów do drewna często wymaga rozcieńczania, ale możemy zadbać o właściwe wysuszenie wymytych podłoży. Będzie to istotne w szczególności w przypadku blatów kuchennych, które najczęściej są narażone na przypadkowe zalewanie – o tym, jak prawidłowo pielęgnować blaty z drewna przeczytamy tutaj.

Inną kwestią jest czyszczenie sporych powierzchni drewnianych na świeżym powietrzu, na przykład elewacji lub tarasów drewnianych. Najczęściej takie elementy wykonywane są z trwałego drewna egzotycznego, które w mniejszym stopniu jest podatne na szkodliwe działanie wody. Do ich czyszczenia z powodzeniem można zatem wykorzystać myjkę ciśnieniową z odpowiednio dobranymi preparatami – ciecz pod ciśnieniem o wiele szybciej upora się z intensywnymi zabrudzeniami z podwórza. Pamiętajmy jednak o dokładnym wysuszeniu tarasu po umyciu, a także o regularnym impregnowaniu.

czyszczenie drewna

Usuwanie uciążliwych zabrudzeń

Drewno, choć jest materiałem trwałym, jest także wrażliwe na zabrudzenia. Podpowiemy jak walczyć z najpopularniejszymi plamami.

Plamy z wody – na blacie stołu pozostało odbite dno szklanki? Prawdopodobnie postawiliśmy mokre naczynie na drewnianym podłożu. Jeśli plama jest jasna, oznacza to, że wilgoć zatrzymała się na poziomie lakieru i można próbować usunąć ją za pomocą mikstury z tłuszczu i soli lub poprzez polerowanie spirytusem mineralnym. Jeśli jednak drewno się odbarwiło na ciemny kolor, oznacza to, że wilgoć przedostała się w głąb surowca i nie można na to wiele poradzić.

Plamy z alkoholu – również po alkoholu na drewnie pozostają nieestetyczne ślady, z którymi można spróbować walczyć domowymi sposobami. Pierwszym z nich jest wykorzystanie fusów z kawy – polerowanie nimi zabrudzonego fragmentu powinno zmniejszyć widoczność odbarwienia. Pomóc może także mieszanka oliwy z oliwek oraz soli pozostawiona na kilka godzin na plamie. Warto skorzystać też z pomocy profesjonalnych środków czyszczących do drewna.

Porada eksperta

Najprostszym sposobem na uniknięcie plam po wodzie lub alkoholu na drewnianych stołach i blatach jest stosowanie podkładek. Sprawdzają się zarówno małe modele pod szklanki, jak i większe w formie dużych prostokątów. Dzięki nim zminimalizujemy konieczność borykania się z zabrudzeniami na drewnie.

mycie drewnianej podłogi

Kiedy nic nie pomaga

Jeśli podłoża drewniane były lakierowane, a zabrudzenia zatrzymały się właśnie na tej warstwie, wówczas pomóc może ostateczna metoda – zabrudzone miejsce należy oczyścić papierem ściernym, a następnie całość ponownie zalakierować. Jest to bardziej czasochłonne zadanie, ale przynoszące najlepsze oczekiwane skutki.

Jak czyścić drewniane powierzchnie?