Produkty

Najczęstsze błędy popełniane podczas impregnacji drewna

Najczęstsze błędy popełniane podczas impregnacji drewna

Aby drewno służyło nam przez wiele lat, warto odpowiednio podejść do jego zabezpieczenia i konserwacji. Dzięki temu nie tylko uchronimy drewniane powierzchnie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale też przed owadami i pleśnią. Jednak o błąd podczas impregnacji nietrudno – oto te popełniane najczęściej.

oczyszczanie drewnaBrak diagnostyki. Wiele osób zapomina o tym, że impregnację i pielęgnację powierzchni drewnianych należy rozpocząć od rzetelnej diagnozy stanu danej powierzchni. Badanie stanu drewna powinniśmy przeprowadzać regularnie, tak aby wszelkie uszkodzenia starać się  naprawiać zaraz po tym, jak się pojawią.  Jeśli drewno wygląda na zainfekowane pleśnią czy sinicami, powinniśmy darować sobie wykonywanie imprekacji wgłębnej metodą ciśnieniowo-próżniową, gdyż wówczas nie tylko nie powstrzymamy procesu sinienia czy zapleśnienia, ale możemy zainfekować zdrową powierzchnię.

Zła diagnostyka. Nieznajomość właściwości charakterystycznych dla danego gatunku. Podczas wyboru i pielęgnacji drewna nie powinniśmy zapominać o charakterystyce danych gatunków i o tym, w jaki sposób należy o nie dbać. Jeśli na drewnie pojawia się nalot, lakierowana powierzchnia jest przetarta lub pojawiły się tam odpryski, powinniśmy szybko zareagować.

Brak poszanowania cech osobniczych. Drewno drewnu nierówne i wiadomo, że poza samym wyglądem gatunki drewna różnią się także wymaganiami i sposobem konserwacji. Niektóre z nich wymagają szczególnej troski i pielęgnacji, inne zaś świetnie radzą sobie z różnymi warunkami i nie wymagają kłopotliwej konserwacji (jak np. drewno egzotyczne).

Nieczytanie ulotki, ignorowanie zaleceń producentów i nieczytanie opisów i etykiet przy produktach. Wiele osób uznaje, że opisy produktów i informacje zawarte na etykietach są zbędne, a ich lektura to strata czasu. Warto jednak pamiętać, że zalecenia producentów są bardzo istotne i ich nieprzestrzeganie może sprawić, że dana powierzchnia zniszczy się znacznie szybciej niż w przypadku, gdybyśmy przestrzegali zaleceń producentów.

Brak odpowiedniego przygotowania do operacji. Sporym błędem jest zapominanie o dobrym przygotowaniu do impregnowania drewna. Warto wcześniej zgromadzić komplet sprawnych i czystych narzędzi, dzięki którym proces przebiegnie szybko i bez komplikacji. Nie bez znaczenia są też warunki, w jakich będziemy pracować – jeśli robimy to w wilgotnym pomieszczeniu lub na powietrzu w czasie deszczu – cała operacja prawdopodobnie nie obędzie się bez komplikacji.

Zanim zaczniemy jakiekolwiek prace, powinniśmy wysuszyć drewno – zawilgocona powierzchnia nie przyjmie większości substancji. Prace najlepiej przeprowadzać, gdy temperatura wynosi od 6 do 20ᵒ C. Przed rozpoczęciem prac powinniśmy także odpowiednio oczyścić powierzchnię i zetrzeć wierzchnią warstwę.

Brak umiaru. Zarówno zbyt wiele, jak i zbyt mało impregnatu może przynieść poważne i trudne do zniwelowania konsekwencje. Używając zbyt mało specyfiku możemy narazić drewno na szybkie zniszczenie i możliwość zapłonu.nakładanie impregnatu pędzlem

Brak cierpliwości. Jeśli dokonujemy już impregnacji drewna, pamiętajmy, że na pełne związanie środka impregnującego z drewnem niekiedy trzeba poczekać nawet 2-3 tygodnie. Ważne więc, aby chociaż przez kilka pierwszych dni przechowywać je w przewiewnym, suchym i zadaszonym miejscu.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?
Użytkowanie każdego rodzaju podłogi wiąże się z jej niszczeniem i ścieraniem wierzchniej warstwy. Nawet najbardziej zaawansowane sposoby konserwacji n...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - impregnacja drewna w ogrodzie w 3 krokach

Instrukcja wideo - impregnacja drewna w ogrodzie w 3 krokach
Wszystkie drewniane elementy, które znajdują się w naszym ogrodzie powinny być poddane właściwiej impregnacji. Nie tylko zapewni to im odpowied...
Czytaj więcej

Kiedy lazura, a kiedy impregnat? Środki do ochrony i dekoracji drewna

Kiedy lazura, a kiedy impregnat? Środki do ochrony i dekoracji drewna
Drewniane elementy wyposażenia i wykończenia są nieustająco doceniane przez architektów i projektantów, a także nas – późniejszych użytkowników mieszk...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
18.06.2016
trzeba kupić sprawdzony impregnat, nie taki na jeden sezon, a co najmniej 4 lata. Ze swojego doświadczenia działkowo-ogrodowego polecam vidaron.

Ocena i komentarz dla:

Najczęstsze błędy popełniane podczas impregnacji drewna