Produkty

Jakie znaczenie ma izolacja niskodymowa?

Jakie znaczenie ma izolacja niskodymowa?

Izolacje niskodymowe charakteryzuje mniejsze wydzielanie trujących dymów wynikające z działania ognia w porównaniu do zwykłych rozwiązań. Nie dzieje się to kosztem podstawowych właściwości izolacji, czyli zapewniania przez nie odpowiedniej ochrony termicznej czy przeciwwilgociowej. Zastosowanie tego rodzaju materiału okaże się więc kluczowe w przypadku pożaru budynku, co może uratować nasze życie.

palący się dom, zadymionyWedług Światowego Raportu Statystyk Pożarowych za 90% urazów i zgonów odpowiedzialny jest nie ogień, a powstający pod jego wpływem szkodliwy dym. Powstaje ze spalania materiałów, w trakcie którego wydziela się tlenek węgla będący w głównej mierze odpowiedzialny w wielu przypadkach za tragiczne konsekwencje. Z tej przyczyny zaczęto prowadzić badania nad produktami izolacyjnymi, które w kontakcie z ogniem nie wytwarzają trujących gazów.

Technologia

W kategorii izolacji niskodymowych najlepsze parametry osiągają materiały wykonane na bazie spienionego kauczuku syntetycznego. Poprzez zamkniętą strukturę komórkową materiał taki charakteryzuje się nie tylko dobrymi właściwościami izolacyjnymi, ale również wpływa na nasze bezpieczeństwo w trakcie pożaru. Dzieje się tak z uwagi na to, że nie tylko emituje mniejsze ilości dymu, ale posiada bardzo dobre parametry spalania, dzięki czemu spowalnia rozprzestrzenianie się ognia.

Niska emisja dymu znacząco ułatwia więc akcję ratowniczą w płonącym budynku i przyspiesza ewakuację osób. Nie prowadzi również do ich zaduszenia i w znaczący sposób ogranicza zatrucie organizmu spowodowane działaniem dymu. Z uwagi na to tego rodzaju materiały izolacyjne zaleca się stosować we wszelkiego rodzaju obiektach użyteczności publicznej oraz wszędzie tam, gdzie należy zapewnić bezpieczeństwo ludzi, w tym również w pojazdach (np. pociągach lub autobusach), oraz jednostkach pływających.

Zastosowanie

Izolacje niskodymowe znajdują zastosowanie w każdym rodzaju izolacji. Nie tylko przystosowane są do ograniczania przewodzenia ciepła, ale również zapobiegają m.in. skraplaniu wody. W zależności od potrzeb izolacje niskodymowe mają postać płyt czy otuliny, które możemy zamontować na rurach. Umożliwia to struktura materiału, czyli spienionego kauczuku syntetycznego, który, dzięki swojej elastyczności, może przybrać niemalże każdy kształt oraz rozmiar.

To sprawia, że możliwości użycia tego rodzaju materiałów są bardzo duże. Możemy je bowiem stosować także w instalacjach klimatyzacyjnych, chłodniczych oraz wentylacyjnych.

Koszt takiej izolacji nie jest również znacząco wyższy od zastosowania jej standardowych odpowiedników.czujnik dymu

Znaczenie

Zastosowanie tego rodzaju zabezpieczeń odgrywa bardzo istotną rolę. Chodzi głównie o zwiększenie możliwości uratowania osób znajdujących się wewnątrz płonącego budynku. Minimalne wydzielanie dymu i spowolnione działanie ognia pozwalają również na skuteczniejszą interwencję służb ratowniczych. W parze z tym idzie kolejny, chociaż już bardziej materialistyczny argument, czyli ochrona budynku bądź pojazdu i znajdującego się w jego wnętrzu majątku przed niszczycielskim działaniem ognia. W niektórych przypadkach izolacja niskodymowa może przyczynić się nawet do uchronienia firmy przed bankructwem, co również ma niemałe znaczenie.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Czym jest izolacja termorefleksyjna?

Czym jest izolacja termorefleksyjna?
Pod hasłem izolacji termorefleksyjnej kryją się nowoczesne materiały budowlane wykorzystywane do termicznego oraz akustycznego izolowania budynków. Wy...
Czytaj więcej

Izolacyjne panele strukturalne jako budulec domów energooszczędnych

Izolacyjne panele strukturalne jako budulec domów energooszczędnych
Izolacyjne panele strukturalne, nazywane w skrócie SIP, to jeden z najnowocześniejszych produktów przemysłu budowlanego, który jest szczególnie atrakc...
Czytaj więcej

Ocieplenie na ociepleniu – jak to zrobić?

Ocieplenie na ociepleniu – jak to zrobić?
Jeśli chcemy odświeżyć wygląd i poprawić parametry ocieplenia wykonanego kilka lat temu, w wielu przypadkach możemy nałożyć na nie kolejną jego warstw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jakie znaczenie ma izolacja niskodymowa?