Jakie prace wykończeniowe możemy wykonywać zimą?

To, jak wiele możemy zrobić w nowo budowanym domu, zależy od wielu czynników – również budżetu i ekipy. Jednak niektóre prace są przede wszystkim sprzężone z warunkami atmosferycznymi, które mogą sukcesywnie sabotować prace wykończeniowe lub im sprzyjać. Czy zimą da się wykonać niektóre z nich?

prace wykończeniowe

Prace budowlane zimą

O ile budowanie domu od samych fundamentów nie powinno być wykonywane w czasie, gdy nadchodzą coraz zimniejsze i krótsze dni, o tyle w takim okresie możemy coś zdziałać, gdy budynek jest już w stanie surowym zamkniętym. Oznacza to, że mamy do czynienia z konstrukcją, której dach jest pokryty, a wszelkie otwory zewnętrzne są wyposażone w drzwi i okna. Jak się okazuje jednak, że taka sytuacja nie będzie wcale sprzyjała wykonywaniu pewnych prac wykończeniowych, jeśli budynek nie ma jeszcze ogrzewania centralnego. Inne czynności możemy realizować również, gdy dom jest w stanie surowym oraz w stanie surowym zamkniętym. Większość podstawowych działań możemy przeprowadzać, gdy w budynku temperatura nie spada poniżej 15°C, a wilgotność nie przekracza 70%.

Od czego zależy prawidłowe wykończenie domu zimą?

Prace wykończeniowe mogą być różne – zazwyczaj wiążą się z tynkowaniem, kładzeniem posadzek, montażem ścianek działowych czy sufitów podwieszanych. Są to jednak czynności mokre i brudne, dlatego, jeśli w naszym budynku nie ma jeszcze ogrzewania i wentylacji, zima nie jest najlepszym okresem na ich wykonywanie.

Nagrzewnica elektryczna Stanley 2 kW

Innym zaleceniem jest następująca kolejność prac: najpierw wykonujemy wszelkie wylewki oraz tynki wewnętrzne, pozwalamy im wyschnąć, układamy ocieplenie zewnętrzne muru, a dopiero potem montujemy okna i drzwi. W ten sposób upewnimy się, że w zimie nadmiar wilgoci nie będzie kumulował się wokół otworów, zamarzał i niszczył nowo powstałą izolację i materiały wykończeniowe.

Jeśli nie zdążymy z wykończeniem przed zimą?

W takiej sytuacji należy odłożyć montowanie w otworach zewnętrznych drzwi i okien, a zamiast tego osłonić je ramami drewnianymi i naciągniętą na nich grubą folią. Możemy wtedy prowadzić w środku prace mokre, jednak musimy koniecznie dogrzać wnętrze, na przykład nagrzewnicą. W takim wypadku należy również pamiętać o odpowiednim wentylowaniu pomieszczeń. Tak wykonywane wykańczanie będzie kosztowniejsze, ale możliwe. Czasami to jedyne wyjście w sytuacji, gdy nie chcemy, aby zimą zostały przerwane wszelkie prace.

Data publikacji: 15.12.2016