Zewnętrzne sposoby na zabezpieczenie domu przed wilgocią

Wilgoć w domu to same kłopoty – sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, wyziębia budynek, osłabia ściany i wygląda nieestetycznie. Na szczęście istnieją sposoby na powstrzymanie pragnącej dostać się do wnętrza wody już na pierwszym etapie. Zapoznajmy się z krokami, jakie warto podjąć w ramach walki z wilgocią.

zabezpieczenie domu przed wilgocią

Źródło kłopotów

Warto na samym początku ustalić, jaka jest natura i źródło pojawiającej się w domu wody. Jeśli wynika z wysokiego jej stanu w gruncie, musimy dokładnie zadbać o zabezpieczenie fundamentów. Jeśli pojawia się po intensywnych deszczach, nasze wysiłki muszą skupić się także na dachu i ścianach. Jeśli znajdziemy ją punktowo przy instalacjach, jest szansa, że związane jest to z nieszczelnością rur. W każdym wypadku rozwiązaniem jest kompleksowo przeprowadzana izolacja domu od strony wodochronnej.

Fundamenty

Przesiąknięte wodą stanowią największe zagrożenie dla bezpieczeństwa strukturalnego budynku, ponieważ wilgotne i przemarznięte mury mają niższą wytrzymałość. Zamoknięta piwnica i podstawa budynku za sprawą kapilarnego podciągania wody może stanowić źródło, z którego wilgoć podnosić się będzie do reszty domu. Dlatego istotne jest, by w trakcie budowy lub większego remontu zadbać o izolację przeciwwilgociową w dwóch formach:

-pionowej, wykonanej na powierzchni ściany fundamentowej od zewnętrznej strony,

-poziomej, wykonanej na styku ławy i ściany oraz ściany i parteru.

W tym pierwszym wypadku wykonuje się ją podobnie jak izolację czy ocieplenie ścian. Jeśli chcemy ułożyć ją na istniejącym budynku, musimy fundament koniecznie osuszyć i naprawić, usuwając jednocześnie wszystkie fragmenty starej izolacji. Ubytki uzupełniamy zaprawą do naprawy lub rapówką (tynk cementowy). Następnie możemy ułożyć izolację. Na rynku znajdziemy szeroki wybór, dostępnych w tym celu materiałów. Pamiętajmy jednak, że w przypadku, gdy dom znajduje się na terenie z poziomem wody gruntowej ponad linię fundamentów, musimy stosować izolację przeciwwodną.

Poziome zabezpieczenie fundamentów jest znacznie bardziej wymagające i jego wykonanie będzie wymagało pomocy specjalisty. Zależnie od warunków, możemy zdecydować się na następujące metody.

-wodoszczelną przeponę, która nie należy do najtańszych, jednak odpłaca się skutecznością. Zasadza się na iniekcji roztworu wodoszczelnego w otwory nawiercone na styku z ławami fundamentowymi i ścianami parteru.

-podłożenie na wyciętym murze podciętych fragmentów arkuszy papy lub warstwy półpłynnych mas bitumicznych. Najlepiej, jeśli będą one podwójne. Prace należy wykonywać pod nadzorem specjalisty, wymagają także pozwolenia na budowę.

Jeśli dopiero kładziemy fundamenty pod nasz dom, izolację z papy lub masy bitumicznej należy umieścić na podbitej ławie fundamentowej.

zabezpieczenie domu przed wilgocią

Ściany i dach

Izolacja ścian powinna być jednym z niezbędnych elementów wykończenia zewnętrznego. Wspomniane już materiały tworzą szczelną i nieprzepuszczalną warstwę, która skutecznie ochroni nas przed wilgocią. Do najpopularniejszych należą:

-tynk wodoszczelny, który zapewni uszczelnienie, a także wyrówna powierzchnię,

-masy bitumicznemembrany, masy asfaltowe, półpłynne środki, które po wyschnięciu tworzą twardą powłokę; nakładane są w dwóch warstwach.

Możemy także użyć bezbarwnego impregnatu do muru, mając na uwadze, że należy go odnawiać co kilka lat. Zalecany jest do ścian z cegieł, kamiennych okładzin i płytek, nie wymagają go ściany z klinkieru.

W przypadku dachu, niebezpieczne dla wnętrza będą wszelkie nieszczelności rynien. Dlatego musimy regularnie przeglądać stan instalacji pod kątem rdzy, uszkodzeń mechanicznych i zatorów. Jeżeli zauważymy na poszyciu wykwity i przebarwienia, jest duża szansa, że mamy do czynienia z nieszczelnym dachem. W przypadku mniejszych uszkodzeń możemy sami zatkać dziurę za pomocą silikonu. Jeśli otwór jest większy, najlepiej, by dalsze postępowanie wyznaczył dekarz, ponieważ nierozważnie wykonane naprawy mogą rozlać wodę na szerszą powierzchnię, w efekcie bardziej szkodząc, niż pomagając.

Klucz do suchego domu często kryje się we wnętrzu – niepoprawnie działającej wentylacji, wadliwym ogrzewaniu i nieszczelnej instalacji rur. Jeśli jednak każdy z tych elementów działa, a nasz budynek dalej wilgotnieje, czas na zastanowienie się nad uszczelnieniem ścian, fundamentów i dachu.