Rodzaje i zastosowanie folii hydroizolacyjnej

Folie hydroizolacyjne są mocne, wytrzymałe, niezbyt drogie, a jeśli są dobrze położone – skutecznie chronią budynki przed wilgocią. Nic dziwnego, że ich popularność na bardzo wielu budowach jest ogromna. Coraz częściej nawet zastępują one papę.

Rodzaje i zastosowanie folii hydroizolacyjnej

Zasadnicze cechy folii hydroizolacyjnej

Z wyglądu folie hydroizolacyjne mogą nieco przypominać folie ogrodnicze, choć są od nich znacznie mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Mają najczęściej ciemny kolor – czarny, brązowy lub szary. Są wykonane z tworzyw sztucznych, które nie przepuszczają wody ani wilgoci, nawet pod ciśnieniem. Najczęściej stosujemy je do przeciwwilgociowej ochrony ścian, fundamentów, tarasów, balkonów, a także płaskich dachów.

Do podstawowych rodzajów folii hydroizolacyjnych zaliczamy:

– folie płaskie,

– folie tłoczone,

– folie płynne.

Folie płaskie

Zwane są często po prostu foliami budowlanymi, bo są jednym z najbardziej popularnych materiałów na budowach. Wykonane są z polietylenu o dużej gęstości, poliolefinu albo z PCV. Ich grubość mieści się w granicach od 0,1 do 0,4 mm. Płaskie folie są układane na tzw. zakład, który powinien być sklejony, zgrzany albo łączony specjalnym zatrzaskiem. Na izolacje pionowe wygodniej będzie zastosować folie zaopatrzone w taśmę klejącą. Przed jej ułożeniem ścianę należy zagruntować, oczyścić i wygładzić, a folię (po usunięciu warstwy zabezpieczającej) odpowiednio docisnąć.

Zastosowanie folii płaskich

Najczęściej płaskie folie stosujemy:

– na pionowe izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne fundamentów,

– na izolacje pionowe ścian piwnic,

– na poziomie izolacje na ławach fundamentowych,

– na izolację podłogi kładzionej na gruncie, gdy dom nie jest podpiwniczony. Układa się folię pod warstwą ocieplenia ze styropianu czy wełny mineralnej, ale także i na warstwie wełny, przed warstwą wyrównującą,

– przy układaniu paneli na podłodze np. betonowej, szczególnie jeśli producenci zalecają taki podkład. Niektóre folie mają właściwości wygłuszające, zawierają one wówczas granulki styropianu umieszczone między dwiema warstwami folii,

– do izolacji pomieszczeń, gdzie często będzie używana woda, np. łazienki, pralni, kuchni – gdzie warstwa płaskiej folii dodatkowo zaizoluje ewentualne nieszczelności w powłokach podłogowych.

Rodzaje i zastosowanie folii hydroizolacyjnej

Folia tłoczona

Charakterystyczną cechą folii tłoczonych jest ich struktura, zawierająca wytłoczone kwadratowe lub okrągłe wzory. Nazywane one bywają również foliami guziczkowymi lub kubełkowymi. Dzięki wzorom folia ta nie przywiera do ściany, ale tworzy przestrzenie wentylacyjne, w których może się zbierać i odparowywać wilgoć ze ścian.

Są to folie znacznie mocniejsze i odporniejsze mechanicznie od folii płaskich. Ich grubość wynosi średnio 0,6 mm, a wysokość wytłoczeń sięga około 8 mm. Umieszcza się je zawsze częścią wytłaczaną w kierunku ściany, żeby tam tworzyła się przestrzeń.

Mocowanie folii do ściany odbywa się przy pomocy kołków uszczelniających otwory albo za pomocą listew z otworami wentylacyjnymi umożliwiającymi odparowanie wilgoci. Poszczególne arkusze folii łączy się za pomocą laminowanych pasków kleju lub wyprofilowanych zatrzasków.

Zastosowanie folii tłoczonych

Folie tłoczone najczęściej znajdują zastosowanie:

–  do pionowych izolacji ścian fundamentowych oraz poziomej izolacji płyt fundamentowych od spodu,

–  do ścian piwnicznych, gdy wokół domu ułożony  jest drenaż,

–  do poziomej izolacji zielonych dachów,

–  do izolacji tarasów,

–  do poziomej izolacji podłóg na gruncie.

Płynne folie hydroizolacyjne

Folie płynne są szczególnie wygodne w stosowaniu w miejscach mało dostępnych, ciasnych albo przy łączeniu ze sobą innych elementów izolacji. Zwykle są one kilkuskładnikowymi mieszaninami polimerowymi lub polimero-bitumicznymi. Po wyschnięciu  czy utwardzeniu folie płynne mają właściwości podobne do typowych warstw folii z tworzyw lub też papy bitumicznej. Najnowszą technologią jest wykonywanie hydroizolacji metodą natrysku. Jest to sposób bardzo skuteczny, wygodny i trwały, jednak też znacznie droższy.