Najpopularniejsze rodzaje elewacji

Elewacja jest wizytówką każdego domu. Odpowiednie wykończenie zewnętrznych ścian świadczy o unikalności i oryginalności budynku. Zanim zdecydujemy się na konkretny wybór, zobaczmy co warto wiedzieć o najpowszechniej stosowanych rodzajach elewacji.

Najpopularniejsze rodzaje elewacji

Elewacje kamienne 

To w naszym kraju stosunkowo nowy rodzaj elewacji, który zyskuje sobie dużą popularność. Daje nam on spore możliwości. Chodzi tutaj głównie o niezwykle bogata kolorystykę i wzornictwo – kamienna elewacja posiada mnóstwo tekstur, które z łatwością dopasujemy do indywidualnych potrzeb. Należy podkreślić, że taka forma jest niezwykle estetyczna, a nasz dom dzięki niej znacząco się wyróżni. Ponadto kamień pasuje do innych elementów, takich jak drewno czy tynk, doskonale może komponować się także z większymi przeszkleniami. Co ważne, taka elewacja nie wymaga częstej konserwacji. Do elewacji kamiennych możemy zaliczyć wiele naturalnych odmian kamienia, takich jak granit, który jest wyjątkowo trwały, bazalt, kwarcyt, łupek, marmur czy wapień, zarówno ten miękki, jak i twardy. Często wykorzystywany jest piaskowiec, wyjątkowo odporny na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych i świetny izolator.

Elewacje klinkierowe

Podobnie jak elewacje kamienne, także i klinkierowe wyróżnia bogata kolorystyka. Ogromną jej zaletą jest duża trwałość – jest odporna na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych i co równie ważne, nie wymaga od nas konserwacji. Klinkier jest bez wątpienia bardzo eleganckim materiałem wykończeniowym, dzięki któremu nasz dom wyróżni się na tle innych. Mówiąc o klinkierze, mamy na myśli w głównej mierze cegły klinkierowe, które stosuje się na ścianach trójwarstwowych.

Elewacje drewniane

Najpopularniejsze rodzaje elewacji

To jeden z najbardziej klasycznych pośród wszystkich rodzajów elewacji budynków. Elewacje drewniane stosowane są najczęściej w domach drewnianych, które są w Polsce coraz bardziej popularne. Stosuje się je także w nowoczesnych domach, komponując drewno z kamieniem czy metalem. Zdecydowanie najczęściej używa się do tego zabiegu drewna sosnowego i świerkowego, choć najtrwalszymi gatunkami drewna są dąb oraz modrzew. Należy pamiętać o tym, że drewno służące do elewacji budynku powinno wykazywać wilgotność w przedziale od 15 do 18 procent. Przed użyciem musi być ono również odpowiednio zaimpregnowane.

Tynki

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje tynków stosowanych do wykonania elewacji – tynki grubowarstwowe oraz cienkowarstwowe. Pierwsze z nich są bardziej tradycyjnym rozwiązaniem. Mogą być one przygotowywane na budowie, możemy również wykorzystać gotowe masy do tynkowania, które układane są bezpośrednio na murze. Tynki grubowarstwowe składają się z trzech warstw – najważniejsza jest ostatnia z nich w postaci gładzi lub tynku ozdobnego. Są elastyczne, ale nie dość odporne na wilgoć i różnego rodzaju uszkodzenia. Świetnie współpracują, chociażby z ceramiką poryzowaną. Jednym z ich największych minusów jest pracochłonny montaż. Powoduje to, że coraz więcej osób skłania się ku wyborowi tynku cienkowarstwowego, który składa się wyłącznie z jednej warstwy. Ten świetnie współpracuje zarówno ze styropianem (tynki akrylowe), jak i wełną mineralną (tynki mineralne). Tu zaletą jest ogromny wybór kolorów oraz faktur. Tynki cienkowarstwowe dzielimy na specjalne oraz dekoracyjne. Do pierwszej grupy należą cokołowe, wyróżniające się zwiększoną wodoodpornością, termoizolacyjne oraz renowacyjne, które charakteryzuje dobra paroprzepuszczalność. Tynki cienkowarstwowe dekoracyjne dzielimy na zacierane (o wyjątkowo gładkiej powierzchni), mozaikowe (wyjątkowe odporne na warunki atmosferyczne) oraz strukturalne i nakrapiane.