Rodzaje wełny mineralnej

Wełna mineralna nie tylko bardzo dobrze chroni przed zimnem, ale jest też niepalna. Zakres jej stosowania jest duży: od poddaszy, przez stropy, aż do ścian.

Rodzaje wełny mineralnej

W sklepach znajdziemy różne rodzaje wełny mineralnej — kamienne (skalne) i szklane. Różne są też postacie, w jakich jest sprzedawana — mogą to być płyty, maty, otuliny i granulat.

Kamienna czy szklana

Wełnę kamienną wytwarza się z dolomitu, bazaltu, gabro lub kruszywa wapiennego, roztopionych do postaci lawy i rozdzielonych na włókna. Po zlepieniu włókien żywicą i uformowaniu uzyskuje się gotowy produkt. Do produkcji wełny szklanej używa się stłuczki szklanej i piasku kwarcowego. Ponad 95% objętości wełny zajmuje powietrze — głównie dzięki temu zawdzięcza ona swoje doskonałe właściwości cieplne. Współczynnik przewodzenia ciepła λ wełny mineralnej wynosi od 0,030 do 0,050 W/(mK).

Wełny skalne (kamienne) i szklane mają podobne właściwości – różnią się kilkoma szczegółami; wełna szklana jest nieco cieplejsza, za to kamienna ma trochę większą odporność na ściskanie.

Poznaj także: Najlepsze sposoby na ocieplenie piwnicy

Rodzaje wełny mineralnej

Płyty czy maty

Wełny mineralne występują przede wszystkim w postaci mat i płyt. Oprócz tego są też otuliny do rur instalacyjnych i wełna w postaci granulatu (na przykład do docieplania stropodachów wentylowanych albo innych trudno dostępnych miejsc).

Rodzaj wełny mineralnej trzeba dopasować do miejsca, które zamierzamy nią ocieplać. Do izolacji ścian zewnętrznych stosuje się przede wszystkim płyty — twarde albo dwugęstościowe (z wierzchnią warstwą z wełny o większej gęstości niż spodnia). Z kolei na poddaszu, do ocieplenia połaci dachu można używać sprężystych, lekkich mat, które doskonale wpasowują się w przestrzeń między krokwiami. Czasem płyty lub maty z wełny mineralnej mają dodatkową warstwę (na przykład folię aluminiową lub welon z siatki szklanej), które poprawiają ich właściwości — na przykład płyty z okładziną z folii aluminiowej stosuje się do izolacji kominka.