Co to jest bloker wilgoci i gdzie się sprawdzi?

Na rynku znajdziemy środki do ścian zwane blokerami wilgoci. Czym są, co warto o nich wiedzieć i gdzie je zastosować? Przyjrzyjmy się popularnym blokerom wilgoci i wybierzmy najlepszy preparat do izolowanej powierzchni.

Bloker wilgoci to preparat stosowany do hydroizolacji ścian. Na rynku znajdziemy preparaty, które stosuje się zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynków. Blokery tworzą na ścianach białą powłokę przeciwwilgociową – hamują parę wodną, aby nie wnikała w mury, a tym samym zapobiegają powstawaniu wykwitów pleśni i grzybów oraz zabrudzeń z soli mineralnych czy sadzy. Środki są polecane do stosowania w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, na przykład łazienkach, kuchniach czy piwnicach. Zwykle mają postać białej powłoki, którą można następnie pomalować dowolnym kolorem farby dyspersyjnej.

Dowiedz się: Co to jest poliuretan?

Co to jest bloker wilgoci i gdzie się sprawdzi?

Wybór popularnych blokerów wilgoci

- Powłoka Ultrament Ultra-bloker – ten środek służy do malowania ścian. Jest preparatem 2 w 1, który pokrywa 

powierzchnię białym kolorem i ją od razu uszczelnia. Może być stosowany do nakładania na mokre podłoża. Nadaje się zarówno na ściany wewnętrzne, jak i na elewacje. Dodatkowo chroni przed powstawaniem grzybów czy wykwitów soli mineralnych. Ma postać jednokomponentowej zawiesiny, która z jednej strony zapewnia wodoodporność, a z drugiej paroprzepuszczalność. Białą powłokę przeciwwilgociową możemy zastosować w piwnicach, łazienkach, kuchniach, pralniach i pomieszczeniach gospodarczych. Poleca się ją też do budynków rolniczych i przemysłowych.

- Bloker wilgoci Tourpret to kolejny popularny środek do zabezpieczania ścian i sufitów przed działaniem wilgoci. Produkt również można stosować na zawilgocone lub narażone na wilgoć ściany. Można go malować i kłaść na nim tapetę. Zapobiega łuszczeniu się kolejnych warstw farby i odchodzeniu od ścian materiałów dekoracyjnych. Bloker wilgoci jest elastyczny, dlatego też naprawia niewielkie uszkodzenia tynku. Można go wygodnie nakładać wałkiem, pędzlem lub metodą natryskową w każdym pomieszczeniu narażonym na wilgoć.

Zobacz także: Zabezpieczenie instalacji wodnej przed zamarzaniem — jak zrobić to dobrze?

Porada eksperta

Większość blokerów wilgoci można stosować na wszystkich mineralnych podłożach spotykanych w budownictwie (między innymi na betonie, tynku, murze). Podłoże zawsze musi być czyste, twarde i spójne. Jednak przed wyborem środka zapoznajmy się z jego specyfikacją techniczną, aby jak najlepiej dopasować produkt do zabezpieczanej powierzchni.

Co to jest bloker wilgoci i gdzie się sprawdzi?

Gdzie nie należy stosować blokerów wilgoci?

Blokerów wilgoci nie można nakładać na powierzchnie przegrzane lub przemarznięte. Mogą być to podłoża mokre lub wilgotne, ale nie ociekające wodą. Nie stosujmy środków do zabezpieczania powierzchni poziomych! Do hydroizolacji tarasów, balkonów, brodzików prysznicowych użyjmy folii wodnych lub środków uszczelniających, które znajdziemy w kategorii Izolacja przeciwwodna.

O sposobie użycia preparatu, środkach ostrożności i zaleceniach przeczytamy w instrukcji zastosowania krok po kroku: Jak stosować bloker wilgoci?