Izolacyjne panele strukturalne jako budulec domów energooszczędnych

Izolacyjne panele strukturalne, nazywane w skrócie SIP, to jeden z najnowocześniejszych produktów przemysłu budowlanego, który jest szczególnie atrakcyjny dla osób wznoszących domy energooszczędne. Oto dlaczego warto zainteresować się tego rodzaju panelami.

Izolacyjne panele strukturalne

SIP – co to takiego?

Izolacyjny panel strukturalny to materiał budowlany, który składa się z trzech części, dlatego też określany jest typem „sandwich” (z języka angielskiego – kanapka). Dwie części zewnętrzne to płyty typu sklejka, OSBMFP lub MgO Green. Warstwę wewnętrzną stanowi zaś pianka z poliuretanów lub odmian polistyrenu. Izolacyjne panele strukturalne posiadają najczęściej szerokość 1250 milimetrów, ich długość jest zaś dostosowywana do wysokości ściany lub połaci dachu. Naciski osiowe, które są w stanie wytrzymać panele wykonane w tej technologii, mogą wynosić nawet 6,4 kN/mb.

Zastosowanie

Izolacyjne panele strukturalne stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnym budownictwie. Należy uwzględnić tutaj przede wszystkim budownictwo energooszczędne oraz pasywne, gdzie panele SIP wykorzystywane są głównie ze względu na właściwości izolacyjne i skuteczne eliminowanie problemu powstawania mostków termicznych, przez które z budynku ucieka sporo ciepła. Rozwiązanie to pozwala także na całkowite pominięcie konstrukcji szkieletowej. Ze względu na wspomnianą wyżej wytrzymałość na tak duże naciski osiowe, panele wykonane w technologii SIP mogą być wykorzystywane do tworzenia ścian nośnych do 4 kondygnacji. W budownictwie energooszczędnym świetnie nadają się do wykonania nie tylko ścian, ale także dachów i podłóg. To doskonała alternatywa dla bardziej tradycyjnych wyrobów budowlanych, zarówno przy wznoszeniu budynków mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej.

Izolacyjne panele strukturalne

Zalety

Panele SIP to wyroby ekologiczne, które pozwalają na zmniejszenie zużycia energii, a także oszczędność czasu – wznoszenie domu dzięki tej technologii oznacza łatwy i wyjątkowo szybki montaż najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Krótki czas realizacji wpływa również na relatywnie niski koszt produkcji, zakupu oraz wzniesienia domu.

Izolacyjne panele strukturalne pozwalają stworzyć wyjątkowo trwałą i bezpieczną konstrukcję – mowa tutaj o wytrzymywaniu dużych obciążeń, nawet przy wysokich budynkach, a także dużej odporności na ogień, działaniu insektów i gryzoni oraz rozwijaniu się grzybów. Ponadto izolacyjne panele strukturalne wyróżniają się wysokim poziomem tłumienia hałasu, co znacząco wpływa na komfort użytkowania domu. 

Najlepszy materiał izolacyjny

W porównaniu do elementów murowanych, elementy konstrukcyjne w technologii SIP wyróżniają się mniejszą grubością. Co jednak niezwykle ważne – zachowują jednocześnie bardzo wysokie parametry izolacyjne. Wyróżnia je wyjątkowo skuteczna szczelność oraz eliminacja mostków termicznych. Dzięki temu dom wzniesiony w ten sposób osiąga o 2/3 wyższy współczynnik energooszczędności w porównaniu do tradycyjnych metod, chociażby w stosunku do domu zbudowanego przy użyciu pustaków. Współczynnik ten wpływa w znaczącym stopniu na minimalizowanie strat energii cieplnej przy jednoczesnym osiągnięciu niższych kosztów budowy.