Izolacyjne panele strukturalne jako budulec domów energooszczędnych

Izolacyjne panele strukturalne, nazywane w skrócie SIP, to jeden z najnowocześniejszych produktów przemysłu budowlanego, który jest szczególnie atrakcyjny dla osób wznoszących domy energooszczędne. Oto dlaczego warto zainteresować się tego rodzaju panelami.

Panele izolacyjne

SIP – co to takiego?

Izolacyjny panel strukturalny to materiał budowlany, który składa się z trzech części, dlatego też określany jest typem „sandwich” (z języka angielskiego – kanapka). Dwie części zewnętrzne to płyty typu sklejka, OSB, MFP lub MgO Green. Warstwę wewnętrzną stanowi zaś pianka z poliuretanów lub odmian polistyrenu. Izolacyjne panele strukturalne posiadają najczęściej szerokość 1250 milimetrów, ich długość jest zaś dostosowywana do wysokości ściany lub połaci dachu. Naciski osiowe, które są w stanie wytrzymać panele wykonane w tej technologii, mogą wynosić nawet 6,4 kN/mb.

Zastosowanie

Izolacyjne panele strukturalne stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnym budownictwie. Należy uwzględnić tutaj przede wszystkim budownictwo energooszczędne oraz pasywne, gdzie panele SIP wykorzystywane są głównie ze względu na właściwości izolacyjne i skuteczne eliminowanie problemu powstawania mostków termicznych, przez które z budynku ucieka sporo ciepła. Rozwiązanie to pozwala także na całkowite pominięcie konstrukcji szkieletowej. Ze względu na wspomnianą wyżej wytrzymałość na tak duże naciski osiowe, panele wykonane w technologii SIP mogą być wykorzystywane do tworzenia ścian nośnych do 4 kondygnacji. W budownictwie energooszczędnym świetnie nadają się do wykonania nie tylko ścian, ale także dachów i podłóg. To doskonała alternatywa dla bardziej tradycyjnych wyrobów budowlanych, zarówno przy wznoszeniu budynków mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej.

Zalety

Panele SIP to wyroby ekologiczne, które pozwalają na zmniejszenie zużycia energii, a także oszczędność czasu – wznoszenie domu dzięki tej technologii oznacza łatwy i wyjątkowo szybki montaż najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Krótki czas realizacji wpływa również na relatywnie niski koszt produkcji, zakupu oraz wzniesienia domu.

Plyta OSB Castorama

Izolacyjne panele strukturalne pozwalają stworzyć wyjątkowo trwałą i bezpieczną konstrukcję – mowa tutaj o wytrzymywaniu dużych obciążeń, nawet przy wysokich budynkach, a także dużej odporności na ogień, działaniu insektów i gryzoni oraz rozwijaniu się grzybów. Ponadto izolacyjne panele strukturalne wyróżniają się wysokim poziomem tłumienia hałasu, co znacząco wpływa na komfort użytkowania domu. 

Najlepszy materiał izolacyjny

W porównaniu do elementów murowanych, elementy konstrukcyjne w technologii SIP wyróżniają się mniejszą grubością. Co jednak niezwykle ważne – zachowują jednocześnie bardzo wysokie parametry izolacyjne. Wyróżnia je wyjątkowo skuteczna szczelność oraz eliminacja mostków termicznych. Dzięki temu dom wzniesiony w ten sposób osiąga o 2/3 wyższy współczynnik energooszczędności w porównaniu do tradycyjnych metod, chociażby w stosunku do domu zbudowanego przy użyciu pustaków. Współczynnik ten wpływa w znaczącym stopniu na minimalizowanie strat energii cieplnej przy jednoczesnym osiągnięciu niższych kosztów budowy.

Data publikacji: 18.02.2016