Jak zmienić kolor tynku mozaikowego?

Tynk mozaikowy to bardzo popularna metoda dekoracji zarówno ścian wewnętrznych, jak i zewnętrznych, gzymsów czy murków ogrodzeniowych. Jest trwały, odporny na uszkodzenia mechanicznie i, co dla niektórych najważniejsze, świetnie się prezentuje.

tynk

Tynki mozaikowe - czyli tak właściwie co?

Tynk mozaikowy, potocznie zwany również marmolitem, w ostatnich latach stał się alternatywą dla droższych kamieni ozdobnych. Składa się z drobinek mineralnych oraz małych kruszyw. Wspomniane elementy są zatopione w masie z żywicy, która łączy wszystkie składniki tynku.

Produkt ten występuje w wielu rodzajach. Poszczególne tynki mozaikowe różnią się od siebie granulacją, czyli średnicą ziaren. Waha się ona od 0,5 do 3 mm. Najbardziej popularna jest grubość od 1,2 do 2 mm. Istotną kwestią jest również kolor tynku mozaikowego. Na ofertę tynków mozaikowych składa się paleta barw. Opakowanie tynku mozaikowego Baumit Mozaik Top możesz zakupić w różnych kolorach: od bieli, przez czerwień i brąz do czerni. Gama barw sprawia, że dopasujesz je do każdego projektu. Tynki mozaikowe możesz dowolnie mieszać i modyfikować.

Kolory tynków elewacyjnych zewnętrznych oraz wewnętrznych uzyskuje się na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na zanurzeniu kruszywa w pigmentach. Drugi proces zachodzi naturalnie w ramach procesów geologicznych. W tym przypadku nie ingeruje się w barwę drobin.

Tynk mozaikowy - wydajność

Wydajność zaprawy to złożona kwestia. Zależy ona od podłoża, na którym będzie rozprowadzona masa. Na chropowatych powierzchniach ilość ta będzie większa, niż w przypadku gładkich ścian. Wydajność zależy również od techniki nakładania zaprawy. Każdy producent informuje, jakie zużycie ma jego tynk mozaikowy.

Wydajność 25 kg? Na ile metrów kwadratowych? Przykładowo tynk mozaikowy Huzar, którego masa w opakowaniu wynosi 25 kilogramów, jest w stanie pokryć 6 metrów kwadratowych powierzchni. Z kolei wydajność 15-kilogramowego Baumit Mosaik Top 314 to 4,7 kg na każdy metr kwadratowy.

Szeroka gama zastosowań tynku mozaikowego

Tynk mozaikowy ma wiele zalet. Dzięki swojej elastyczności jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia. Nie straszne mu również najgorsze warunki atmosferyczne. Żywica, która wchodzi w skład tynku sprawia, że nie pochłania wody, a jednocześnie umożliwia odparowywanie na zewnątrz wilgoci. W związku z tym tynk mozaikowy możesz spokojnie myć, a nawet szorować bez obawy zniszczenia powłoki. Warto również wspomnieć, że chroni on powierzchnię przed rozwojem glonów oraz grzybów.

Właściwości tynku mozaikowego sprawiły, że znajduje zastosowanie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Sprawdza się jako element ozdobny czy też ochronny praktycznie każdego podłoża. Stosuje się go przy wykończeniu m.in. podmurówek elewacyjnych, gzymsów, cokołów, klatek schodowych, filarów, kominów, murków ogrodowych.

tynk mozaikowy

W jaki sposób nakładać tynk mozaikowy?

Tynk mozaikowy, który znajdziesz w sklepach, jest już gotowy do użycia. Przed nałożeniem na powierzchnię wystarczy go dokładnie wymieszać. Przed rozpoczęciem prac należy oczyścić ścianę, zagruntować ją. W razie potrzeby trzeba również wyrównać powierzchnię.

Tynk możesz rozprowadzić na ścianie na dwa sposoby: ręcznie lub metodą natryskową. W przypadku drugiego rozwiązania lepiej powierzyć zadanie firmie, która specjalizuje się w tego typu pracach. Tynk mozaikowy należy nakładać przy bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie. Istotna jest również temperatura powietrza. Termometry powinny wskazywać od 5 do 25 stopni Celsjusza. Pamiętaj, aby po otwarciu tynku, nie zwlekać z nałożeniem go na ścianę. Nie dopuść do tego, by nowo położona warstwa stykała się z tą wyschniętą - miejsce to może pozostać widoczne. Istotne jest także, by nie nakładać ciemnych tynków na mocno nasłonecznione miejsca, ponieważ może dojść do odkształceń.

Czy tynk mozaikowy można malować? Czy możliwa jest całkowita zmiana koloru?

Wiele osób zastanawia się, czy można malować tynk mozaikowy? Odpowiedź brzmi: tak. Podstawą do renowacji może być ubytek w warstwie tynku czy po prostu chęć zmiany estetyki wnętrza lub elewacji. Każdy powód jest dobry.

Bardzo ciężko jest doprowadzić do zniszczenia tynku mozaikowego, jednak jeśli pojawią się ubytki, jest to podstawa do wykonania renowacji. Próba uzupełnienia materiału w tym jednym miejscu, może wpłynąć na estetykę elewacji. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie ogólna renowacja. Oto kilka sposobów, jak zmienić kolor tynku mozaikowego.

Zdaniem niektórych, odświeżając lub zmieniając kolory tynków elewacyjnych, najlepszym rozwiązaniem jest całkowite zerwanie warstwy i nałożenie nowej. Po kilku latach masa jest dobrze związana z podłożem i ciężko będzie ją usunąć bez zniszczenia powierzchni.

A więc, w jaki sposób odnowić tynk mozaikowy lub zmienić jego kolor krok po kroku?

1. Przed rozpoczęciem pracy usuń z powierzchni wszelkie odpryski, luźne elementy, zabrudzenia czy pył.

2. Następnie pokryj ściany gruntem głęboko penetrującym.

3. Po 24 godzinach nałóż warstwę kleju. Zaprawa powinna mieć ok. 3 mm grubości.

4. Następnie równomiernie wtop w nią siatkę. Istotne jest, by była ona napięta.

5. Po dwóch dniach możesz przystąpić do nakładania tynku mozaikowego.

Drugi sposób warto zastosować, kiedy nie zachodzi potrzeba odnowy powierzchni. Tynk mozaikowy możesz pomalować farbą akrylową na jednolity kolor. Jest to łatwiejsze i mniej czasochłonne rozwiązanie. W tym przypadku, przed rozpoczęciem prac, pozostaje jedynie wybór koloru tynku na dom czy inny element, który ma być odnowiony.

Jeśli nie chcesz tracić efektu, którym oczarowuje tynk mozaikowy, możesz polakierować ścianę przeznaczonym do takich powierzchni lakierem. Jeśli decydujesz się zastosować tę metodę, pamiętaj o kilku bardzo ważnych kwestiach. W pierwszej kolejności oczyść powierzchnię ze wszystkich zanieczyszczeń. Wyeliminuj skażenia biologiczne. Do tego celu może posłużyć odpowiedni preparat. Istotne jest również, by materiał rozprowadzić wałkiem lub pędzlem o dłuższym włosiu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że powierzchnia, na której jest wiele nierówności została dokładnie pokryta. Na koniec, pamiętaj, by nałożyć minimum dwie warstwy lakieru - wówczas możesz mieć pewność, że poprzedni tynk został całkowicie zakryty.

Zmiana koloru tynku mozaikowego - to da się zrobić!

Tynk mozaikowy, dzięki swojej odporności na wiele czynników atmosferycznych i mechanicznych, jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Oprócz względów praktycznych, cieszy oko swoją estetyką. Jeśli jednak zajdzie konieczność renowacji lub zmiany koloru - masz taką możliwość. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym można odmienić wygląd każdej powierzchni.