Produkty

Rodzaje gładzi

Rodzaje gładzi

Gładzie to niezbędne materiały służące nam do dokładnego wykończenia powierzchni, szczególnie ścian. Na rynku mamy do czynienia z czterema rodzajami gładzi – o ile wszystkie z nich służą nam do perfekcyjnego wyrównania powierzchni i uzyskania dzięki temu upragnionej formy dekoracyjnej, to każdy z rodzajów kryje w sobie różne cechy, które przekładają się też na miejsce ich zastosowania. Czym różnią się od siebie gładzie gipsowe, polimerowe, cementowe i wapienne?

gładź gipsowaGipsowe

Ten rodzaj gładzi jest najbardziej popularny na rynku. Gładzie gipsowe produkowane są z naturalnego oraz syntetycznego gipsu. Gips naturalny jest bardzo drobno mielony, w porównaniu do syntetycznej odmiany znacznie szybciej wiąże. Różni się też wyglądem, ponieważ jest bielszy niż gips syntetyczny, po którego stronie stoi za to zdecydowanie większa wytrzymałość. Zarówno gładzie z gipsu naturalnego, jak i syntetycznego wykazują niezwykłą gładkość i mogą być nakładane jednowarstwowo lub kilkukrotnie. Znajdują zastosowanie w większości pomieszczeń, nawet tych narażonych na działanie wilgoci, aczkolwiek warunkiem ich wykorzystania np. w łazience jest odpowiednia wentylacja.

Polimerowe

Gładzie polimerowe produkowane są z mieszanki polimerów oraz specjalnych wypełniaczy mineralnych. Dzięki zastosowaniu takich składników możemy mówić o wyjątkowej elastyczności tych produktów, zdecydowanie lepszej od gładzi gipsowych. Mają też przewagę, jeśli chodzi o większą odporność na działanie wilgoci. Ich właściwości sprawiają, że wykorzystuje się je do wykańczania różnego rodzaju pomieszczeń, ze szczególnym uwzględnieniem ścian o niewielkim ruchu konstrukcyjnym oraz ścian, które się nagrzewają.

Cementowegładź castorama

Ten rodzaj gładzi jest zaś produkowany głównie z cementu, który sprawia, że są one bardzo wytrzymałe na różnego rodzaju uderzenia – na tym polu znacznie przewyższają wszystkie inne rodzaje gładzi. Mówiąc o gładziach cementowych, należy też mieć na względzie komfort użytkowy, który wynika z faktu, iż nie musimy ich szlifować. Poleca się je do powierzchni o dużej wilgotności powietrza – mogą być one zatem stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Wapienne

Spoiwo w gładziach wapiennych, czyli wapno, wpływa na to, że ten rodzaj gładzi charakteryzuje się dużą paroprzepuszczalnością. Występują one zawsze w białej postaci i pozwalają uzyskać warstwę cieńszą niż 5 mm. Stosuje się je w celu wygładzenia zewnętrznych powierzchni wykonanych z tynków wapiennych.

Data publikacji: 12.08.2014
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Ranking gładzi szpachlowych - sprawdź najlepsze propozycje

Ranking gładzi szpachlowych - sprawdź najlepsze propozycje
Odpowiednia gładź szpachlowa to materiał budowlany niezbędny podczas prac wykończeniowych. Wybór właściwej mieszanki pomoże Ci uzyskać efekt ni...
Czytaj więcej

Gładzie Toupret – poznajemy magiczne produkty naprawcze

Gładzie Toupret – poznajemy magiczne produkty naprawcze
Idealnie gładkie ściany to efekt, który nie jest łatwy do osiągnięcia i zazwyczaj udaje się jedynie najlepszym fachowcom. Również takie ...
Czytaj więcej

Technologie cienkospoinowe – wady i zalety

Technologie cienkospoinowe – wady i zalety
Technologie cienkospoinowe zaczęły być używane stosunkowo niedawno, należą do grupy metod najbardziej nowoczesnych. Ich szczególną cechą jest użycie n...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje gładzi