Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak wykorzystać słup w domu?

Słupy, jako element konstrukcyjny domu, służą do podtrzymywania stropu, dlatego ich położenie jest niezmienne. Sprawia to, że w aranżacji wnętrza mogą stanowić element nie tyle zbędny, ale wręcz uciążliwy. Wystarczy jednak odrobina pomysłowości, aby to co pozornie wydaje się niechciane, zamienić w prawdziwą ozdobę naszego domu. Słupy mogą bowiem pełnić wiele ról.

Jak wykorzystać słup w domu?

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej dąży się do uzyskania przestronnych pomieszczeń, co eliminuje ilość ścian. Konieczne staje się w takim przypadku zastosowanie słupów i kolumn, na których opiera się konstrukcja domu. To sprawia, że w nowoczesnej aranżacji wnętrz słup jest stałym elementem, który należy włączyć w przestrzeń mieszkania.

Przeczytaj także: 6 sposobów na to, jak wyciszyć mieszkanie

Wprowadzanie ładu

Słup – zwłaszcza gdy mieszkamy na poddaszu – umożliwia wyznaczenie granic poszczególnych stref. Tym samym możemy np. oddzielić część jadalną od wypoczynkowej. Słupy w takiej roli wprowadzają do wnętrza ład, dzięki czemu nie musimy stosować dodatkowych ścianek. Najczęściej ustawione są symetrycznie, dlatego tym łatwiej posłużymy się nimi do wydzielenia poszczególnych części domu.

Na grubość słupów i ich ilość wpływ mamy już na etapie projektowania domu. Dzięki temu już we wczesnej fazie możemy planować ich późniejsze wykorzystanie i unikniemy nieoczekiwanych problemów, gdy zaczniemy urządzać nasze mieszkanie.

Zabudowane

Częstym pomysłem jest całe lub częściowe zabudowanie tego elementu konstrukcyjnego, np. włączenie go w płaszczyznę ściany działowej. Innym rozwiązaniem jest wykonanie pomiędzy słupami półek, które mogą pełnić rolę biblioteczki lub miejsca przechowywania pamiątek. Na słupie możemy również zawiesić półokrągłe regały lub oprzeć na nim bufet, co będzie rozwiązaniem bardzo efektownym. Innym pomysłem jest obudowanie słupa przeźroczystą płytą i jego podświetlenie, co sprawi, że uzyskamy dzięki temu oryginalną pionową lampę. Pomysłów na wkomponowanie słupów w elementy zabudowy jest wiele i sprawiają, że zamiast surowej kolumny zyskujemy nowy mebel.

Zobacz również: Tynki, które obudzą w Tobie artystę

Jak wykorzystać słup w domu?

Jak dekorować?

Słup najczęściej wykorzystywany jest jako element wystroju. Najprostszym sposobem jest pomalowanie go lub obicie drewnem, co w wielu przypadkach wystarcza. Gdy wnętrze naszego domu jest surowe, a słup wykonany jest z żelbetonu, warto pozostawić go w formie „sauté”, czyli w wersji pierwotnej, bez ozdób. Dobrze wygląda w sąsiedztwie dużych przeszkleń i metalu, dlatego harmonijnie wkomponuje się zwłaszcza w aranżację industrialną lub eko.

Jeżeli słup jest wykonany ze stali, dobrze łączy się ze szkłem, które odpowiednio podświetlone sprawi, że przy pomocy niewielkich nakładów pracy zyskamy bardzo nowoczesny element dekoracyjny. Z kolei słupy drewniane w zasadzie nie wymagają często żadnych dodatkowych prac i same w sobie wprowadzają przyjazny klimat. W dobie powrotu do naturalnych materiałów, taki słup jest wręcz pożądany. Ponadto, jeżeli chcemy nadać mu formę użytkową, z powodzeniem może służyć jako wieszak lub miejsce na zawieszenie ramek ze zdjęciami czy lustra.

Do słupów betonowych możemy wykorzystać odpowiednie masy tynkarskie, które upodobnią ich powierzchnię do starego tynku, kamienia czy stiuku. Dostępne są również wszelkiego rodzaju mozaiki i tworzywa sztuczne, dlatego wybór materiałów zależy jedynie od naszej pomysłowości. Prostym rozwiązaniem jest również oklejenie ich fototapetą, która przywoła na myśl ulubione krajobrazy i nada wnętrzu bardziej wyrazistego charakteru.

Słup może być wykorzystany również jako miejsce zamontowania oświetlenia. W dużych salonach będzie wręcz zbawienny, bowiem dzięki niemu odpowiednio oświetlimy wybrane przez nas strefy.

Z powyższych przykładów widać, że słup nie musi pełnić roli zawalidrogi, a może stać się w pełni kompatybilnym elementem naszego domu, będąc zarówno jego dekoracją. Nie musi tym samym oznaczać elementu zaburzającego wystrój wnętrza, a wręcz może stać się jego atutem.