Jak bez błędów układać gładzie gipsowe

Piękne, idealnie równe i jednolite ściany to marzenie wiele osób. Na szczęście dzięki gładzi gipsowej jesteśmy w stanie w krótkim czasie uzyskać aksamitnie gładkie powierzchnie, które pozwolą nam dowolnie wykończyć i zaaranżować powierzchnię ściany.

Gładź gipsowa to preparat łączący składniki mineralne z wypełniaczami, który miesza się z wodą, aby uzyskać konsystencję łatwą do nakładania na ściany. Jest to materiał ekologiczny, łatwo wchłania wodę i równie szybko ją oddaje, tworząc korzystny mikroklimat w pomieszczeniu (gips ma odczyn obojętny, dzięki czemu nie na ścianach nie rozwijają się pleśnie). Niewątpliwą zaletą gładzi jest też jej plastyczność i łatwość wykonania. 

Jak bez błędów układać gładzie gipsowe

Potrzebne materiały i narzędzia:

- gładź gipsowa,

- preparat do gruntowania podłoża,

taśma malarska do zabezpieczenia podłogi,

- papier ścierny do szlifowania gładzi,

- taśma/siatka ochronna do wzmocnienia rys (opcjonalnie),

szpachelki/druciane szczotki,

- masa szpachlowa, gips szpachlowy

- pace stalowe (długa i krótka),

- pędzel malarski do naniesienia preparatu gruntującego,

poziomica,

wiertarka z mieszadłem do gipsu,

- ubranie ochronne, maseczka i okulary.

Krok 1 – przygotowanie ściany i naprawa uszkodzeń

Jeżeli chcemy położyć gładź w pomieszczeniu, które było już wcześniej malowane, najpierw usuwamy stare powłoki farb klejowych lub olejnych. Należy to uczynić za pomocą szpachelki lub drucianej szczotki. Usunąć należy także niezwiązane fragmenty tynku, jeżeli takie gdzieś występują. Po oczyszczeniu ścian możemy przystępować do ewentualnego wyrównywania rys i zagłębień – należy je poszerzyć i wypełnić np. elastyczną masą szpachlową z mikrowłóknami. Do naprawy większych ubytków zamiast gładzi można użyć gipsu szpachlowego (przygotowujemy go zgodnie z instrukcją producenta). 

Krok 2 – zabezpieczenie miejsc problemowych

Przed przystąpieniem do gipsowania należy zabezpieczyć podłogi (przyda się taśma malarska) i miejsca, które mogą sprawiać problemy w przyszłości, takie jak np. narożniki przy drzwiach. W tym celu stosujemy nierdzewne profile ochronne. Na tym etapie warto także wzmocnić newralgiczne miejsca specjalną siatką ochronną, która nie pozwoli na powstawanie pęknięć i rys. Ostatnim elementem przygotowania przed położeniem gładzi gipsowej jest zagruntowanie ściany, które poprawi przyczepność gładzi. Specjalny preparat w formie płynnej należy nanieść na ścianę przy użyciu szerokiego pędzla i poczekać do całkowitego wyschnięcia.

Uwaga! Jeśli zamierzamy układać preparat na mocno wygładzonej powierzchni, wcześniej należałoby nadać ścianie odpowiednią chropowatość, przecierając ją np. papierem ściernym.

Przeczytaj także: Jak stosować bloker wilgoci?

Jak bez błędów układać gładzie gipsowe

Krok 3 – przygotowanie gładzi

Zaprawę należy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta (o proporcjach informuje nas opis na opakowaniu), po czym wyrównawczą warstwę gładzi gipsowej nanieść na fragment ściany przy użyciu długiej prostokątnej pacy, przesuwając ją od dołu ściany do góry. Następnie wygładzamy ją, rozprowadzając masę półkolistymi ruchami. Naniesioną warstwę sprawdzamy poziomicą.

Uwaga! Gładź gipsowa ma tę właściwość, że dosyć szybko wysycha, dlatego pomiędzy nałożeniem gładzi a jej wygładzaniem nie powinno być przestoju. Aby uniknąć marnowania zaprawy, warto rozrabiać ją w mniejszych ilościach. 

Krok 4 – szlifowanie gładzi

Kiedy gładź nałożona na ścianę jest sucha, należy zeszlifować ją, aby uzyskać efekt idealnej gładkości. Szlifowanie wykonujemy specjalną packą z nałożonym drobnoziarnistym papierem ściernym bądź też siateczką do szlifowania. Koniecznie należy pamiętać o założeniu ochronnej maski na twarz, aby uchronić się przed wdychaniem pyłu. Warto także założyć ochronne okulary, zawłaszcza przy szlifowaniu sufitu.

Sprawdź też: Zalety tynków wapiennych

Krok 5 – wykończenie ściany

Ścianę wygładzoną poprzez szlifowanie należy dokładnie odkurzyć, aby usunąć resztki pyłu. Jeżeli planujemy malowanie, to przed jego rozpoczęciem należy ponownie zagruntować ścianę, aby farba lepiej na niej trzymała.