Prawidłowy montaż listwy cokołowej

Listwa cokołowa to element, który montowany jest w dolnej części ścian zewnętrznych. Wyznacza ona odpowiedni poziom dla układanych na niej materiałach izolacyjnych, chroniąc je przy tym przed uszkodzeniami mechanicznymi. Listwa startowa zabezpiecza również cokół przed zabrudzeniami i zaciekami powstającymi z wody opadowej. Aby jednak mogła skutecznie pełnić swoje zadania, powinna być prawidłowo zamontowana. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Profil cokołowy

Wymiary

Prawidłowy montaż profilu cokołowego rozpoczyna się już na etapie wyboru tego elementu. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że jego szerokość musi być dopasowana do grubości materiału izolacyjnego, jaki będziemy nakładać na ściany zewnętrzne. Następnie możemy przystąpić do wyznaczenia wysokości cokołu oraz jego poziomu. Od tego zależy, czy nasza izolacja oraz elewacja zostanie poprawnie wykonana. Wyjątkowo pomocny przy wyznaczaniu niezbędnych punktów jest barwiony sznur traserski.

Montaż właściwy

Kiedy wyznaczymy wysokość oraz poziom umieszczenia na ścianie listwy cokołowej, możemy przystąpić do jej przymocowania. Profil startowy mocujemy bezpośrednio do ściany za pomocą łączników mechanicznych. Na 1 metrze bieżącym listwy należy umieszczać co najmniej 3 elementy. Łączniki mechaniczne umieszczamy w otworach wzdłużnych, dbając o dokładne wypoziomowanie. Jeśli ściana, na której montujemy listwę startową, posiada nierówności, możemy je zniwelować poprzez zastosowanie podkładek dystansowych z tworzywa sztucznego lub też wykorzystać profile cokołowe posiadające poprzeczne nacięcia. Nie należy zapominać również o łączeniu poszczególnych fragmentów listew, czego powinniśmy dokonywać, stosując specjalne klipsy montażowe.

instalowanie listwy cokołowej

Aplikacja siatki zbrojącej

W miejscu połączenia listwy cokołowej ze ścianą należy zatopić w kleju siatkę zbrojącą. Będzie ona stanowiła wzmocnienie i zabezpieczenie dla płyty izolacyjnej przed zawilgoceniem, zbędnym przepływem powietrza lub zniszczeniem wskutek działalności ptaków, owadów i gryzoni. Warto pamiętać o tym, by warstwa termoizolacyjna została dokładnie pokryta zaprawą klejową od spodu oraz we wszelkich trudno dostępnych miejscach.

 

Data publikacji: 13.07.2016