Jak uniknąć zbyt głośnej pracy instalacji wodnej (armatury czerpalnej)?

Pięknie wykończona łazienka - idealna glazura, reprezentatywny gres. Stylowe baterie, eleganckie wykończenia. A jednak coś zgrzyta! Komfort użytkowania nawet najefektowniej wyglądającej łazienki znacząco spada, gdy elementy armatury czerpalnej pracują za głośno lub wydają dziwne dźwięki!

Jak uniknąć zbyt głośnej pracy instalacji wodnej

Na instalację wodociągową, która dostarcza wodę do naszej łazienki, składa się bardzo wiele elementów, których funkcjonowanie jest wzajemnie od siebie uzależnione. Jednym ze składników tej sieci rur i zaworów jest armatura czerpalna. Najprościej rzecz ujmując, armatura czerpalna to takie elementy, jak: zawory czerpalne (wraz ze złączkami do pralek, zmywarek czy spłuczek) oraz baterie czerpalne.

Zawory czerpalne umożliwiają dystrybuowanie wody tylko ciepłej lub tylko zimnej. Baterie czerpalne pozwalają nam korzystać zarówno z zimnej, jak i ciepłej wody naraz oraz regulować temperaturę za pomocą odpowiedniego zmieszania obu jej rodzajów.

Skąd ten hałas?

Przyczyn powstawania dziwnych dźwięków lub głośnej pracy instalacji wodociągowej może być bardzo wiele. Uciążliwe dźwięki możemy słyszeć przez niewłaściwe wyizolowanie akustyczne rur biegnących w naszych ścianach. Zdarza się jednak, że przyczyną powstawania tych odgłosów może być źle dobrana i dopasowana armatura czerpalna. Inną przyczyną powstawania hałasu jest zbyt duża prędkość, z jaką woda płynie w rurach. Jeśli przyczyna powstawania dźwięków i głośnej pracy znajduje się w armaturze czerpalnej, problem nie jest aż tak kłopotliwy w naprawie.

Armatura czerpalna jest na szczęście elementem instalacji wodnej, do którego mamy łatwy dostęp, a co za tym idzie, usuwanie usterek nie jest bardzo problematyczne — w przeciwieństwie np. do rur umieszczonych w ścianach, które w razie jakichkolwiek problemów trzeba by po prostu zniszczyć. Najprostszym rozwiązaniem na poradzenie sobie z głośno pracującą armaturą czerpalną jest zasięgnięcie opinii eksperta.

Jak uniknąć zbyt głośnej pracy instalacji wodnej

Będzie on mógł stwierdzić, czy zastosowane zawory i baterie zostały właściwie dobrane. W razie konieczności wymiany możemy zasięgnąć jego opinii w kwestii zakupu nowych, tak aby ich parametry odpowiadały wymogom zastosowanej w naszym domu instalacji wodociągowej.

Korzystanie z instalacji wodnej, która głośno pracuje lub wydaje dziwne dźwięki, może być naprawdę uciążliwe. Plany gorącej, odprężającej kąpieli mogą spełznąć na niczym, jeśli okaże się, że armatura będzie irytująco syczeć, brzęczeć lub wydawać inny dźwięk. Na szczęście głośna praca tego elementu wyposażenia to nie koniec świata. Jeśli prawidłowo zdiagnozujemy problem, niewielka naprawa lub wymiana może wyeliminować niepożądane hałasy.