Produkty

Jak uniknąć zbyt głośnej pracy instalacji wodnej (armatury czerpalnej)?

Jak uniknąć zbyt głośnej pracy instalacji wodnej (armatury czerpalnej)?

Pięknie wykończona łazienka - idealna glazura, reprezentatywny gres. Stylowe baterie, eleganckie wykończenia. A jednak coś zgrzyta! Komfort użytkowania nawet najefektowniej wyglądającej łazienki znacząco spada, gdy elementy armatury czerpalnej pracują za głośno lub wydają dziwne dźwięki!

Na instalację wodociągową, która dostarcza wodę do naszej łazienki, składa się bardzo wiele elementów, których funkcjonowanie jest wzajemnie od siebie uzależnione. Jednym ze składników tej sieci rur i zaworów jest armatura czerpalna. Najprościej rzecz ujmując, armatura czerpalna to takie elementy, jak: zawory czerpalne (wraz ze Instalacja wodnazłączkami do pralek, zmywarek czy spłuczek) oraz baterie czerpalne. Zawory czerpalne umożliwiają dystrybuowanie wody tylko ciepłej lub tylko zimnej. Baterie czerpalne pozwalają nam korzystać zarówno z zimnej, jak i ciepłej wody naraz oraz regulować temperaturę za pomocą odpowiedniego zmieszania obu jej rodzajów.

Skąd ten hałas?

Przyczyn powstawania dziwnych dźwięków lub głośnej pracy instalacji wodociągowej może być bardzo wiele. Uciążliwe dźwięki możemy słyszeć przez niewłaściwe wyizolowanie akustyczne rur biegnących w naszych ścianach. Zdarza się jednak, że przyczyną powstawania tych odgłosów może być źle dobrana i dopasowana armatura czerpalna. Inną przyczyną powstawania hałasu jest zbyt duża prędkość, z jaką woda płynie w rurach. Jeśli przyczyna powstawania dźwięków i głośnej pracy znajduje się w armaturze czerpalnej, problem nie jest aż tak kłopotliwy w naprawie.

Armatura czerpalna jest na szczęście elementem instalacji wodnej, do którego mamy łatwy dostęp, a co za tym idzie, usuwanie usterek nie jest bardzo problematyczne - Kurek czerpalnyw przeciwieństwie np. do rur umieszczonych w ścianach, które w razie jakichkolwiek problemów trzeba by po prostu zniszczyć. Najprostszym rozwiązaniem na poradzenie sobie z głośno pracującą armaturą czerpalną jest zasięgnięcie opinii eksperta. Będzie on mógł stwierdzić, czy zastosowane zawory i baterie zostały właściwie dobrane. W razie konieczności wymiany możemy zasięgnąć jego opinii w kwestii zakupu nowych, tak aby ich parametry odpowiadały wymogom zastosowanej w naszym domu instalacji wodociągowej.

Korzystanie z instalacji wodnej, która głośno pracuje lub wydaje dziwne dźwięki, może być naprawdę uciążliwe. Plany gorącej, odprężającej kąpieli mogą spełznąć na niczym, jeśli okaże się, że armatura będzie irytująco syczeć, brzęczeć lub wydawać inny dźwięk. Na szczęście głośna praca tego elementu wyposażenia to nie koniec świata. Jeśli prawidłowo zdiagnozujemy problem, niewielka naprawa lub wymiana może wyeliminować niepożądane hałasy.

Data publikacji: 20.01.2016
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Zawory do baterii - co należy wiedzieć?

Zawory do baterii - co należy wiedzieć?
Zawory odcinające są niezbędnym elementem wykorzystywanym w domowych instalacjach gazowych, wodociągowych czy centralnego ogrzewania. Zapewniają bez...
Czytaj więcej

Zawory kulowe – jakie rodzaje wyróżniamy i dlaczego warto je zastosować?

Zawory kulowe – jakie rodzaje wyróżniamy i dlaczego warto je zastosować?
Elementy odcinające dopływ wody są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całej instalacji. Najpopularniejszą ich formę stanowi zawór kulowy. Czy...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak uniknąć zbyt głośnej pracy instalacji wodnej (armatury czerpalnej)?