icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Kołkowanie styropianu – czy jest konieczne i jak je prawidłowo wykonać?

Wykonując termoizolację budynku styropianem, najczęściej mocuje się płyty podwójnie: klejem i kołkami. Czy jednak zawsze jest to wymagane? Oto krótki poradnik, z którego dowiemy się, kiedy warto zastosować kołki i jak zrobić to prawidłowo.

Czy kołkowanie styropianu jest zawsze konieczne?

Okazuje się, że choć tak często decydujemy się na kołkowanie styropianu, nie zawsze jest wymagane. Oto najczęstsze sytuacje, w których użycie kołków nie jest obowiązkowe:

- zastosowanie systemu ociepleniowego, którego producent nie wskazuje na konieczność wykorzystania dodatkowego, mechanicznego mocowania płyt. Informacje takie znajdziemy w aprobacie technicznej produktu;

- wykonywanie termoizolacji z wełny mineralnej, a nie ze styropianu;

- ocieplanie nowo wybudowanego budynku jednorodzinnego.

Choć oczywiście nie jest to wymagane, w przypadku nowych domów jednorodzinnych warto wzmocnić kołkami chociażby tylko newralgiczne miejsca budynku, czyli naroża, spód płyt balkonowych oraz okolicę okien i drzwi. Zyskamy wtedy pewność, że nasza termoizolacja nie straci swoich właściwości w krótkim czasie.

Kołkowanie styropianu – czy jest konieczne i jak je prawidłowo wykonać?

Kiedy koniecznie musimy zastosować kołki do styropianu?

Istnieją jednak sytuacje, w których brak kołków może doprowadzić do szybkiego zniszczenia termoizolacji. Należy do nich np. docieplanie budynków, które były wybudowane i użytkowane już wcześniej. W tym przypadku nie możemy być pewni tego, w jakim stanie jest tynk znajdujący się na powierzchni. Może się po prostu okazać, że powłoka ta jest już słaba i będzie odchodzić od ściany – szczególnie wtedy, gdy obciążymy ją styropianowymi płytami.

Kołkowanie styropianu jest również wymagane w przypadku ocieplania ścian szczytowych budynków wielorodzinnych. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy są one pozbawione okien. W tej sytuacji silny wiatr mógłby doprowadzić do poluzowania styropianu i w efekcie zniszczyć całą warstwę termoizolacyjną. Zaleca się zastosowanie kołków także wtedy, gdy nasz dom (nawet niski) jest narażony na działanie silnego wiatru. Warto też wykorzystać kołki w sytuacji, gdy nie mocujemy płyt styropianowych klasycznym klejem, lecz pianką lub pianoklejem.

Zobacz też: Co to jest poliuretan?

Kołkowanie styropianu – czy jest konieczne i jak je prawidłowo wykonać?

Jak kołkować styropian? Instrukcja krok po kroku.

1. Zacznijmy od wyboru właściwych kołków do izolacji. Więcej informacji na temat tego, jak to zrobić, znajdziemy tutaj.

Uwaga!

W przypadku mocowania cięższych płyt, kołki z tworzywa mogą się okazać niewystarczające. Znacznie lepiej sprawdzą się tu modele ze stalowym rdzeniem, które lepiej podtrzymają materiał o większej wadze.

2. Zastosujmy wiertarkę z udarem, aby wywiercić w ścianie otwory montażowe. W zależności od rodzaju kołka, otwory powinny być głębokie na 8-10 mm.

3. Oczyśćmy otwór ze zwiercin, a następnie włóżmy do niego tulejkę kołka.

4. Włóżmy trzpień rozporowy w tuleję i wbijmy go przy użyciu młotka tak, aby talerzyk lekko ugiął styropian.

5. Na koniec szpachlujmy miejsca łączenia klejem i pozostawmy do wyschnięcia. Koniecznie zobaczmy też, jaki klej do styropianu warto wybrać.