Produkty

Kołkowanie styropianu – czy jest konieczne i jak je prawidłowo wykonać?

Kołkowanie styropianu – czy jest konieczne i jak je prawidłowo wykonać?

Wykonując termoizolację budynku styropianem, najczęściej mocuje się płyty podwójnie: klejem i kołkami. Czy jednak zawsze jest to wymagane? Oto krótki poradnik, z którego dowiemy się, kiedy warto zastosować kołki i jak zrobić to prawidłowo.

Czy kołkowanie styropianu jest zawsze konieczne?

Okazuje się, że choć tak często decydujemy się na kołkowanie styropianu, nie zawsze jest wymagane. Oto najczęstsze sytuacje, w których użycie kołków nie jest obowiązkowe:

- zastosowanie systemu ociepleniowego, którego producent nie wskazuje na konieczność wykorzystania dodatkowego, mechanicznego mocowania płyt. Informacje takie znajdziemy w aprobacie technicznej produktu;

- wykonywanie termoizolacji z wełny mineralnej, a nie ze styropianu;

- ocieplanie nowo wybudowanego budynku jednorodzinnego.

Choć oczywiście nie jest to wymagane, w przypadku nowych domów jednorodzinnych warto wzmocnić kołkami chociażby tylko newralgiczne miejsca budynku, czyli naroża, spód płyt balkonowych oraz okolicę okien i drzwi. Zyskamy wtedy pewność, że nasza termoizolacja nie straci swoich właściwości w krótkim czasie.

Kiedy koniecznie musimy zastosować kołki do styropianu?

Istnieją jednak sytuacje, w których brak kołków może doprowadzić do szybkiego zniszczenia termoizolacji. Należy do nich np. docieplanie budynków, które były wybudowane i użytkowane już wcześniej. W tym przypadku nie możemy być pewni tego, w jakim stanie jest tynk znajdujący się na powierzchni. Może się po prostu okazać, że powłoka ta jest już słaba i będzie odchodzić od ściany – szczególnie wtedy, gdy obciążymy ją styropianowymi płytami.

Kołkowanie styropianu jest również wymagane w przypadku ocieplania ścian szczytowych budynków wielorodzinnych. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy są one pozbawione okien. W tej sytuacji silny wiatr mógłby doprowadzić do poluzowania styropianu i w efekcie zniszczyć całą warstwę termoizolacyjną. Zaleca się zastosowanie kołków także wtedy, gdy nasz dom (nawet niski) jest narażony na działanie silnego wiatru. Warto też wykorzystać kołki w sytuacji, gdy nie mocujemy płyt styropianowych klasycznym klejem, lecz pianką lub pianoklejem.

Jak kołkować styropian? Instrukcja krok po kroku.

1. Zacznijmy od wyboru właściwych kołków do izolacji. Więcej informacji na temat tego, jak to zrobić, znajdziemy tutaj.

Uwaga!

W przypadku mocowania cięższych płyt, kołki z tworzywa mogą się okazać niewystarczające. Znacznie lepiej sprawdzą się tu modele ze stalowym rdzeniem, które lepiej podtrzymają materiał o większej wadze.

2. Zastosujmy wiertarkę z udarem, aby wywiercić w ścianie otwory montażowe. W zależności od rodzaju kołka, otwory powinny być głębokie na 8-10 mm.

3. Oczyśćmy otwór ze zwiercin, a następnie włóżmy do niego tulejkę kołka.

4. Włóżmy trzpień rozporowy w tuleję i wbijmy go przy użyciu młotka tak, aby talerzyk lekko ugiął styropian.

5. Na koniec szpachlujmy miejsca łączenia klejem i pozostawmy do wyschnięcia. Koniecznie zobaczmy też, jaki klej do styropianu warto wybrać.

Data publikacji: 28.06.2018
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Akcesoria do izolacji – wybór i montaż

Akcesoria do izolacji – wybór i montaż
Bez odpowiednich akcesoriów prawidłowe położenie warstwy termoizolacyjnej oraz jej estetyczne wykończenie nie byłoby możliwe. Mowa tutaj przede wszyst...
Czytaj więcej

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kołkach do styropianu

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kołkach do styropianu
Montaż termoizolacji, zadanie na pozór stosunkowo proste do wykonania, to jedno z największych wyzwań w trakcie wznoszenia budynku. Nieprawidłowe wyko...
Czytaj więcej

Wełna mineralna kontra styropian – porównanie korzyści

Wełna mineralna kontra styropian – porównanie korzyści
Ona i on – to nie odwieczna walka płci, ale mała bitwa pomiędzy dwoma świetnymi materiałami izolacyjnymi, bez których na budowie się nie obejdzi...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kołkowanie styropianu – czy jest konieczne i jak je prawidłowo wykonać?