Jak ocieplić stary dom? Pomysły na nowoczesną elewację starego domu

Stoisz przed wyzwaniem odświeżenia starego domu? Odkryj, jak nowoczesna elewacja może odmienić Twój dom, jednocześnie zwiększając jego efektywność energetyczną. W naszym artykule znajdziesz inspirujące pomysły na ocieplenie starej konstrukcji, porady dotyczące wyboru odpowiednich materiałów oraz praktyczne wskazówki, jak przygotować budynek do termomodernizacji.

ocieplenie

Cel: ocieplenie

Nowoczesne budownictwo zdecydowanie wyprzedza to sprzed zaledwie kilkudziesięciu lat. Dziś efektywność energetyczna jest jednym z priorytetów projektowania. Technologie są tak rozwinięte, że pozwalają w niedługim czasie postawić energooszczędne obiekty, które przynoszą korzyści odczuwalne w budżecie. Ucieczka ciepła jest jednym z największych problemów starego budownictwa. Ceglane mury, chociaż sprawiają wrażenie solidnych, są często fasadą, za którą kryją się problemy związane z komfortem termicznym. Taki stan nie musi trwać wiecznie.

Niezależnie od tego czy od lat mieszkasz w wiekowym budynku bez ocieplenia, czy też odziedziczyłeś lub zainwestowałeś w działkę z takim obiektem, w dowolnym momencie możesz przeprowadzić termomodernizację. Nowoczesna elewacja starego domu zagwarantuje Ci wzrost komfortu cieplnego. Odczujesz go zarówno latem, jak i zimą. Co więcej, w efekcie prac zmieni się wygląd zewnętrzny budynku. Troska o środowisko to kolejny argument za tym, aby unowocześniać elewacje starych domów.

Galeria internetowa, którejkolwiek byś nie wybrał, udowodni Ci, że ze względów estetycznych, naprawdę warto. Eksperci potwierdzają z kolei praktyczne aspekty tej inwestycji. Dzięki temu poradnikowi przekonasz się, z czym w praktyce wiąże się projekt elewacji starego domu. Dowiesz się na co musisz zwrócić uwagę podczas pracy, jak wcześniej przygotować budynek oraz czym kierować się w trakcie wyboru materiałów.

Na co zwrócić uwagę przy ocieplaniu starego domu?

Dom bez izolacji na elewacji nie będzie ciepły - odpowiednią temperaturę powietrza uzyskasz wysokim kosztem. Podobna sytuacja może mieć miejsce, w przypadku źle wykonanej pracy przy murach. Poprawa komfortu termicznego w dużej mierze zależy właśnie od poprawnego ocieplenia ścian zewnętrznych budynku. Grubość warstwy izolacyjnej musi być dopasowana do obiektu. Przygotowując się do ocieplenia wieloletniej nieruchomości, koniecznie zwróć uwagę na jakość i parametry wybranych materiałów.

Co ważne, izolacja powinna się pojawić nie tylko na murach. Ocieplanie fundamentów w starym domu jest równie ważne, co ścian. Czasem zdarza się, że tylko najważniejszy element konstrukcyjny jest niezabezpieczony, a mury pokrywa ocieplenie. Bez wahania uzupełnij brakujący fragment izolacji budynku.

Jeszcze przed przystąpieniem do pracy warto sobie uświadomić, że nowoczesne projekty elewacji starych domów, nie są realizowane z taką samą łatwością, jak w przypadku nowoczesnego budownictwa. Zadanie to utrudniają problemy konstrukcyjne budynku czy wilgoć na ścianach. Przed rozpoczęciem prac warto zlecić specjaliście ocenę stanu nieruchomości.

Planujesz gruntowny remont, a ocieplenie jest jednym z wielu etapów na liście zadań? Pamiętaj o odpowiedniej kolejności pracy. Jeśli zamierzasz także wymienić okna, nie zaczynaj od położenia ocieplenia. Izolacja ścian wiąże się również z montażem nowych parapetów, które są szersze od dotychczasowych.

Jak przygotować stary dom, zanim rozpoczniemy go ocieplać?

Podłoże przygotowane do izolacji, jak w przypadku wszystkim prac budowlanych i remontowych, musi być suche, czyste oraz pozbawione starych powłok i ubytków. Szykując się do ocieplenia starego domu, koniecznie pozbądź się wilgoci. To bardzo prawdopodobne, że będąc w domu poczujesz charakterystyczny zapach stęchlizny lub na murze zaobserwujesz wykwity pleśni czy grzyba. To właśnie oznaki wilgoci. Szukaj ich nie tylko na ścianach, ale także na fundamentach. Ocieplenie starego domu, a wilgoć - jak sobie poradzić z tym problemem? Przede wszystkim nie próbuj jej zdzierać podczas czyszczenia ścian. Tak tylko bardziej rozprowadzisz pleśń i grzyby po murze. Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie wilgoci jest zastosowanie specjalnych preparatów.

Nowoczesne elewacje starych domów piętrowych i parterowych możesz położyć na dotychczasowych tynkach. Nie ma konieczności ich usuwania, o ile są w dobrym stanie. Co to znaczy? Nie kruszą się, nie odpadają i dobrze trzymają się ściany. Przed pracą koniecznie dokładnie sprawdź tynk - opukaj go na całej powierzchni muru. Jeśli na ścianie zauważysz pęknięcia lub dziury, koniecznie je uzupełnij. Co ważne, stary tynk nie powinien być brudny. Musisz go umyć przed ociepleniem murów. Konieczne będzie także gruntowanie.

ocieplenie domu

Jakie technologie ociepleniowe masz do wyboru?

Styropian i wełna mineralna to dwa najpopularniejsze materiały izolacyjne. Czym się różnią? Wełna mineralna jest droższa niż styropian i paroprzepuszczalna. Uchodzi za materiał całkowicie niepalny, co jest istotne przy ocieplaniu drewnianych budynków. Wełna mineralna jest też elastyczna i ma niski współczynnik przewodzenia ciepła. Styropian z kolei zdobył popularność dzięki niskiej cenie oraz bezproblemowej obróbce. Materiał ten jest trwały i odporny na wilgoć czy pleśń. Do wyboru masz styropian o różnej grubości.

Ściany ociepla się jedną z dwóch metod - lekką suchą i lekką mokrą. Każda praca polega nie tylko na przymocowaniu wybranego materiału, ale też wykończeniu elewacji. Czym różnią się poszczególne technologie? Metoda mokrapolega na ociepleniu budynku, z finalnym wykończeniem tynkiem. Jest to bardzo popularny sposób izolacji starego domu. Technika sucha pozwala położyć na obiekcie dowolną elewację. Zaleca się jej wybór do ocieplenia budynków drewnianych.

Nowoczesna elewacja starego domu - jak ocieplić stary budynek?

Podstawą pracy jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Poprawne oczyszczenie leciwych murów z brudu i wilgoci, przełoży się na trwałość i efektywność izolacji. Schemat dalszych prac jest taki sam, niezależnie od kształtu budynku - czy będzie to elewacja starego domu kwadratowego, prostokątnego czy piętrowego. Jak ocieplić metodą lekką mokrą mury, które wiele lat pozbawione były izolacji?

Klejem, przeznaczonym do stosowania na zewnątrz, musisz przykleić wybrany materiał ociepleniowy do ściany. Gdy wszystkie elementy znajdą się na murze, skontroluj czy nie ma między nimi szczelin i uzupełnij je. Po upływie czasu wskazanego przez producenta, przeszlifuj płyty i dodaj łączniki mechaniczne. Na ocieplenie połóż warstwę zbrojącą. Ostatnim etapem tworzenia ocieplenia jest nałożenie tynku i wykończenie elewacji.

Jak ocieplić fundamenty starego domu? Przede wszystkim musisz je odsłonić niewielkimi fragmentami. Przed klejeniem materiału izolacyjnego sprawdź, czy fundamenty nie wymagają dodatkowej hydroizolacji i oczyść podłoże. Następnie połóż ocieplenie. W tym celu świetnie sprawdza się styropian. Na koniec zasyp wykopy, uważając na izolację.

Zaproś ciepło do starego domu

Dzięki termoizolacji ogrzewanie wieloletniego domu przestaje być kosztowne i trudne. Szybko odczujesz poprawę komfortu nie tylko zimą, ale również latem. Chcąc ocieplić stare mury musisz je dobrze oczyścić i usunąć wilgoć. Nie zapomnij też o fundamentach - gdy są pozbawione izolacji, również ucieka przez nie ciepło. Termoizolacja ścian zewnętrznych to okazja do zmiany wyglądu domu. Ocieplając budynek metodą lekką suchą, możesz zastosować dowolne wykończenie. Decydując się na technikę lekką mokrą, pracę zwieńczy tynk.