Elewacja na lata – jak wybrać odpowiednią farbę

Jeśli decydujemy się na malowanie elewacji domu, stajemy przed niełatwym zadaniem. Nietrudno jest bowiem o wybranie zbyt intensywnego koloru, który na małej powierzchni zdaje się być idealny, ale gdy cały budynek jest już pomalowany, okazuje się być za mocny; możemy również zastosować emulsję, która nie wytrzyma długotrwałego oddziaływania rozmaitych, niszczących zjawisk atmosferycznych, jak deszcz, mróz czy silne promieniowanie słoneczne. Samo malowanie również należy przeprowadzić w odpowiedni sposób. Jak widzimy – aby zyskać elewację na lata, należy zorientować się w dostępnych możliwościach, a także dokonać właściwego wyboru materiałów; w tym wypadku farby zewnętrznej.

O tym, jakie rozróżniamy farby elewacyjne oraz o ich zastosowaniu możemy również przeczytać tutaj, natomiast w niniejszym artykule podpowiemy, jak je wybrać.

Spis treści:

  • Wybieramy farbę elewacyjną dopasowaną do podłoża
  • Jakie farby elewacyjne do podłoży betonowych czy ceglanych, a także uprzednio malowanych
  • Farba elewacyjna – która da najlepszy efekt dekoracyjny
  • Najlepsza farba elewacyjna?
malowanie elewacjimalowanie elewacjimalowanie elewacjimalowanie elewacji

Wybieramy farbę elewacyjną dopasowaną do podłoża

Aby powierzchnia elewacji mogła być pokryta w odpowiedni sposób, a farba trwale do niej przylegała, należy przede wszystkim dobrać ją właściwie do materiału, którym wykończony został budynek na ścianach zewnętrznych. Zatem przed przystąpieniem do wyboru koloru, który nam się podoba oraz produktu w konkretnej cenie i konkretnej marki, dowiedzmy się, po jaką farbę powinniśmy sięgnąć w zależności od podłoża znajdującego się na fasadzie.

Tynki – mogą być różne, dlatego też farba elewacyjna powinna być do nich odpowiednio dobrana. Wyróżniamy tynki mineralne, czyli cementowe, cementowo-wapienne i wapienne (które zazwyczaj pokrywają stare domy), a także organiczne (żywiczne): silikonowe, akrylowe i silikatowe zaliczane do tynków mokrych. Oto, jakie farby elewacyjne musimy wybrać:

- do tynków mineralnych, czyli cementowych i wapiennych najlepiej nadają się wszelkie farby nieorganiczne, szczególnie zaś silikatowe, cechują się one bowiem trwałym wiązaniem z podłożami mineralnymi. Wykonane zazwyczaj na podłożu wapiennym są najczęstszym typem wykończenia ścian zewnętrznych, a ze względu na swoją porowatość i nasiąkliwość muszą być malowane. Dzięki ich uniwersalności mamy szansę je pokrywać różnymi farbami elewacyjnymi – zarówno akrylowymi, jak i silikonowymi i silikatowymi;

- do tynków akrylowych – możemy użyć jedynie farb akrylowych lub silikonowych;

- do tynków silikonowych – w tym wypadku do malowania elewacji musimy wybrać farby silikonowe.

elewacjaelewacjaelewacjaelewacja

Jakie farby elewacyjne do podłoży betonowych czy ceglanych, a także uprzednio malowanych

Malowanie elewacji wykonanych z innych materiałów niż tynki, również będzie wymagało użycia odpowiednich farb zewnętrznych. Tak jak drewna nie pomalujemy emulsją do metalu, a płytek ceramicznych zwykłą farbą lateksową do wnętrz, tak i fasada nie może być malowana dowolnym produktem.

- beton – tak jak w przypadku tynku cementowego, może być pokrywany różnymi farbami elewacyjnymi, jednak najlepsza będzie silikatowa;

- cegły ceramiczne – raczej ich nie malujemy, ale jeśli już chcemy, możemy wybrać dowolną farbę elewacyjną, jednak uprzednio powierzchnię lepiej będzie zagruntować;

- farby – w tym wypadku najlepiej, jeśli wiemy, jakim rodzajem produktu została pokryta elewacja, wówczas i my również go użyjmy. Zdarza się jednak, że remontujemy budynek, o którego przeszłości nie mamy pojęcia. Jaką farbę elewacyjną wybrać w takiej sytuacji, aby mieć pewność, że pokryje ściany trwale? Wybierzmy ulepszoną wersję farb silikatowych – farby polikrzemianowe, które nadają się właściwie na każdą powierzchnię, począwszy od tynków wapiennych, poprzez cegły i beton, a skończywszy na farbach organicznych i silikatowych.

W wypadku odnawiania elewacji pokrytych już kiedyś farbami, należy oczyścić powierzchnię i wyrównać. Pozbądźmy się spękań, zwietrzałych partii, odpadających płatów starych powłok, a także kurzu. Tak przygotowaną powierzchnię możemy pokryć gruntem, który udoskonali trwałość i pokrycie wybranej farby elewacyjnej.

gruntowaniegruntowaniegruntowaniegruntowanie

Farba elewacyjna – która da najlepszy efekt dekoracyjny

Parametry techniczne to nie wszystko. Jeśli nie pokrywamy naszej elewacji tynkiem dekoracyjnym czy takim, który jest już barwiony i nie musi być dodatkowo malowany, wygląd budynku może nam nie do końca odpowiadać. Dzięki szerokiemu wyborowi farb zewnętrznych możemy jednak nadać ścianom unikalny charakter. Które z nich cechują się najlepszymi właściwościami dekoracyjnymi?

Od farby elewacyjnej wymagamy szczególnej trwałości koloru. Panujące na zewnątrz warunki, a zwłaszcza wpływ promieniowania słonecznego, mogą niestety znacznie zmieniać nasycenie barwy wraz z upływającymi latami. Jeśli zależy nam, aby kolor naszej elewacji utrzymał się w niezmienionym stanie przez dłuższy czas, powinniśmy przypatrzeć się właściwościom poszczególnych farb fasadowych. Pod względem trwałości koloru w ofercie wyróżniają się:

- farby elewacyjne akrylowe – są zdecydowanie najlepsze, jeśli zależy nam na pięknej, barwnej fasadzie i intensywnym kolorze, który utrzyma się przez lata. Tworzą dość trwałą, matową powłokę. Ich kolory dorównują intensywności silikatowym farbom elewacyjnym, ale w odróżnieniu od nich, zachowują oryginalne nasycenie przez długi czas;

- zewnętrzne farby silikonowe – występują również w szerokiej gamie kolorystycznej, a poszczególne barwy mogą być niezwykle intensywne, jednak musimy liczyć się z tym, że w ciągu roku kolor znacznie wypłowieje od słońca. Weźmy zatem ten fakt, gdy sięgamy po tego rodzaju wyrób do malowania elewacji;

- silkatowe farby elewacyjne – nie spotkamy ich w wielu wersjach kolorystycznych i również mogą stracić swoje nasycenie z biegiem czasu;

- farby wapienne do elewacji – jeśli wolimy kolory pastelowe, a jednocześnie zależy nam na dużej paroprzepuszczalności i chcemy pokryć podłoże wapienne, będą one doskonałe. Niekiedy możliwe jest dodanie do białej farby tego typu pigmentów;

- cementowe farby zewnętrzne – te również mają ograniczoną gamę kolorystyczną i występują raczej w stonowanych, pastelowych barwach.

Najlepsza farba elewacyjna?

Jeśli zależy nam na bardzo trwałym pokryciu, które jednocześnie będzie także odporne na wilgoć czy brudzenie (dzięki właściwościom zapobiegającym elektryzowaniu się),a przy tym doskonale paroprzepuszczalne, możemy z powodzeniem wybrać farbę silikatową, jednak pamiętajmy, że będzie ona praktycznie nieusuwalna. Miejmy także na względzie, że nie możemy pokrywać nią żadnych podłoży organicznych. Ich ulepszona wersja, która da nam pełną swobodę to farba elewacyjna polikrzemianowa.

Data aktualizacji: 23.05.2024