icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Elewacja na lata – jak wybrać odpowiednią farbę

Niezależnie od tego, czy odnawiamy fasadę, czy też wykańczamy ją za pomocą malowania, powinniśmy wybrać taką farbę, która zapewni nam estetyczny wygląd ściany na długi czas. Rodzajów farb elewacyjnych jest wiele, jednak nie wszystkie będą miały taką samą funkcjonalność. Jeśli zależy nam na trwałości wykończenia, dowiedzmy się, którą z nich wybrać.

Jeśli decydujemy się na malowanie elewacji domu, stajemy przed niełatwym zadaniem. Nietrudno jest bowiem o wybranie zbyt intensywnego koloru, który na małej powierzchni zdaje się być idealny, ale gdy cały budynek jest już pomalowany, okazuje się być za mocny; możemy również zastosować emulsję, która nie wytrzyma długotrwałego oddziaływania rozmaitych, niszczących zjawisk atmosferycznych, jak deszcz, mróz czy silne promieniowanie słoneczne. Samo malowanie również należy przeprowadzić w odpowiedni sposób. Jak widzimy – aby zyskać elewację na lata, należy zorientować się w dostępnych możliwościach, a także dokonać właściwego wyboru materiałów; w tym wypadku farby zewnętrznej.

O tym, jakie rozróżniamy farby elewacyjne oraz o ich zastosowaniu możemy również przeczytać tutaj, natomiast w niniejszym artykule podpowiemy, jak je wybrać.

Farba fasadowa

Czy wiesz, że?

Farby elewacyjne nie tylko mają za zadanie zapewnić nam odpowiedni wygląd fasady, ale także chronić zaprawę tynkarską przed wpływem wszelakich czynników zewnętrznych – wilgoci, zmian temperatur, promieniowania UV czy mikroorganizmami. To właśnie dlatego tak wiele zależy od tego, jaki produkt do malowania elewacji wykorzystamy. Trwała i estetyczna fasada w dużej mierze zawdzięczać będzie swój stan właśnie odpowiedniej farbie.

Wybieramy farbę elewacyjną dopasowaną do podłoża

Aby powierzchnia elewacji mogła być pokryta w odpowiedni sposób, a farba trwale do niej przylegała, należy przede wszystkim dobrać ją właściwie do materiału, którym wykończony został budynek na ścianach zewnętrznych. Zatem przed przystąpieniem do wyboru koloru, który nam się podoba oraz produktu w konkretnej cenie i konkretnej marki, dowiedzmy się, po jaką farbę powinniśmy sięgnąć w zależności od podłoża znajdującego się na fasadzie.

Farba zewnętrzna Primacol Classica popielata 10 l

Tynki – mogą być różne, dlatego też farba elewacyjna powinna być do nich odpowiednio dobrana. Wyróżniamy tynki mineralne, czyli cementowe, cementowo-wapienne i wapienne (które zazwyczaj pokrywają stare domy), a także organiczne (żywiczne): silikonowe, akrylowe i silikatowe zaliczane do tynków mokrych. Oto, jakie farby elewacyjne musimy wybrać:

- do tynków mineralnych, czyli cementowych i wapiennych najlepiej nadają się wszelkie farby nieorganiczne, szczególnie zaś silikatowe, cechują się one bowiem trwałym wiązaniem z podłożami mineralnymi. Wykonane zazwyczaj na podłożu wapiennym są najczęstszym typem wykończenia ścian zewnętrznych, a ze względu na swoją porowatość i nasiąkliwość muszą być malowane. Dzięki ich uniwersalności mamy szansę je pokrywać różnymi farbami elewacyjnymi – zarówno akrylowymi, jak i silikonowymi i silikatowymi;

- do tynków akrylowych – możemy użyć jedynie farb akrylowych lub silikonowych;

- do tynków silikonowych – w tym wypadku do malowania elewacji musimy wybrać farby silikonowe.

Porada specjalisty

Niezależnie od tego, z jakiego materiału jest wykonane podłoże, które będziemy pokrywać farbą, warto je wcześniej zagruntować, ponieważ da nam to większą pewność trwałości pokrycia. Do oczyszczonej i odpowiednio przygotowanej powierzchni lepiej będzie przywierać powłoka farby, co w przyszłości zapobiegnie tworzeniu się spękań i jej odpadaniu. Również sam tynk powinien być w dobrym stanie. Jeśli nie jest nowy, upewnijmy się, że wszelkie ubytki są załatane i na powierzchni nie ma spękań i sypiących się elementów.

Farba fasadowa

Jakie farby elewacyjne do podłoży betonowych czy ceglanych, a także uprzednio malowanych

Malowanie elewacji wykonanych z innych materiałów niż tynki, również będzie wymagało użycia odpowiednich farb zewnętrznych. Tak jak drewna nie pomalujemy emulsją do metalu, a płytek ceramicznych zwykłą farbą lateksową do wnętrz, tak i fasada nie może być malowana dowolnym produktem.

- beton – tak jak w przypadku tynku cementowego, może być pokrywany różnymi farbami elewacyjnymi, jednak najlepsza będzie silikatowa;

- cegły ceramiczne – raczej ich nie malujemy, ale jeśli już chcemy, możemy wybrać dowolną farbę elewacyjną, jednak uprzednio powierzchnię lepiej będzie zagruntować;

- farby – w tym wypadku najlepiej, jeśli wiemy, jakim rodzajem produktu została pokryta elewacja, wówczas i my również go użyjmy. Zdarza się jednak, że remontujemy budynek, o którego przeszłości nie mamy pojęcia. Jaką farbę elewacyjną wybrać w takiej sytuacji, aby mieć pewność, że pokryje ściany trwale? Wybierzmy ulepszoną wersję farb silikatowych – farby polikrzemianowe, które nadają się właściwie na każdą powierzchnię, począwszy od tynków wapiennych, poprzez cegły i beton, a skończywszy na farbach organicznych i silikatowych.

W wypadku odnawiania elewacji pokrytych już kiedyś farbami, należy oczyścić powierzchnię i wyrównać. Pozbądźmy się spękań, zwietrzałych partii, odpadających płatów starych powłok, a także kurzu. Tak przygotowaną powierzchnię możemy pokryć gruntem, który udoskonali trwałość i pokrycie wybranej farby elewacyjnej.

Farba elewacyjna

Porada specjalisty

Jeśli będziemy kierować się zasadą „jakie podłoże, taka farba" będziemy mogli polegać na trwałości wykończenia, a także odpowiednich właściwościach pokrycia. Malowanie elewacji nie powinno bowiem sprawiać, że ściana przestanie oddychać, a tynk będzie niszczał.

Farba elewacyjna – która da najlepszy efekt dekoracyjny

Parametry techniczne to nie wszystko. Jeśli nie pokrywamy naszej elewacji tynkiem dekoracyjnym czy takim, który jest już barwiony i nie musi być dodatkowo malowany, wygląd budynku może nam nie do końca odpowiadać. Dzięki szerokiemu wyborowi farb zewnętrznych możemy jednak nadać ścianom unikalny charakter. Które z nich cechują się najlepszymi właściwościami dekoracyjnymi?

Farba elewacyjna Tollens magnolia 12 l

Od farby elewacyjnej wymagamy szczególnej trwałości koloru. Panujące na zewnątrz warunki, a zwłaszcza wpływ promieniowania słonecznego, mogą niestety znacznie zmieniać nasycenie barwy wraz z upływającymi latami. Jeśli zależy nam, aby kolor naszej elewacji utrzymał się w niezmienionym stanie przez dłuższy czas, powinniśmy przypatrzeć się właściwościom poszczególnych farb fasadowych. Pod względem trwałości koloru w ofercie wyróżniają się:

- farby elewacyjne akrylowe – są zdecydowanie najlepsze, jeśli zależy nam na pięknej, barwnej fasadzie i intensywnym kolorze, który utrzyma się przez lata. Tworzą dość trwałą, matową powłokę. Ich kolory dorównują intensywności silikatowym farbom elewacyjnym, ale w odróżnieniu od nich, zachowują oryginalne nasycenie przez długi czas;

Farba fasadowa Dekoral Polinit biała wewnętrzna-zewnętrzna 3 l

- zewnętrzne farby silikonowe – występują również w szerokiej gamie kolorystycznej, a poszczególne barwy mogą być niezwykle intensywne, jednak musimy liczyć się z tym, że w ciągu roku kolor znacznie wypłowieje od słońca. Weźmy zatem ten fakt, gdy sięgamy po tego rodzaju wyrób do malowania elewacji;

- silkatowe farby elewacyjne – nie spotkamy ich w wielu wersjach kolorystycznych i również mogą stracić swoje nasycenie z biegiem czasu;

- farby wapienne do elewacji – jeśli wolimy kolory pastelowe, a jednocześnie zależy nam na dużej paroprzepuszczalności i chcemy pokryć podłoże wapienne, będą one doskonałe. Niekiedy możliwe jest dodanie do białej farby tego typu pigmentów;

- cementowe farby zewnętrzne – te również mają ograniczoną gamę kolorystyczną i występują raczej w stonowanych, pastelowych barwach.

Najlepsza farba elewacyjna?

Jeśli zależy nam na bardzo trwałym pokryciu, które jednocześnie będzie także odporne na wilgoć czy brudzenie (dzięki właściwościom zapobiegającym elektryzowaniu się),a przy tym doskonale paroprzepuszczalne, możemy z powodzeniem wybrać farbę silikatową, jednak pamiętajmy, że będzie ona praktycznie nieusuwalna. Miejmy także na względzie, że nie możemy pokrywać nią żadnych podłoży organicznych. Ich ulepszona wersja, która da nam pełną swobodę to farba elewacyjna polikrzemianowa.

Data publikacji: 23.05.2017