Izolacja akustyczna – co warto o niej wiedzieć?

Cisza i spokój jest często powtarzanym przez nas synonimem komfortowego wypoczynku w domowych pieleszach. Nie oznacza to jednak, że w poszukiwaniu relaksu musimy wyprowadzać się na łono natury. Luksus przebywania we właściwie izolowanym akustycznie budynku możemy osiągnąć nawet w ruchliwym i hałaśliwym mieście.

Izolacja akustyczna – co warto o niej wiedzieć?

Spis treści:

Izolacja akustyczna - korzyści

Wyciszenie odgłosów dobiegających z zewnątrz budynku i zza ściany docenimy szczególnie po całym tygodniu ciężkiej pracy. Na komfort naszego wypoczynku dodatkowo wpływa świadomość, że odgłosy z naszego mieszkania również nie są słyszane za ścianą. Izolacja akustyczna jest ważna nie tylko w wypadku mieszkań w bloku czy domów w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Dobre izolowanie dźwięków dobiegających z różnych pomieszczeń ma również znaczenie w domach jednorodzinnych. Pomieszczenia takie jak garaż, pokój z telewizorem czy miejsce zabaw dzieci, również wymagają odpowiedniego izolowania dźwięków, tak, aby zapewnić komfort mieszkania wszystkim domownikom.

Dom odporny na hałas

Najlepszym rozwiązaniem dla otrzymania skutecznej izolacji akustycznej jest jej planowanie i wykonanie już na etapie budowy domu - możemy wtedy zastosować najbardziej optymalne metody. Niewątpliwie grube ściany i stropy zapewniają lepsze izolowanie przed niepożądanymi dźwiękami. Dźwięki rozchodzą się falami, które powodują drgania konstrukcji domu. Masywne i ciężkie ściany trudniej jest wprawić w drgania i dlatego są lepszymi izolatorami niż cienkie ścianki działowe. Mury o niewielkiej grubości nie stanowią przeszkody dla fal dźwiękowych. Nie oznacza to jednak, że musimy stawiać w domu grube mury. Również te lżejsze materiały posiadają zdolność izolowania dźwięków. Właściwość taką posiadają produkty o strukturze porowatej lub włóknistej jak np. wełna mineralna czy korek.

Echo

Izolacja akustyczna ma przede wszystkim eliminować problem niosącego się pogłosu. Echo powstaje poprzez odbijanie się fal dźwiękowych od gładkich powierzchni, których w domu jest bardzo wiele. Odbite fale wracają do nas z pewnym opóźnieniem, co powoduje dyskomfort w pomieszczeniach. Powstawanie pogłosu determinowane jest również przez ukształtowanie przestrzeni, jej wielkość oraz zastosowane materiały wykończeniowe. Zauważmy, że coraz częściej decydujemy się na maksymalne otwarcia przestrzeni. Stropy są coraz wyższe, a dolne kondygnacje to zazwyczaj otwarty salon połączony z aneksem kuchennym. Co więcej, również elementy dekoracyjne są coraz prostsze i gładsze. Wszystko to sprzyja powstawaniu echa.

Zobacz też: Jakie rodzaje taśm uszczelniających wyróżniamy i do czego je zastosujemy?

Izolacja akustyczna

Jak poradzić sobie z pogłosem

Najprostszymi rozwiązaniami w walce z echem jest uwzględnienie w wystroju wnętrza tych materiałów, które pochłaniają dźwięki. Warto pomyśleć np. o ciekawych rozwiązaniu w postaci paneli dekoracyjnych 3D – to nie tylko metoda praktyczna, ale także iście ozdobna. Wśród pozostałych sposobów możemy wyróżnić m.in. sufity o właściwościach akustycznych.

Izolację akustyczną domu czy mieszkania możemy zyskać na różne sposoby. Pamiętajmy, by  dopasować jej formę do możliwości wykańczanego wnętrza oraz do preferencji estetycznych.

Data aktualizacji: 06.06.2024