LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kołkach do styropianu

Montaż termoizolacji, zadanie na pozór stosunkowo proste do wykonania, to jedno z największych wyzwań w trakcie wznoszenia budynku. Nieprawidłowe wykonanie oznacza bowiem w tym przypadku straty energii i większe koszty związane z ogrzewaniem. Błąd można popełnić na każdym kroku, nawet podczas stosowania kołków do styropianu, jeśli to popularny biały materiał stanowi naszą izolację cieplną. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej o tych elementach montażowych.

kołek do styropianu

Rodzaje kołków

Charakteryzując kołki do styropianu, powinniśmy zdawać sobie sprawę z ich podziału. Mowa tutaj przede wszystkim o materiale, z jakiego jest wykonany trzpień konkretnego łącznika. Może być on plastikowy lub metalowy ocynkowany. Kołki montażowe do styropianu, zarówno te z plastikowym, jak i metalowym trzpieniem, możemy podzielić również na standardowe oraz posiadające wydłużoną strefę rozpierania. Niezależnie jednak od rodzaju, każdy łącznik do styropianu powinien być wyposażony w charakterystyczny talerzyk o chropowatej powierzchni, która zapewnia odpowiednią przyczepność zaprawy klejącej. Jego minimalna średnica powinna wynosić 60 mm.

Jak dobrać kołek do styropianu?

Wszystko zależy od długości kołka. Należy do niej dopasować odpowiednią średnicę wiertła, minimalną głębokość zakotwienia, liczbę łączników na 1m2 oraz grubość styropianu. Optymalna średnica wiertła to 10 mm, minimalna głębokość zakotwienia powinna zaś wynosić 50 mm. Liczba łączników na 1m2 również rzadko ulega zmianie i zalecane minimum to najczęściej 4 kołki. Najważniejsza jest grubość styropianu – analogicznie, im dłuższy jest kołek, tym większa powinna być grubość warstwy termoizolacyjnej. Dla przykładu powinna ona wynosić od 10 do 15 cm dla tradycyjnego łącznika o długości 200 mm oraz od 8 do 10 cm dla wydłużonego łącznika o tej samej długości.

kołki do stryopianu

Prawidłowe mocowanie

Kołkowanie styropianu jest konieczne przy mocowaniu mechanicznym termoizolacji i należy je wykonać najwcześniej po 2 dniach od jej przyklejenia. Bardzo ważny jest sposób osadzania samych kołków. Nie wolno tego robić ani zbyt głęboko, ani zbyt płytko. W pierwszym przypadku możemy zniszczyć płytę i doprowadzić do powstania mostków termicznych, w drugim powstać mogą widoczne na elewacji wypukłości. Głębokość osadzenia łączników należy dobrać przede wszystkim do rodzaju podłoża. Optymalna dla betonu, cegły pełnej (ceramicznej i silikatowej) oraz bloczków betonowych wynosi 5 cm, dla pustaków, gazobetonu i keramzytobetonu 8 cm.

 

Data publikacji: 13.07.2016