Rodzaje i zastosowanie folii kubełkowej

Folie kubełkowe stanowią jeden z rodzajów folii hydroizolacyjnej. Nazywane są także membranami wytłaczanymi. Stanowią pomocniczy, ale bardzo istotny element pozwalający na udoskonalenie izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej w budynkach oraz ich otoczeniu – jakie są ich rodzaje i zastosowanie?

Rodzaje i zastosowanie folii kubełkowej

Folia kubełkowa – z czego jest wykonana?

Folia kubełkowa wykonywana jest z tworzywa sztucznego o nazwie polietylen, specjalnie wzmacnianego, o dużej gęstości HDPE (czyli hight density PE). Grubość samego tworzywa wynosi około 0,4-0,6 mm, ale wytłoczone elementy osiągają wysokość do około 8 mm. Materiał ten jest bardzo odporny na wodę, wolno się starzeje. Nie gnije, nie daje się niszczyć bakteriom, grzybom czy gryzoniom. Jest odporny na chemiczne związki występujące w ziemi, a także na korzenie roślin, mogące wyrastać z gleby.

Przeczytaj także: Kołkowanie styropianu – czy jest konieczne i jak je prawidłowo wykonać?

Rodzaje folii kubełkowej

Folia kubełkowa swą nazwę zawdzięcza formie wytłoczonych w niej elementów. Są to najczęściej ścięte ostrosłupy czy też stożki, przypominające właśnie kubełki. Folie te bywają wykończone zwykle w ciemnych kolorach: czarnym, szarym, ewentualnie brązowym.

Różnić się mogą między sobą przede wszystkim kształtem, grubością, kolorem czy też rozmiarem arkuszy. Zwykle sprzedawane są w rolkach o różnych wymiarach. Niektóre folie dla poprawy odporności mechanicznej są dodatkowo wzmacniane siatką z włókien szklanych.

Zastosowanie folii kubełkowej

Folie kubełkowe stworzono przede wszystkim jako materiał, który ma chronić warstwę hydroizolacyjną (bitumiczną) ścian fundamentowych, piwnicznych i innych przed uszkodzeniami mechanicznymi. Folie mają osłaniać właściwą izolację (pionową oraz poziomą) przed dziurawieniem, przecieraniem czy zgniataniem. Jednak nie jest to jedyne zadanie folii kubełkowej:

- Znajduje zastosowanie w różnych obszarach budynków, nie tylko jako izolacja pionowa fundamentów, ale także jako izolacja pozioma stropów, podłóg oraz płaskich dachów. Stanowi jednocześnie drenaż i wentylację dla ścian.

- Zastosowanie folii kubełkowej staje się nieodzowne w przypadku wykonania drenażu wokół domu.

- W obrębie tarasów i balkonów folia kubełkowa zapobiega przedostawaniu się wilgoci do betonu, wyrównuje ciśnienie i odprowadza wodę z podłogi czy żwiru do rur odwadniających.

- Folia kubełkowa zastosowana na stropach ułatwia wyrównanie i równomierne wylanie betonu posadzkowego, zabezpiecza stropy przed wilgocią.

- Jest jednym z nielicznych materiałów bardzo pomocnych przy zakładaniu zielonych ogrodów na dachach budynków. Chroni beton przed kwaśnym odczynem gleby oraz sporą wilgocią podłoża roślin. Potrafi świetnie drenować wilgoć z roślinności dachowej.

- Izolacja pozioma z folii kubełkowej może z powodzeniem zastąpić warstwę tzw. chudego betonu.

- Folia ta dobrze sprawdza się przy izolacji podłóg układanych bezpośrednio na gruncie.

Sprawdź również: Balkon, taras z posadzką ceramiczną… jak poradzić sobie z problemami?

Rodzaje i zastosowanie folii kubełkowej

Układanie folii kubełkowej

Aby wykorzystać wszelkie właściwości folii kubełkowej, należy ją układać stożkami (kubełkami) w kierunku podłoża. Zapewni to stworzenie szczeliny, czyli miejsca dla gromadzenia się oraz odprowadzania wody i pary wodnej. Dzięki temu sąsiadujące materiały budowlane będą zabezpieczone przed nadmiarem wilgoci i powstawaniem ciśnienia hydrostatycznego.

Poszczególne płaty folii należy ze sobą dokładnie i ściśle łączyć, układając je na zakładkę. Tworzenie zakładek jest w przypadku folii kubełkowej ułatwione, ponieważ stożkowa struktura pozwala dokonywać swoistego zatrzaskiwania zachodzących na siebie powierzchni folii.