Produkty

Jak wybrać wełnę do izolacji akustycznej

Jak wybrać wełnę do izolacji akustycznej

Najpopularniejszą formą wykonywania izolacji akustycznej ścian czy dachów jest wypełnienie przegrody obudowanej płytami gipsowo-kartonowymi wełną mineralną. Jak ją jednak wybrać, żeby była idealnie dopasowana do naszych wymagań, a przy tym wyciszała mieszkanie w odpowiedni dla nas sposób?

Gęstość wełny ma znaczenie

Wełna mineralna jest materiałem włóknistym, który pochłania dźwięk. Z tego względu jest doskonałym materiałem, który zastosujemy do wykonania izolacji akustycznej. Jeśli jednak chcemy się upewnić, że wybrana wełna będzie maksymalnie efektywna i ochroni nas skutecznie przed wysokim poziomem decybeli, musimy znać jej gęstość. Wełna mineralna, tak jak i inne materiały izolacyjne, będzie lepszym izolatorem, jeśli cechuje się większą masą. Najlepsza wełna mineralna będzie o tradycyjnym układzie włókien i grubości minimum 15 cm.

wełna mineralna

Skalna czy szklana

Wełnę mineralną możemy podzielić na skalną i szklaną. Obie powinny być przez nas wykorzystywane w zupełnie innych sytuacjach, ponieważ tylko wtedy uzyskamy ich najlepsze parametry. Dlatego warto poznać czym się różnią, szczególnie wtedy, kiedy stajemy przed wyborem wełny mineralnej do utworzenia izolacji akustycznej ścian, podłóg czy stropów w naszym domu.

Skalna wełna mineralna jest wykonana z bazaltu, gabra, dolomitu lub kruszywa wapiennego i materiału pochodzącego z recyklingu – brykietu naturalnego. Roztopione w wulkanicznej temperaturze i rozwłóknioną są następnie zlepiane specjalną żywicą i formułowane w płyty, maty, otuliny lub wytwarza się strzępki – tzw. granulat.

skalna wełna mineralna

Szklana wełna mineralna różni się tym, że wykonuje się ją z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej pochodzącej z recyklingu. Wyrabia się ją w podobny sposób co skalną wełnę mineralną i formułuje w płyty i maty. Układ włókien jest ukierunkowany bardziej równolegle do ich powierzchni, co daje nam lepszy współczynnik przewodzenia ciepła.

Pod względem izolacyjności akustycznej oba rodzaje wełny mineralnej cechują się dużą chłonnością akustyczną, a także małą sztywnością dynamiczną i skutecznym tłumieniem wewnętrznej energii akustycznej. Z tego względu należą do jednych z najlepszych materiałów, które możemy wykorzystać do wygłuszania naszych budynków. Jednak to szklana wełna mineralna uzyskuje lepsze parametry pochłaniania dźwięków.

 

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jakie rodzaje izolacji zastosować pod podłogą?

Jakie rodzaje izolacji zastosować pod podłogą?
Aby posadzka była sucha, ciepła i cicha, konieczne jest jej zaizolowanie przed położeniem okładziny podłogowej. W zależności od przeznaczenia wnętrza ...
Czytaj więcej

Jak uniknąć zbyt głośnej pracy instalacji wodnej (armatury czerpalnej)?

Jak uniknąć zbyt głośnej pracy instalacji wodnej (armatury czerpalnej)?
Pięknie wykończona łazienka - idealna glazura, reprezentatywny gres. Stylowe baterie, eleganckie wykończenia. A jednak coś zgrzyta! Komfort użytkowani...
Czytaj więcej

Co to jest wiatrołap i jaką pełni funkcję?

Co to jest wiatrołap i jaką pełni funkcję?
Analizując projekty domów jednorodzinnych, być może zastanawiasz się, dlaczego każda propozycja uwzględnia niewielkie pomieszczenie pomiędzy dr...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać wełnę do izolacji akustycznej